Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
04. december 2015

Je správne, že prijímame iba kresťanských utečencov? (anketa)

Odpovedajú Vladimír Krčméry, Tomáš Bella, Lucia Štasselová, Juraj Barát a Anton Frič.
Je správne, že prijímame iba kresťanských utečencov? (anketa)

V našom denníku sme veľmi privítali, že Slovensko v najbližších dňoch prijme 149 asýrskych kresťanov z Iraku, ktorí boli doma v ohrození života. Ich začlenenie do našej krajiny pokladáme za veľkú a vznešenú výzvu. Ich príchod však otvára aj ďalšie otázky, napríklad o tom, či by sa naša pomoc mala obmedzovať iba na ohrozené komunity kresťanov. Našim piatim respondentom sme položili nasledovné dve otázky:

1. Pokladáte za neprijateľnú diskrimináciu, ak v rámci prijatia irackých utečencov prichádzajú na Slovensko iba kresťania?

2. Čo dôležité by ste prichádzajúcim Iračanom povedali o našej krajine?

Juraj Barát, riaditeľ Diecéznej charity Nitra, ktorá spolupracovala na príchode kresťanských utečencov z Iraku

1. Pre mňa je to prijateľná diskriminácia, pretože podľa toho, čo o tom viem, toto nevylučuje ostatných utečencov, ktorí prichádzajú na Slovensko. A zároveň to dáva šancu, aby jednej z najohrozenejších skupín, ktorou sú v súčasnosti asýrski kresťania (okrem skupiny jezídov), bola poskytnutá pomoc. Pre mňa sú diskriminujúce iné pravidlá a mechanizmy, ktoré stanovujú niektoré krajiny EÚ, ktoré ako celok dokazujú nezvládnutosť situácie a jej riešenie.

2. Aby prekonali ťažký začiatok (jazyk, kultúru, prijatie). Aby boli sami sebou a každodenným životom dokázali dobrú voľbu Slovenska a svoju voľbu pre Slovensko.

Lucia Štasselová, architektka, spoluiniciátorka Výzvy k ľudskosti

1. Neviem celkom odpovedať na takto položenú otázku, pretože príchod kresťanských utečencov je dobrá správa pre Slovensko z dvoch dôvodov.

Po prvé, konečne sme sa pohli a pomáhame konkrétnym ľuďom, ktorí sú reálne ohrození na životoch – aj keď ide o veľmi malý počet – aby nemuseli prejsť strastiplnou cestou, ktorá by ich čakala, ak by sme im neponúkli pomoc.

Po druhé, pomáhame menšine, ktorá je ohrozená z dôvodu svojho vierovyznania, ktoré je vlastné aj nám – veď kto iný by sa ich mal zastať?

Zároveň však verím, že bezproblémové prijatie tejto menšiny otvorí mentálnu bránu Slovenska, prijať časom aj iné skupiny ľudí, bez rozdielu vierovyznania, pretože práve to považujem za kresťanské. Som presvedčená, že vždy to budú relatívne malé počty, ktoré našu kultúru nijako významne nezmenia, pokiaľ nebudeme sami chcieť. Už dnes u nás dlhé roky žijú úspešne integrované menšiny, dokonca moslimská komunita, ktoré nespôsobujú žiadnu zásadnú zmenu charakteru spoločnosti, skôr pomáhajú Slovensku začleniť sa do globálneho sveta

2. Rada by som im osobne povedala, že sa nemusia báť, že na Slovensku je dostatok obetavých ľudí, ktorí sú práve na túto misiu pripravení a sú im ochotní pomôcť. Tiež by som ich požiadala o trpezlivosť, pretože zároveň je tu množstvo ľudí, ktorí zdieľajú iracionálny strach z neznámeho, ale v momente, keď sa s nimi zoznámia, pridajú sa na stranu pomáhajúcich.

A tiež by som im poďakovala, že sa odvážili prísť na Slovensko a hoci to vyzerá ako jednostranná pomoc, nie je to tak, pretože sme im vďační za sprostredkovanie iných kultúr a života v iných častiach sveta.

Tomáš Bella, šéf online oddelenia Denníka N

1. Ak ide o dobrovoľný program prijatia utečencov, tak je to skôr hlúposť ako diskriminácia. Ak sme chceli utečencov prijať z humanitárnych dôvodov, tak sme mali vybrať takých, ktorí to najviac potrebujú, lebo choré dieťa moslima netrpí menej ako choré dieťa kresťana. Ak sme chceli utečencov, aby sme riešili demografický problém alebo nedostatok pracovnej sily, mali sme vybrať podľa vzdelania alebo odbornosti, lebo je lepší inžinier, ktorého most nespadne, ako inžinier, ktorý bol pokrstený.  

Inzercia

Ak sme chceli vybrať podľa toho, kto bude najmenej problémový a najskôr sa začlení do našej spoločnosti, mali sme dať utečencom čo najviac informácií o Slovensku alebo ich nechať písať motivačné listy alebo robiť psychotesty, lebo je oveľa menej nebezpečný moslim, ktorý bude tejto krajine do smrti vďačný, že ho zachránila, ako kresťan, ktorý bude znechutený, že nemôže žiť s rodinou v Nemecku a musí sa učiť po slovensky.

2. Nedajte na prvý dojem a dajte Slovákom šancu, vieme byť oveľa priateľskejší, keď sa trochu spoznáme.

Vladimír Krčméry, lekár, zakladateľ desiatok humanitárnych misií v krajinách tretieho sveta

1. Nerobil by som rozdiely iba podľa viery, ale podľa toho, či chcú u nás zostať alebo iba tranzitovať, čo chcú u nás profesne robiť a študovať. Súhlasím s tým, že akákoľvek diskriminácia oslabí každé pekné predsavzatie.

2. Uf, veľmi ťažká otázka, asi to, že ide o oveľa menšiu krajinu, ako si o sebe myslí, po všetkých stránkach, ktorá sa stále sama seba pýta, či chce patriť do Európy alebo do bývalého Sovietskeho zväzu.

Anton Frič, fotograf, viackrát navštívil v Iraku komunitu kresťanov, ktorí teraz prichádzajú na Slovensko

1. Nepokladám to za diskrimináciu. Kresťania v Iraku patria medzi najprenasledovanejšie skupiny vôbec. Ak niekomu z Iraku treba pomáhať, tak sú to rozhodne oni. Z viac ako jeden a pol milióna kresťanov, ktorí v Iraku žili len pred pár rokmi, ich v tejto krajine zostalo len niečo cez 200-tisíc.

To už nie je prenasledovanie, ale priamo genocída. Keby sme boli politicky korektní a prijali by sme rovnaký podiel zo všetkých utečencov, ktorí v Iraku sú, vtedy by to bola diskriminácia. Treba pomáhať tým najviac prenasledovaným a kresťania nimi rozhodne sú.

2. Sme slobodná krajina, kde sa nemusíte báť, že vás pre svoju vieru bude niekto zatvárať a zabíjať. Je tu zima, ale sú tu dobrí ľudia s horúcim srdcom, ktorí vám pomôžu nájsť u nás nový domov. Nie sme príliš bohatí materiálne, ale na rozdiel od zvyšku Európy si stále uchovávame duchovné hodnoty. Spočiatku sa možno stretnete s nepriateľstvom a odmietaním, ale to je bežná reakcia na všetko nové. Keď vás Slováci spoznajú, budú vás mať radi a prijmú vás medzi seba.

Foto: Pavol Rábara, FB Tomáša Bellu, TASR/Martin Baumann, archív Antona Friča 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Ženský boj o rod

Ženský boj o rod

Peniaze na ženské témy tečú tým, čo súhlasia s hodnotovým nastavením Bruselu a Nórska. Medzi konzervatívnymi a feministickými mimovládkami to vrie.