Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. november 2021, 10:10

Lockdown

Trvať bude dva týždne, školy ostanú otvorené, v práci bude povinný OTP režim

Trvať bude dva týždne, školy ostanú otvorené, v práci bude povinný OTP režim

Núdzový stav začne platiť dnes od polnoci. Zákaz vychádzania bude mať výnimky. O desať dní sa opatrenia prehodnotia a môžu sa sprísniť.

Rekordné počty nakazených a hospitalizovaných dotlačili Slovensko do lockdownu. Po niekoľkých hodinách ho dnes schválila vláda, bez väčších výnimiek pre očkovaných ľudí. Je však miernejší, ako navrhovali odborníci.

Za nové sprísnenie opatrení hlasovali na vláde všetci okrem Veroniky Remišovej, ktorej sa nepáčilo, že zaočkovaní ľudia nebudú zvýhodnení. 

„Prísne obmedzenia, bez zvýhodnenia ľudí chránených očkovaním, môžu výrazne znížiť motiváciu ľudí očkovať sa, situáciu na Slovensku to môže dlhodobo iba zhoršiť. Skúsenosti zo zahraničia potvrdili, že najväčší motivačný efekt k zaočkovaniu sa je pre nerozhodnutých občanov práve nastavenie opatrení v prospech ľudí chránených očkovaním a dobrá dostupnosť očkovania,“ uviedla šéfka Za ľudí.

Čo schválila vláda

Hlavné závery z rokovania sú zavedenie núdzového stavu na 90 dní, ktorý začne platiť už dnes od polnoci, zákaz vychádzania na dva týždne s výnimkami (po 10 dňoch sa situácia prehodnotí), povinný OTP režim na pracoviskách, zatvorenie všetkých neesenciálnych obchodov.

Do práce by mali chodiť iba tí, ktorí nemôžu pracovať z domu. Školy ostanú otvorené, presadila to strana SaS.

Verejné bohoslužby budú zakázané. Do kostolov budú môcť veriaci chodiť iba na individuálne spovede či prijímanie. Omše budú streamované online. Biskupi podľa Hegera vydajú dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách. V niektorých diecézach už platí niekoľko týždňov.

To najdôležitejšie:

 • lockdown bude trvať dva týždne, platí už od dnešnej polnoci;
 • vláda zavádza núdzový stav na 90 dní a zákaz vychádzania s výnimkami;
 • o desať dní sa situácia prehodnotí;
 • SaS presadila, že školy ostanú otvorené;
 • v školách bude povinné testovanie;
 • zatvoria sa všetky neesenciálne obchody;
 • na pracoviskách bude povinný OTP režim;
 • štát uhradí antigénové testy pre zamestnancov;
 • verejné bohoslužby budú zakázané;
 • nové opatrenia podporili všetci ministri okrem Remišovej.

Školy ostanú otvorené, rúška budú opäť povinné

Vláda schválila miernejšiu verziu lockdownu, než akú navrhovalo konzílium odborníkov. Tí chceli tvrdý lockdown pre všetkých na tri týždne a zatvorenie škôl (okrem prvého stupňa základných škôl a materských škôl) minimálne na týždeň.

„Toto rozhodnutie nebolo politické,“ vyhlásil premiér Eduard Heger. „Schválili sme opatrenia, ktoré navrhlo konzílium odborníkov, s výnimkou škôl, ktoré vetoval koaličný partner.“

Narážal tým na stranu SaS, ktorá presadila, aby školy ostali otvorené. „Toto berieme na seba,“ vyhlásil po rokovaní Richard Sulík s tým, že si pri hlasovaní o školách uplatnili právo veta. Otvorené školy obhajoval počas rokovania vlády aj minister školstva Branislav Gröhling. „Práve starší ľudia najčastejšie končia v nemocnici a na pľúcnej ventilácii. Takmer 83 % z nich je neočkovaných. Títo starší ľudia by sa mali očkovať, aby sa toto nedialo. Na ich rozhodnutie neočkovať sa by nemali doplácať žiaci svojím vzdelaním,“ tvrdil minister.

Igor Matovič na tlačovke skritizoval SaS za to, že zatvorenie škôl nepodporila. „Upozorňovali sme koaličného partnera, že v školách nám to horí,“ uviedol šéf OĽaNO. Dodal, že nezatvorenie škôl je risk a SaS to nechcela chápať. „Verím, že hlavný hygienik vyrieši túto situáciu iným spôsobom,“ povedal. 

Detská lekárka Kristína Visolajská si nemyslí, že by zatvorenie škôl bolo momentálne správne. „Deti sú do určitej miery motorom pandémie, lebo pod 12 rokov nemôžu byť zaočkované,“ reagovala na návrh konzília odborníkov. „Napriek tomu si myslím, že treba okamžite znovu zaviesť v triedach vetrania, odstupy a najmä rúška, ktoré konzílium odbornikov tak nepochopiteľne zrušilo. Za takýchto okolností by som nechala otvorené školy a, žiaľ, bude treba dočasne obmedziť mimoškolskú činnosť, ale len pre nezaočkované deti. V prípade naďalej zhoršujúcej sa situácie môžeme toto rozhodnutie prehodnotiť.“

Hlavný hygienik Ján Mikas na tlačovke potvrdil, že v školách budú rúška opäť povinné.

Inzercia

Zákaz vychádzania

Vo štvrtok začne platiť pre zaočkovaných aj nezaočkovaných zákaz vychádzania.

Výnimky zo zákazu budú na nákup nevyhnutných potrieb, na cestu do práce, k lekárovi, na očkovanie, do škôl, na pohreb, krst alebo svadbu a na pobyt v prírode v rámci okresu. Väčšina výnimiek platí od 5.00 do 20.00. 

Sobášne obrady a krsty sa môžu uskutočniť maximálne za účasti šiestich osôb. Pohreby budú bez kapacitných obmedzení.

Výnimky zo zákazu vychádzania:
 • nákup nevyhnutných potrieb v najbližšom obchode (potraviny, drogéria, lekáreň, obuv, krmivá pre zvieratá, noviny a časopisy, pohonné hmoty, optika);
 • nevyhnutné služby (pošty, banky, poisťovne);
 • zásielkový predaj tovaru zakúpený na diaľku;
 • cesta do zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa, dôrazne odporúčaný home office;
 • cesta na očkovanie a testovanie;
 • cesta do jaslí, škôlok, škôl;
 • pobyt v prírode v rámci okresu;
 • vycestovanie do zahraničia a návrat späť;
 • individuálna rekreáciu alebo rekreáciu členov spoločnej domácnosti do vlastnej nehnuteľnosti;
 • cesta k lekárovi;
 • starostlivosť o blízku osobu;
 • taxislužby, záhradkárske potreby, kľúčové služby;
 • pohreb blízkej osoby, krst, uzavretie manželstva;
 • chodenie von so psom a s mačkou do vzdialenosti 500 metrov od bydliska, starostlivosť o hospodárske zvieratá;
 • pohrebné služby a krematóriá;
 • servis elektroniky;
 • zberné dvory;
 • nekryté trhoviská;
 • telekomunikačné služby;
 • STK a emisné kontroly, predajne náhradných dielov áut.

Testovanie neočkovaných na pracoviskách

Na pracoviskách bude v najbližších piatich týždňoch povinný OTP režim. Platiť bude od pondelka. Neočkovaní zamestnanci budú musieť mať antigénový test nie starší ako 7 dní.

Richard Sulík vraví, že chce zabezpečiť testovanie vo firmách, manuál vydajú možno už zajtra. „Očakávame do konca roka, že sa každý neočkovaný zamestnanec päťkrát samootestuje.“ Štát by mal uhrádzať testy zakúpené v lekárni.

Maximálna regulovaná cena antigénových testov by nemala podľa uznesenia vlády prekročiť päť eur. Vláda zároveň uložila ministrovi financií Igorovi Matovičovi, aby zabezpečil zamestnávateľom finančné prostriedky na uhradenie testovania.

Pribudol rekordný počet pozitívnych, nemocnice sú pred kolapsom

V utorok odhalili PCR testy na Slovensku rekordných 10 315 pozitívnych prípadov (pozitivita bola 34 percent). Ide o najvyššie číslo od začiatku pandémie. Doposiaľ najviac nakazených za deň potvrdili minulý piatok, keď ich bolo viac ako 9-tisíc.

Nemocnice dosiahli kritickú hranicu 3 200 pacientov s covidom. Pri tomto čísle hovoria odborníci o fáze na prahu „humanitárnej katastrofy“. 

Na JIS je momentálne 288 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 269 osôb. Viac ako 83 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných.

Počet obetí stúpol o 71, celkovo si covid vyžiadal na Slovensku už viac ako 14-tisíc obetí.

 

Dnes treba vedieť

pred 39 minútami

Počasie: Veľká, miestami zmenšená oblačnosť. Miestami sneženie. Lokálne snehové jazyky a záveje. Denná teplota -6 až 2 stupne Celzia. Severný vietor do 30, v nárazoch do 60 km/h. Na horách až silná víchrica. (shmú)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva