Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2015

Rukojemnícka dráma v Mali si vyžiadala najmenej 27 mŕtvych

Rukojemnícka dráma v malijskom hlavnom meste Bamako, kde militanti obsadili luxusný hotel Radisson Blue, sa skončila.

Podľa pracovníkov OSN, na ktorých sa odvoláva agentúra Reuters, si útok vyžiadal najmenej 27 mŕtvych, zhruba 170 ďalším zadržiavaným osobám sa podarilo uniknúť.

Zranených ľudí príslušné úrady evakuovali. Pri zásahu špeciálnych jednotiek boli zabití najmenej dvaja militanti, tvrdia bezpečnostné zdroje. Telá obetí videli príslušníci mierových síl OSN, ktorí pomáhali pri záchrannej akcii, na dvoch poschodiach hotela, píše Reuters.

K zodpovednosti za útok sa medzitým prihlásila africká džihádistická skupina al-Murábitún, spájaná s teroristickou sieťou al-Káida. Al-Murábitún, pôsobiaca na severe Mali a zložená prevažne z Tuaregov a Arabov, zverejnila na sociálnej sieti Twitter odkaz, v ktorom uvádza, že stojí za útokom na hotel Radisson Blu, známy prítomnosťou zahraničných hostí.

Skupina sa sformovala približne pred dvoma rokmi v saharskej časti krajiny a na jej čele stojí bývalý bojovník al-Káidy Mochtár Belmochtár.

Skupina sa hlási k zodpovednosti aj za marcový útok na reštauráciu v Bamaku, ktorý si vyžiadal piatich mŕtvych, aprílový samovražedný útok na severe Mali, pri ktorom zomreli tri osoby, ako aj augustový útok na hotel v meste Savare, ktorý si vyžiadal životy 17 ľudí.

Pri rukojemníckej dráme v hoteli Radisson Blu zasahovali malijské špeciálne jednotky s pomocou menšieho amerického tímu a francúzskych bezpečnostných síl, dopĺňa agentúra DPA.

Podľa americkej diplomacie je ešte priskoro špekulovať, či dnešný incident súvisí s teroristickými útokmi v Paríži, keďže militantné skupiny v Mali nie sú príliš prepojené s džihádistickou skupinou Dáiš – tzv. Islamským štátom.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.