Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
09. december 2015

Ďalší akčný plán, ktorý dráždi konzervatívcov

Ešte poriadne neutíchol odpor voči Akčnému plánu LGBTI a už je tu ďalší dokument, ktorý sa konzervatívnym mimovládkam nepáči.

Ďalší akčný plán, ktorý dráždi konzervatívcov

Ministerstvo vnútra vypracovalo Akčný plán predchádzania a eliminácie rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným formám intolerancie na roky 2016 – 2018.

Štát chce bojovať proti intolerancii, na vnútre pripravili plán úloh. (Foto – TASR/Radovan Stoklasa)

V akčnom pláne sa napríklad píše, že na Slovensku sa objavujú aktivity „vo forme stereotypného zobrazovania menšín, diskriminácie, nenávistných vyjadrení, násilných trestných činov a trestných činov motivovaných šovinizmom, rasizmom, xenofóbiou, anticiganizmom, antisemitizmom, islamofóbiou, homofóbiou (vrátane transfóbie) a obdobnými formami intolerancie.“

Hromadnú pripomienku k materiálu iniciovala Aliancia za rodinu. „Akčný plán tvrdí, že tu niekto pácha na LGBTI komunite trestné činy a že to môže ohroziť ústavné zriadenie. To vyvoláva napätie a dehonestuje Slovákov ako nenávistný národ,“ hovorí Anton Chromík z Aliancie. Podľa neho by malo ministerstvo svoj plán založiť na dôkazoch z trestného konania.

Inštitútu pre ľudské práva a rodinú politiku takisto chýbajú príslušné štatistiky. Ministerstvo spravodlivosti zase navrhuje špecifikovať, čo sú objekty predsudkov a stereotypov, keďže tieto pojmy sa spomínajú v pláne.

Inzercia

V akčnom pláne sa ďalej píše, že na internete prichádza k masovému rozšíreniu verejných prejavov nenávisti (tzv. hate speech).

„Odmietame akékoľvek prejavy násilia voči akejkoľvek skupine osôb vrátane LGBTI. Avšak žiadame o definíciu toho, čo sa považuje za nenávistný prejav,“ konštatuje Aliancia za rodinu v hromadnej pripomienke, ktorú podpísalo skoro 5 300 ľudí.

Pripomienkové konanie k materiálu sa skončilo v utorok.

Čo chce štát robiť v akčnom pláne proti intolerancii:

  • podporovať a realizovať projekty zamerané na výskum a analýzu v oblasti rasizmu a xenofóbie,
  • vytvoriť a prevádzkovať oficiálnu informačnú webstránku poskytujúcu komplexné informácie o problematike rasizmu, xenofóbie a ostatných formách intolerancie,
  • zvýšiť informovanosť o existujúcich mechanizmoch na nahlasovanie nenávistných prejavov a vytvorenie nových foriem nahlasovania,
  • vytvoriť komplexnú komunikačnú stratégiu zameranú na šírenie myšlienok vzájomného rešpektu a predchádzanie rasizmu a xenofóbii,
  • v rámci všeobecného vzdelávania verejnej správy začleniť vzdelávanie k problematike predsudkov a stereotypov,
  • pripraviť zoznam právnických a fyzických osôb poskytujúcich vzdelávanie k problematike kultúrnej rozmanitosti a proti-predsudkovej výchovy,
  • zabezpečiť podporu preventívnych opatrení v oblasti rasizmu, xenofóbie a ostatných foriem intolerancie na všetkých úrovniach.

Kresťanské mimovládky sa nedávno postavili na odpor voči akčnému plánu pre LGBTI ľudí, ktorý vypracovalo ministerstvo spravodlivosti. Pôvodná verzia plánu obsahovala 24 návrhov pre viaceré rezorty a úrady. Hovorila napríklad o nových školských materiáloch, o analýze prípadného uznania párov rovnakého pohlavia či zaradení homofóbnych prejavov medzi trestné činy. 

Úradníci už absolvovali rozporové konania s kritikmi tohto materiálu. Momentálne sa čaká, aká bude jeho výsledná podoba.

Odporúčame

Premiér je zbabelec

Premiér je zbabelec

Robert Fico ani tak nešokoval tým, že zrušil dohodnutý program integrácie irackých utečencov. Prekvapil spôsobom, akým to spravil.

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.