OSTRÝ JAZYK: Plnia...

Katolícke médiá v sobotu riešili, či plnia v slovenskej spoločnosti svoju úlohu. Podobné stretnutie bolo pred štyrmi rokmi, vtedy aj s ich českými kolegami. Celodenný seminár bol na prvý pohľad svojím bezproblémových priebehom peknou prezentáciou jednotlivých médií.

To, že chýbala stratégia, vízia a konštruktívny pohľad na problémy, je už druhá vec. Či to niekoho trápi, je otázne. Uspokojiť sa však s tým, že sme za štyri roky rozbehli vlastnú televíziu a že sa Katolícke noviny zlepšujú, nestačí.

Druhá stránka je oveľa bolestivejšia. Rodinný magazín Família a kritické Zrno živoria na hranici prežitia. Rádio Lumen aj KN majú prestarnuté publikum. Tínedžerský časopis má len mesačnú periodicitu. Nehovoriac o tom, že čitatelia, ktorí vyrástli z AHA!, nemajú po čom siahnuť. Nastupujúca generácia chce zrozumiteľné posolstvo k aktuálnym témam, čo znie pekne, no schválne: Kto ponúka kresťanské témy atraktívne a bez dogmatickej štylizácie? Ktoré katolícke médium vie osloviť aj inzerentne atraktívnu skupinu ľudí? Kto dokáže ponúknuť témy, ktoré pretriasajú liberálne médiá, tak, aby ľudia cítili argumenty cirkvi?

Problémov je na desiatky, no účastníci stretnutia počuli skôr o úspechoch. Michal Vaško sa posťažoval, že doteraz nevie, prečo stratilo Zrno cirkevné schválenie. Hádky cez zuby len doplnili domnienku, že spolupráca medzi jednotlivými médiami nie je len o potrebe spoločnosti, ale aj o istých preferenciách.

Katolícke médiá v slovenskej spoločnosti vypĺňajú istý priestor. Vypĺňať však neznamená napĺňať. To druhé smerom k ich úlohe majú ešte len pred sebou. Aspoň väčšiu časť určite.

Pavol Rábara
Poznámka: Organizátori stretnutia vydajú z akcie zborník v knižnej podobe.
Ilustračné foto: autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo