Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
02. september 2021

Otvárame novú škôlku v srdci Bratislavy, plníme tým sen o katolíckom vzdelávaní

Deťom chceme odovzdať vieru, hodnoty, no aj kamarátstva a vzťahy, preto sme sa rozhodli založiť škôlku, ktorá bola dlhé roky našim snom, hovoria o novom projekte jeho zakladatelia.

Otvárame novú škôlku v srdci Bratislavy, plníme tým sen o katolíckom vzdelávaní

Foto: archív škôlky

Založiť škôlku to nie je len tak. Prečo nezakladáte radšej nejakú firmu, ale otvárate Škôlku sv. Michala?

Tomáš Kováčik: Plníme si dlhoročný sen. Veríme, že nie je len náš a bude prínosom pre stovky detí a ich rodičov. (úsmev)

Škôlok v Bratislave je nedostatok. Každoročne sa rodičia tisícov detí trápia, pretože nevedia nájsť miesto pre svoje deti, nakoľko len bratislavskom kraji chýba takmer 5000 miest. Podobne je to aj s cirkevnými škôlkami, ktoré sú veľmi vyhľadávané, takže o umiestnenie je veľký záujem. Moje vlastné deti dostali v petržalskej katolíckej škôlke Márie Mazzarellovej veľa kamarátov, lásku, komunitu rodín a prirodzeným spôsobom podávanú vieru a hodnoty. Dlhší čas som sa o to túžil podeliť aj s ďalšími, a tak som s ľuďmi hovoril o potrebe zakladania nových katolíckych škôlok. Nakoľko sa to veľmi nehýbalo, rozbehli sme vlastný projekt.

Ako sa vám to podarilo?

Tomáš Kováčik: Ešte sme len na samom začiatku. Tesne pred letom sme dostali ponuku na peknépriestory, tak sme sa napriek krátkemu času rozhodli, že do toho ideme, aj keď to bude prvý rok náročné. Moja spoločníčka Janka Michaličková vypočula moje „volanie“ a cez leto sme takmer z ničoho vybudovali Škôlku sv. Michala. Sú v nej pripravené dve triedy pre 10+10 detí, čo je oproti bežnému štandardu 20-25 detí v triede veľká výhoda, učiteľky môžu k deťom pristupovať individuálnejšie. Práve teraz spúšťame nultý ročník a veríme, že postupne budeme mať škôlku zabehnutú naplno. 

Čo to presne znamená? 

Tomáš Kováčik: Ako som spomínal, o škôlke sme snívali roky, ale ísť do toho naplno a sami sme sa rozhodli len tri mesiace pre začiatkom školského roka. Takže sme nemali dostatok času na nábor detí, prípravu dní otvorených dverí a podobe, navyše mnohé rodiny už svoje deti umiestnili do iných škôlok a majú podpísané zmluvy, prípadne čakajú či sa na poslednú chvíľu niekde v tých štátnych neuvoľní miesto. Otvárame teda zatiaľ jednu triedu, ktorá ešte nie je plne obsadená, takže prvé mesiace naše detičky dostanú profesionálnu starostlivosť a v triede ich bude len pár, z čoho budú zaiste veľmi profitovať a rýchlo sa rozvíjať.

Prečo budujete súkromnú a nie cirkevnú škôlku? 

Jana Michaličková: Z našej pozície laikov môžeme vybudovať len súkromnú škôlku, no bude to škôlka s katolíckou výchovou. Cirkevné škôlky môžu zriaďovať len cirkevné subjekty ako diecézy či farnosti. Našim cieľom je čím skoršie zaradenie našej škôlky do siete škôl, aby na jej chod prispieval štát a aby sa tým pádom mohol znížiť príspevok rodičov. Nejde nám o zisk, ale o to, aby deti mali miesta v škôlke. Naše náklady v centre Bratislavy sú vysoké. Pravdou tiež je, že chceme našich pracovníkov odmeňovať podľa biblického „robotník si zaslúži spravodlivú mzdu.“ (Lk 10, 7)

Tomáš Kováčik: Kým sa rozbehneme a škôlka bude zaradená do siete, budú náklady pre rodičov vyššie, ako spomínala Janka, no rodičia prvých detí v našej škôlke sa tak vlastne stávajú našimi spoluzakladateľmi, pretože nám pomôžu zafinancovať nultý ročník. Sami začíname s pomerne vysokou pôžičkou, no veríme, že je to začiatok výnimočného príbehu, ktorý Pán požehná.

Inzercia

Foto: archív škôlky

Čo chcete deťom dávať? Aký je váš program? 

Tomáš Kováčik: Dnes sa veľa hovorí o tom, v čom chce byť ten či onen iný, odlišný, špeciálny. My tu chceme hlavne byť pre deti a ich rodiny, chceme im odovzdávať lásku, bezpečie, výchovu, vzdelanie a prirodzeným spôsobom vieru a hodnoty. Chcem zdôrazniť slovo prirodzeným, čo zahŕňa pomodlenie sa ráno v skupinke, pred jedlom, návštevu sv. omší či slávenie kresťanských sviatkov. Nič nasilu, ale naopak ako normálnu súčasť života, popri hre, zábave, kreatívnej tvorbe, cvičení, spievaní, tancovaní, pobyte vonku atď.

Jana Michaličková: Samozrejme o deti sa bude starať tím profesionálnych pedagogičiek, ktoré spája to, že prácu s deťmi považujú za svoje poslanie. S ich láskavým prístupom, vedomosťami a v spolupráci s rodičmi, chceme vytvoriť pekné spoločenstvo a kreovať vlastný výchovný program.

V Bratislave je nedostatok učiteliek pre škôlky, ako sa to podarilo?

Tomáš Kováčik: Som presvedčený, že toto je jeden z viacerých zázrakov, ktoré zažívame pri budovaní škôlky. Sestry z Kongregácie sestier Najsvätejšieho Spasiteľa majú vo svojich radoch aj sr. Serafínu a sr. Celinu, ktoré budú v našej škôlke učiť ako dlhoročné pedagogičky. Majú bohaté skúsenosti s prácou s deťmi, a tak sa tešíme na všetko, čo im odovzdajú vo výchove aj vzdelávaní. 

Kedy otvárate a kde bude škôlka umiestnená? 

Jana Michaličková: V týchto týždňoch až do naplnenia kapacity prijímame prihlášky, ktoré je možné nájsť na našom webe www.skolkasvmichala.sk. Škôlka sa nachádza v bratislavskom Starom meste na Gajovej ulici č. 8. Je sedem minút chôdze od veľkých biznis centier na Mlynských nivách, či veľkého nákupného centra pri Dunaji. K Medickej záhrade je to chôdzou 10 minút a park s ihriskom na Jakubovom námestí máme za rohom.
 

Odporúčame

Svätomariánska púť ako cesta sebapoznania

Svätomariánska púť ako cesta sebapoznania

Využívanie voľného času môže každý z vnímať po svojom. Existujú rôzne predstavy ako ho tráviť, avšak nie vždy je to to pravé orechové. Vnútorný hlas vás môže často nabádať k novým výzvam a pozýva vás na miesta, kde ste ešte neboli. Prostredníctvom týchto miest môžete spoznať samých seba, čo vás v konečnom dôsledku vnútorne obohatí.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.