Kto platí záchranu irackých kresťanov? Američania

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kto platí záchranu irackých kresťanov? Američania

V celej diskusii o príchode irackých kresťanov na Slovensko zostáva táto vec bokom. Neprávom.

Slová Roberta Fica o „kšeftovaní“ s irackými kresťanmi mnohých na Slovensku urazili, niektorých ponížili. Celý projekt napriek tomu môže dopadnúť dobre a v istom zmysle ešte veľkorysejšie, ako si dnes mnohí myslia. Na jednu vec by sme však v celej diskusii zabudnúť nemali.

Už sme písali o tom, aký vklad mali na záchrane irackých kresťanov slovenskí dobrovoľníci, ktorí v Erbile na severe Iraku pôsobia, opísali sme rolu chaldejského kňaza otca Douglasa, ktorý sa týmto rodinám snažil zabezpečiť azyl najskôr v Mexiku, potom v Kanade a napokon na Slovensku. Písali sme aj o role nitrianskej diecézy, ktorá ukázala schopnosť konať, ale ešte sme sa podrobnejšie nevenovali tomu, kto túto misiu v prevažnej miere platí. Na prekvapenie to totiž nie je Slovensko.

Časť nákladov nemôže niesť nikto iný, len Slovensko. Od momentu, keď irackí kresťania prídu na naše územie, im bude zabezpečené ubytovanie, základné služby, zdravotná starostlivosť a podobne. Slovenský zákon predpokladá aj isté symbolické vreckové, ide však o 40 centov na osobu a deň. Časť z nákladov ide zo slovenského rozpočtu, časť sú dotácie z EÚ. Najväčšie náklady však nesie tretia strana.

Podľa dvoch nezávislých zdrojov, ktoré si neželajú byť menované, je hlavným sponzorom celého projektu americká nadácia Mercury One. Túto nadáciu, ktorej profilovým projektom je Nazaretský fond, založil v roku 2011 Glenn Beck, televízna celebrita konzervatívnej Ameriky.

Podľa informácií denníka Postoj.sk platia Američania presun Iračanov a ich integráciu na Slovensku vrátane štedrejšieho vreckového (údajne má ísť o tisíc eur na mesiac a rodinu) a financovania nákladov spojených s vyučovaním jazyka či nákladov na ubytovanie a podobne. (Keďže formulácia o tisícke eur vyvolala v niektorých kruhoch otázky a reakcie, dovolím si malé upresnenie: štedrosť spočíva v tom, že Američania chcú týmto viacpočetným rodinám s deťmi pomôc nad rámec samotného presunu. Nejde však o žiadne horibilné sumy, najmä ak sumu prepočítate na rodinu s piatimi či šiestimi deťmi. V skutočnosti ide o sumu, ktorá je na hranici životného minima, možno aj nižšiu. Navyše, ako sa ukázalo, z tejto sumy sú hradené aj niektoré ďalšie náklady, ktoré sú s presunom týchto rodín spojené.)

Nazaretský fond svoju misiu predstavuje ako „iniciatívu na záchranu bezbranných kresťanov z Iraku a Sýrie do nových krajín, kde môžu znovu začať žiť svoje životy“. Beckova nadácia si stanovila cieľ, aby do decembra 2015 dokázala získať 10 miliónov dolárov na záchranu vyše 400 rodín z regiónu, ktorý dnes ovláda ISIS. „ISIS používa nazaretský symbol na vyjadrenie smrti – my ho používame ako symbol života,“ píše nadácia.

Celá akcia, ktorej prvá etapa by mala prebehnúť v týchto dňoch, teda vyvoláva ďalšiu pachuť. Na jednej strane je v poriadku, že sa americké peniaze na tento účel u nás využijú. Keď sa podarilo sprostredkovať kontakt medzi Mercury One a slovenskou vládou, je dobré veci doviesť do konca. Napokon, podľa niektorých správ Američania oslovili aj ďalšie európske vlády, niekde je ešte údajne možnosť, že sa „slovenský scenár“ zopakuje, iné záujem neprejavili.

Problém je inde. Slovensko síce pre irackých kresťanov poskytuje svoje územie a isté zázemie, ale to svedčí najmä o uvedomelosti časti elity. Na dôkaz o širšej solidarite k prenasledovaným kresťanom na Blízkom východe stále čakáme.

Zahanbujúci je na celej veci ešte jeden rozmer. Zatiaľ čo presun ôsmich väzňov z Guantanáma tiež financovali Američania, konkrétne americká armáda, ich pobyt u nás však už financuje slovenská vláda. Je trápne, ak na ľudí podozrivých z terorizmu peniaze v štátnom rozpočte máme a na obete teroristov už nie.

 

 

Foto: TASR/Milan Kapusta

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo