Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. november 2021

Očkovanie seniorov

Matovičov 500-eurový poukaz je fajn nápad. Ale tie kulisy sú opäť hrozné

Igor Matovič dnes poobede predstavil spolu s Borisom Kollárom návrh, ako razantne zvýšiť zaočkovanosť seniorov.  

Matovičov 500-eurový poukaz je fajn nápad. Ale tie kulisy sú opäť hrozné

Boris Kollár a Igor Matovič počas tlačovej konferencie o 500-eurovom poukaze pre seniorov, 26. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Ich návrh má motivovať státisíce dôchodcov k očkovaniu a súčasne výrazne pomôcť podnikateľom v gastrobiznise a hotelierom: každý človek nad 60 rokov, ktorý sa dá do polovice decembra zaočkovať treťou dávkou, rovnako každý, ktorý sa dá dovtedy zaočkovať prvou dávkou, získa nárok na 500-eurovú poukážku. Tieto peniaze môžu dôchodcovia použiť v hoteloch, reštauráciách aj na rôzne služby, podmienkou je, že musia mať všetci za sebou tretiu dávku vakcíny. Teda tí, ktorí už sú plne zaočkovaní a teraz dostanú tretiu dávku, môžu využiť poukaz už od marca, ostatní od polovice budúceho roka. 

Samotný návrh si zaslúži zváženie či podporu, nie zhodenie zo stola. Na Slovensku máme tretinu nezaočkovaných seniorov, žiadna európska krajina na západ od nás nie je v tomto ukazovateli horšia. Ak do Vianoc razantne nezvýšime zaočkovanosť ľudí nad 60 rokov, budeme na tom veľmi zle aj budúci rok vo februári či marci a po správach o nových superinfekčných mutáciách zrejme aj v ďalšej sezóne covidu po budúcoročnom lete. 

Preto aj takýto radikálny a veľmi drahý návrh je určite lepší, než nerobiť nič. A to najmä v situácii, keď nielen opozícia, ale aj Boris Kollár odmietajú akúkoľvek diskusiu o povinnom očkovaní seniorov. Raz to možno pod tlakom reality prehodnotia, ale na to sa nedá spoliehať ani čakať. 

Matovičov 500-eurový poukaz je minimálne istou šancou na obrat, aj keď v prípade realizácie skrýva i nemalé riziká. Tým prvým je, že vytvára mentalitu finančného nároku – dám sa zaočkovať, ak mi štát zaplatí. Budeme to takto riešiť pri štvrtej aj piatej dávke?

Tým väčším rizikom však v tejto chvíli je, že rovnako ako celoplošné testovanie ani tento svetovo originálny nápad nezafunguje podľa Matovičovej predstavy. Aj inde už skúšali motivovať hotovosťou k očkovaniu, išlo však o násobne menšie sumy, preto sa nedajú hľadať primerané paralely. Najbližšie k Matovičovmu modelu je Litva, kde tamojšia vláda v októbri presadila vyplácanie 100 eur pre dôchodcov nad 75 rokov, ak budú plne zaočkovaní do prvého decembra a najneskôr do apríla budúceho roka dostanú tretiu dávku. Tamojšie výsledky sú však skromné, podľa prieskumov vníma takéto odmeňovanie negatívne väčšina Litovcov, najmä tých mladších.

Igor Matovič má asi pravdu, ak argumentuje, že návrh SaS so 150 eurami by v súčasnej atmosfére okolo vakcín nepriniesol prelom. 500 eur na osobu – čo v prípade nezaočkovaného páru dôchodcov znamená 1000 eur – je suma, ktorá má potenciál prelomiť psychologickú bariéru u desiatok tisícov dôchodcov. Zrejme nie u tých, ktorí sú odhodlanými odporcami vakcíny a Matovičovu ponuku odmietnu ako korupčný útok na svoju telesnú integritu. Medzi tretinou dosiaľ nezaočkovaných – ide asi o 380-tisíc ľudí nad 60 rokov – sú však rôznorodé skupiny, aj desaťtisíce skôr pasívne nastavených či mierne nedôverčivých. Ponuka 500 eur by mnohých nalomila či presvedčila, dá sa len nekvalifikovane špekulovať, o aký počet by mohlo ísť. 

Ďalšie dohady sú však nateraz celkom zbytočné. Táto vládna koalícia má totiž špeciálne deštrukčné sklony aj v najkritickejších chvíľach. Tak je to aj dnes – Matovič už priamo na prezentačnej tlačovke kritizoval SaS, že s jeho čerstvým nápadom v kuloároch nesúhlasila, sulíkovci hneď po tlačovke obvinili Matoviča, že porušil dohodu, podľa ktorej mali o sume ešte ďalej diskrétne rokovať, keďže strana zatiaľ v interných rokovaniach súhlasila maximálne s poukazom vo výške 150 eur.

Inzercia

Opakuje sa tak scenár s celoplošným testovaním, ako aj so Sputnikom: Matovič príde na vlastnú päsť s nápadom, ktorý má svoje rácio a môže pohnúť s vecami, ale napokon z toho ostane ohňostroj, ktorý vypukne a dohorí v následnom politickom procese.

Vláda však teraz nepotrebuje nič viac ako spoločné odhodlanie na radikálne kroky, nech aj koaliční lídri rokujú celú sobotu a nedeľu. Matovičova ponuka 500 eur má platiť do polovice decembra. No teraz v samom závere novembra máme len jednu istotu: že koaliční lídri sa o tom budú najbližšie dni hašteriť a opatrenie, ktoré má evokovať nové národné vzopätie, bude zas len predmetom znechucujúceho politického divadla. 

Igor Matovič chce poukaz presadiť budúci týždeň v parlamente v zrýchlenom konaní, bez SaS to však môže stroskotať. O dohode s opozíciou, s ktorou sa navzájom posielajú do väzenia, sa v našich podmienkach nedá uvažovať. Ale dalo sa usilovať o nový signál. Líder OĽaNO a minister financií musí pre svoj poukaz získať najmä starších voličov opozície a z regiónov, kde 15 rokov dominoval Smer. Z toho dôvodu by potreboval hovoriť štátnickejším jazykom, keď už pre nič iné, tak aspoň pre vytvorenie ilúzie jednoty v tejto absolútne núdzovej situácii. 

Lenže minister financií ostal verný svojim inštinktom. Aj dnešnú tlačovku využil hneď v úvodných slovách na útok proti Ficovi aj Pellegrinimu, keď hovoril o bláznoch, bývalých premiéroch, ktorí využívajú vlastných voličov ako živé štíty v pandémii. Môže mať stokrát pravdu, hoci pri Pellegrinim ju celkom nemá – ale takáto čisto stranícko-táborová rétorika aj fakt, že 500-eurový poukaz prezentuje ako svoj ďalší osobný vynález proti covidu (v staronovom garde ja a Boris verzus Rišo), vedú jedine k tomu, aby tisíce voličov Fica či Pellegriniho jeho ponuku odmietli. Nie ani tak pre obavu z vakcíny, ale z obyčajnej ľudskej hrdosti.

Po roku a pol je to až úmorné. Igor Matovič robí často správnu politiku, ale nesprávnymi prostriedkami. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.