Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. november 2021

Ochrana klímy

Európska komisia chce zdaniť majiteľov domov a áut. Maďarsko je proti

Maďarsko kritizuje plánovaný legislatívny balíček EÚ Fit for 55. Vyčíta mu rast energií a tvrdý dosah na strednú triedu.

 Európska komisia chce zdaniť majiteľov domov a áut. Maďarsko je proti

Foto: TASR/AP

Európska komisia plánuje prijať v záujme ochrany klímy takzvaný balíček Fit for 55. Jeho súčasťou je aj návrh na spoplatnenie emisií z vykurovania aj z cestnej dopravy. Ostro sa proti nemu vyhranilo Maďarsko. Kritika však zaznie aj z iných krajín. Z Poľska, Rumunska, Bulharska, Lotyšska, Česka či z Malty.

Maďarská vláda sa postaví proti zdaneniu, ktoré chce Európska komisia uvaliť na majiteľov domov a automobilov. Vyjadrila sa tak v kontexte toho, že ceny energií v celej Únii prudko rastú a „na vine je zle premyslená energetická politika Európskej únie“. Informoval o tom vládny web About Hungary.

Ešte pred týmto vyjadrením premiér Viktor Orbán vyhlásil, že plánovaný klimatický balíček Európskej komisie Fit for 55 zničí európsku strednú triedu, pretože spôsobí nárast cien energie. „To musí byť zastavené,“ vyhlásil.

Dosah na strednú triedu

Podľa šéfa kancelárie maďarského premiéra Gergelyho Gulyása je najnebezpečnejšou vecou to, že Európska komisia chce „tlačiť zvýšenie cien na spotrebiteľov tým, že zdaní majiteľov domov a áut“. Vedúci kancelárie maďarského premiéra verí, že takéto nariadenia budú krajiny V4 vetovať a odmietať. „Maďarská vláda je pevne odhodlaná chrániť výsledky svojho programu na znižovanie nákladov verejných služieb,“ povedal.

K súčasnej kríze podľa neho prispeli opatrenia Európskej komisie. „Z dôvodu ochrany klímy si Brusel vynútil odklon od tradičnej výroby energie a zároveň liberalizoval trhy s plynom a elektrinou bez prechodného obdobia. Tiež keď sa vlani a tohto roku na jar začali objavovať prvé známky krízy, mali európske zásobníky plynu rekordne nízke množstvo plynu,“ tvrdí Gulyás.

„Ako dopyt rástol, ponuka klesala a dlhodobé dohody o dodávkach plynu v Európe mali vypršať. A Brusel za šesť mesiacov neurobil nič; neviedol žiadne rokovania s európskymi dodávateľmi energie,“ povedal. Podotkol, že cena plynu sa za posledný rok na európskych trhoch zvýšila o 400 percent a cena elektriny o 80 až 100 percent.

Najnovšie návrhy Bruselu týkajúce sa ochrany klímy by zasiahli najmä obyčajných ľudí, pretože sa týkajú dopravy, áut, verejných budov a rodinných domov. Gulyás tvrdí, že to porušuje zásadu, že by sa Európa mala snažiť docieliť to, aby zodpovednosť za znečisťovanie niesli v prvom rade nadnárodné spoločnosti, nie obyčajná stredná trieda.

Inzercia

Gulyás vo svojom vyjadrení takisto skritizoval navrhovaný zákaz predaja benzínových a dieselových áut, ktorý by mal platiť od roku 2035. „Budapeštianske ľavicové vedenie už hovorí o zákaze naftových áut, (...) zatiaľ čo nadnárodné spoločnosti bez akýchkoľvek následkov znečisťujú životné prostredie,“ povedal, čím narážal na radnicu mesta Budapešť, ktorá je ovládaná ľavicovou opozíciou.

Hrozba pre európsku ekonomiku

Premiér Viktor Orbán o tejto téme minulý týždeň počas samitu Európskej únie povedal, že plánovaný balíček Fit for 55 a následný nárast cien energií „zničia“ európsku strednú triedu. Tvrdo kritizoval aj prácu Fransa Timmermansa, zeleného komisára Európskej komisie.

„Osoby, ktoré sú zodpovedné za vysoké ceny energií a plynu, ohrozujú európsku demokraciu,“ povedal, pričom tvrdil, že budúcnosť demokracie závisí od toho, ako sa bude mať stredná trieda.

Zelené plány Európskej komisie by podľa Orbána mali byť stiahnuté a prehodnotené. Plány, ktoré neboli dostatočne premyslené, podľa neho ohrozili európsku ekonomiku.

„To musí byť zastavené,“ povedal.

Okrem klímy sa na samite Orbán vyjadril aj k sporu Poľska a Európskej únie. Maďarsko podľa neho „stojí na strane Poliakov“ a povedal, že Európska únia nemá právo zasahovať do zákonov, ktoré správnym procesom prijali jej členské krajiny.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.