Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Spoločnosť
12. december 2015

Adventná cesta ku Kristovi

Nachádzame sa v období adventu a pripravujeme sa na Vianoce. Sekulárny svet však, žiaľ, pripravil k Vianociam materialistickú alternatívu, podobne ako v prípade každej inej duchovnej skúsenosti.
Adventná cesta ku Kristovi

Miesto adventu máme obdobie vianočného nakupovania a paniky. Miesto sviatosti manželstva máme rozličné sekulárne paródie na manželstvo – bývanie spolu, „priatelia s bonusom“, rovnakopohlavné vzťahy. Miesto modlitby sa nám núkajú „duchovné“ zážitky, ktoré nemajú nič spoločné s dejinami vykúpenia v Kristovi. Miesto osobných dobrých skutkov medzi dvomi ľuďmi máme vypisovanie šekov. A dalo by sa pokračovať. Napriek všetkému sekulárnemu zhonu, charakteristickému pre dané obdobie, sa však v skutočnosti pripravujeme na náboženský sviatok Vianoc a skutočný zhon by sa mal týkať slávenia tohto sviatku.

Ísť na vianočnú omšu bez zamyslenia počas adventu je tak trochu ako ísť na film v cudzom jazyku, ktorému nerozumieme. Zdieľať

Často, samozrejme, vie len naše svedomie, ako sme sa v skutočnosti pripravili na Vianoce – a, samozrejme, Boh. Naša duchovná pripravenosť sa nedá vidieť na žiadnych konkrétnych daroch či jedlách. Pre niektorých to, žiaľ, znamená, že duchovná príprava v tomto prípade nie je nutná. No ísť na vianočnú omšu bez zamyslenia počas adventu je tak trochu ako ísť na film v cudzom jazyku, ktorému nerozumieme. Nemáme s ním žiadny bezprostredný kontakt, tým menej s úplne základnými udalosťami, ktoré sa slávia. A ktoré majú pre nás nedozerný význam, či sa nám to páči, alebo nie.

Preto sa musíme pripraviť. Musíme si osvietiť srdce a myseľ a premýšľať nad priebehom a nad významom mimoriadnych vianočných udalostí. Adventné liturgie idú v určitej postupnosti: „dávajte si pozor, aby vaše srdcia neoťaželi” (prvá nedeľa), „pripravte cestu Pánovi“ (druhá nedeľa); „čo máme robiť?“ (tretia nedeľa) a „požehnaná si medzi ženami“ (štvrtá nedeľa).

Keď sa týmto sláveniam pozorne venujeme – aj keď sme to tento rok možno ešte nerobili a sme tak trochu zhrdzavení – dávame si príležitosť objaviť, aká zaujímavá, úžasná a bohatá je naša duša vo vzťahoch so spoločenstvom svätých a s ľuďmi okolo nás v Kristovi. Pripravujeme sa tak na bohatstvo spoločenstva večného života a zároveň sa nevyhnutne stávame lepšími priateľmi, manželskými partnermi, rodičmi a farníkmi.

Vianočné sviatky sú oknom, cez ktoré môžeme sledovať zázračné počiatky nového Jeruzalema. Sú oslavou toho, že do tohto sveta preniklo Božie svetlo. Zdieľať

Vianočné sviatky sú oknom, cez ktoré môžeme sledovať zázračné počiatky nového Jeruzalema. Sú oslavou toho, že do tohto sveta preniklo Božie svetlo. Nestojí za to obmedziť nakupovanie darčekov či stresy týkajúce sa jedla a cestovania a nájsť si dosť času pripraviť sa na účasť na tomto vzácnom dare Všemohúceho Boha?

Je veľmi dôležité, aby sme sa nenechali uväzniť v materiálnom svete natoľko, až sa naň začneme vyhovárať, že sa vyhýbame duchovnému svetu (nebol čas, bolo treba nakupovať). Počuť to znova a znova po celý rok. A nie je to len problém laikov. Kňazi a zasvätené osoby podobne musia čeliť rozptyľovaniu pozornosti od duchovného sveta.

Kňazi a zasvätené osoby si musia uvedomiť, že patria do kategorických spoločenstiev, ktoré majú prednosť pred ich záväzkami voči rodinám či pred vlastnými plánmi. Predovšetkým majú záväzky voči svojim spoločenstvám, kňazským a rehoľným, ale aj laickým.

Byť kňazom je viac než len práca s príslušným voľným časom. Takto to vidí sekulárny svet. Nie je však možné vziať si voľno z toho, čím človek je, v tomto prípade kňazom. Podobne aj duchovné chápanie zasväteného života znamená patriť do spoločenstva ostatných rehoľníkov so všetkým, čo k tomu patrí, pokiaľ ide o duchovný rast a podporu. Niektoré rehoľné rády a kongregácie sú charakteristické sekulárnym chápaním spoločenstva (primeraná organizácia stravovania a ubytovania) – čo je jedným z hlavných dôvodov, prečo majú tak málo povolaní. Načo ísť do skupiny, ktorá je sekulárna ako všetci ostatní?

Inzercia

Jedna z mála súčasných katolíckych kníh, ktoré sa budú čítať aj o sto rokov, je Ježiš Nazaretský: Ježišovo detstvo od pápeža Benedikta. Počas adventu stojí za to stráviť s ňou trochu času.  Zdieľať

Advent je jedným z tých období, keď sa laici i kňazi musia izolovať, čo i len trochu, pred zvodmi všadeprítomnej sekulárnej hystérie. Niektorí sa môžu opätovne zamerať na veľké tajomstvo Vtelenia a na jeho význam pre kňazský život, pre život s inými kňazmi v dome, ako aj s laikmi, ktorým slúžia. A keď zasvätené osoby zanechajú sekulárny spôsob vypĺňania času, možno znovu objavia náboženský zmysel svojho spoločenstva, dokonca aj na Vianoce. Veď napokon, byť v spoločenstve zasväteného života na polovičný úväzok je tak trochu protirečenie.

Mám jeden návrh: jedna z mála súčasných katolíckych kníh, ktoré sa budú čítať aj o sto rokov, je Ježiš Nazaretský: Ježišovo detstvo od pápeža Benedikta. V jej úvode píše: „Dúfam, že táto kniha napriek svojim obmedzeniam pomôže mnohým ľuďom na ceste k Ježišovi a s Ježišom.“ Počas adventu by stálo za to stráviť s týmto textom trochu času, kráčať tak po ceste ku Kristovi a znovuobjaviť jeho prítomnosť v Cirkvi.

P. Bevil Bramwell OMI PhD
Autor je bývalý dekan na Catholic Distance University. Publikoval knihy Laity: Beautiful, Good and True (Laický stav: krásny, dobrý a pravdivý), The World of the Sacraments (Svet sviatostí) a najnovšie Catholics Read the Scriptures: Commentary on Benedict XVI’s Verbum Domini (Katolícke čítanie Písma. Komentár k exhortácii Verbum Domini od Benedikta XVI.).

 

Pôvodný text: The Advent Path to Christ, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (CC BY 2.0).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Hľadajú sa apoštolskí biskupi

Hľadajú sa apoštolskí biskupi

Každý v Amerike už počul o slávnom arcibiskupovi Fultonovi J. Sheenovi, ktorý v celoštátnej televízii vysvetlil katolícku náuku tak presvedčivo ako nikto pred ním ani po ňom. Prečo to biskupi teraz nerobia? biskupi.jpg Niektorí to robia lokálne, ale vari nedokáže naša...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.