Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. november 2021, 18:04

Tretia vlna

Na tri týždne sa sprísni režim pre neočkovaných, vláda rozhodne vo štvrtok

Na tri týždne sa sprísni režim pre neočkovaných, vláda rozhodne vo štvrtok

Premiér Eduard Heger. Foto – TASR

Na pracoviskách by sa mali vykonávať kontroly, hromadné podujatia budú len pre zaočkovaných ľudí a nákupné centrá a iné ako esenciálne obchody ostanú otvorené len pre očkovaných a tých, čo prekonali covid. 

„Situácia v nemocniciach je kritická, dostali sme sa do nej preto, že sa nedodržiavali opatrenia,“ vyhlásil po rokovaní vlády premiér Eduard Heger. Spolu s ministrami na nej mali rokovať o sprísnení opatrení. Konkrétne závery zatiaľ nepredstavili. 

Heger vyhlásil, že je potrebné na tri týždne výrazne sprísniť opatrenia. Vláda by o nich mala rozhodnúť vo štvrtok. Keď sa situácia v nemocniciach stabilizuje, opatrenia sa uvoľnia, avšak len pre zaočkovaných ľudí a tých čo covid prekonali.

Vláda bude vychádzať z odporúčaní konzília odborníkov, ktorí navrhujú:

  • práca v režime OTP;
  • hromadné podujatia len pre zaočkovaných;
  • návšteva neesenciálnych obchodov a nákupných centier len v režime očkovaní a po prekonaní ochorenia;
  • športové súťaže v režime očkovaní a po prekonaní ochorenia a v OTP režime len profesionálni športovci;
  • wellness centrá a akvaparky v režime očkovaní a po prekonaní ochorenia;
  • ubytovacie zariadenia okrem čiernych okresov len v režime očkovaní a po prekonaní ochorenia.

Nezaočkovaní by aj po uplynutí nasledovných troch týždňoch mali počítať s pretrvávajúcimi obmedzeniami.

Ak však súčasné sprísnenie nebude postačujúce, ľudia nebudú dodržiavať opatrenia a nápor na nemocnice sa bude zvyšovať, premiér avizoval ďalšie pritvrdenie. „Všetci chceme pekné Vianoce,“ povedal premiér s tým, že ak sa situácia zlepší skôr, vláda nebude otáľať s uvoľnením.

Podľa členky konzília infektologičky Aleny Koščálovej je stav mimoriadne vážny, nemocnice sú reálne pred kolapsom, a ak „nepribrzdíme“, môže dôjsť k tomu, že pacientov nebudú nemocnice pre nedostatok kapacít prijímať.

Skonštatovala, že sa rútime do humanitárnej katastrofy a epidemická situácia je mimoriadne vážna.

Čítajte tiež

Premiér aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyzvali ľudí, aby tento čas využili na zaočkovanie sa. „Iná cesta z pandémie nie je,“ povedal Lengvarský. Posilňovať sa budú aj kapacity v očkovacích centrách.

Nemocnice pred kolapsom

Premiér Eduard Heger po utorkovom rokovaní vlády oznámil, že nemocnice na Slovensku sa prudko zapĺňajú. Tvrdí, že ako krajina sa dostávame do kritického bodu, keď nie každý sa môže dostať do nemocnice. Veľmi rýchlo dochádza podľa neho aj k problému s uskladnením mŕtvych.

Kritický stav hlásia najmä nemocnice na východnom Slovensku. Počet pozitívnych aj hospitalizovaných v súvislosti s covidom stále výrazne pribúda. Včera stúpol počet pacientov o viac ako dve stovky, celkovo je ich už 2 862. 

Čítajte tiež

Aktuálne je na celom Slovensku voľných len 20 lôžok pre nových pacientov, ktorí by potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie. Na mnohých miestach sú už lôžka intenzívnej starostlivosti či s napojením na pľúcnu ventiláciu naplnené na sto percent.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský prišiel na dnešné rokovanie vlády s razantnými opatreniami. „Dostávame sa do zlomového bodu, keď musíme situáciu riešiť,“ vyhlásil.

Od pondelka 22. novembra bude v čiernej farbe už 54 okresov. Platia v nich najprísnejšie opatrenia. 

Inzercia

Lockdown plánovali pre všetkých, zablokovala ho SaS a Za ľudí

V priebehu rokovaní minister obrany za OĽaNO Jaroslav Naď potvrdil, že sa uvažuje o zavedení lokálneho lockdownu pre neočkovaných či núdzového stavu. Viac však nespresnil, pretože nechcel vynášať čiastkové informácie.

„Nikto z nás nechce robiť veci, ktoré budú smerovať k lockdownu alebo k zavedeniu núdzovému stavu, ale ja sa pýtam, aká je alternatíva?“ povedal Naď počas rokovania vlády s tým, že je potrebné odmeniť zodpovedných ľudí, ktorí sú zaočkovaní. „Je ich viac ako polovica, tých by sme nemali trestať,“ dodal.

Podľa informácií denníka Postoj prišiel pôvodne minister zdravotníctva na vládu s návrhom celoplošného trojtýždňového lockdownu pre všetkých, očkovaných aj neočkovaných, s platnosťou od stredy. Po troch týždňoch by pokračoval lockdown len pre neočkovaných.

Daný návrh mal podporu konzília odborníkov, nesúhlasili s ním však dvaja ministri a zároveň koaliční lídri, šéfka Za ľudí Veronika Remišová a predseda SaS Richard Sulík.

V strane SaS si chcú počas stredy prejsť aj nový covid automat, preto o ňom bude hlasovať vláda až vo štvrtok. Slovensko však podľa všetkého bude nasledovať príklad Rakúska a zavedie lockdown pre neočkovaných.

S čím počíta nový covid automat?

Covid automat, ktorého predbežný návrh má redakcia denníka Postoj k dispozícii, dáva možnosť vybrať si z troch režimov: základ, OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní) alebo OP (očkovaní, po prekonaní), ktorý nahrádza režim len pre očkovaných. Kombinovanie režimov nie je možné.

V režime OP budú môcť byť s testom deti od dvoch do 12 rokov a bez testu len deti do dvoch rokov.

Čítajte tiež

Nový covid automat prakticky ruší režim OTP od červenej fázy. Pre neočkovaných a neprekonaných by sa celkom zavreli ubytovacie zariadenia, nákupné centrá, múzeá, galérie, výstavné siene, plavárne, bazény, wellness, akvaparky, kúpele, fitness, vleky, svadby, kary či večierky.

V čiernych a bordových okresoch obmedzuje otváracie hodiny neesenciálnych prevádzok a služieb od 5.00 do 22.00 h a nákupné centrá by mohli byť otvorené len v režime OP.

Nové opatrenia by zasiahli aj bohoslužby. V režime OP by mohlo byť v červenej fáze prítomných v kostole maximálne 200 ľudí (predtým pre očkovaných bez limitu), v bordovej max. 100 ľudí (predtým bez limitu) a v čiernej max. 50 ľudí (predtým 100).

V režime OTP by mohlo byť od červenej fázy prítomných na bohoslužbách len 6 ľudí a v režime základ by bola od červenej fázy povolená len individuálna pastorácia. 

Hoci len pred časom konzílium odborníkov zrušilo pre deti základných škôl nosenie rúšok v triedach, pre rýchle šírenie nákazy práve v tomto prostredí sa uvažuje nielen o ich spätnom zavedení počas vyučovania, ale dokonca o nosení respirátorov.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva