MÉDIÁ: Martin M. Šimečka už nešéfuje Respektu

Český týždenník Respekt má nového šéfredaktora. Martina M. Šimečku po dvoch rokoch vystriedal jeho doterajší zástupca Erik Tabery.

Šimečka, ktorý do Respektu prišiel v decembri 2006, ostáva naďalej členom redakcie. Pôsobiť bude ako editor. „V médiách bývajú personálne výmeny na tomto poste často veľmi citlivou záležitosťou. Tým viac ma teší, že šéfredaktorom Respektu sa stáva môj priateľ Erik Tabery, o ktorého kvalitách, ako novinárskych, tak ľudských, by som mohol napísať mnoho oslavných riadkov...,“ uviedol v minulotýždňovom čísle Šimečka.

„Respekt bude naďalej časopisom, ktorý stojí na serióznej a nezávislej žurnalistike. Časopisom, ktorý sa nevtiera politikom ani ekonomickej loby. Odhaľuje nekalé praktiky, ale zároveň nezabúda na pozitívne udalosti,“ napísal vo svojom prvom editoriali nový šéfredaktor.

Slovenský novinár Martin M. Šimečka pred svojím príchodom do Respektu pôsobil ako šéfredaktor denníka SME. V marci 1999 na tomto poste nahradil nečakane zosnulého zakladajúceho šéfredaktora Karola Ježíka. Do českého týždenníka prichádzal v zložitej situácii. V septembri 2006 podala väčšina redaktorov hromadnú výpoveď na protest proti zámerom nového majiteľa Respektu, českého finančníka Zděnka Bakalu. Respekt, ktorý v novembri 1989 založila skupina samizdatových novinárov, v tom čase predával len okolo 16 000 výtlačkov a pohyboval sa v červených číslach.

Necelý rok po Šimečkovom príchode český týždenník opustil tradičnú novinovú podobu a vyšiel v zmenšenom plnofarebnom formáte. Relaunch pomohol zvýšiť predajnosť až o 60%. „Týždenník prvý mesiac v novom šate predával priemerne 26 676 kusov. Podľa vydavateľa vzrástli v septembri aj tržby z reklamy, oproti 822 tisíc korunám v septembri 2006 zarobil časopis v ten istý mesiac roku 2007 takmer tri a pol milióna,“ uviedol v novembri 2007 portál Medialne.sk.

Imrich Gazda
Foto: respekt.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo