Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2021, 16:20

Guterres bude zastávať post generálneho tajomníka OSN aj druhé funkčné obdobie

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok znovuvymenovanie plne podporuje.

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v piatok jednomyseľne prijalo rezolúciu, ktorou potvrdilo, že António Guterres bude zastávať post generálneho tajomníka OSN aj druhé funkčné obdobie. Informovala o tom agentúra DPA.

Rozhodnutie Valného zhromaždenia sa všeobecne očakávalo, keďže Guterresovo zotrvanie vo funkcii už 8. júna podporila Bezpečnostná rada OSN, najvplyvnejší orgán svetovej organizácie. O vedenie OSN tento raz neprejavili záujem iní kandidáti.

Generálneho tajomníka OSN vymenúva Valné zhromaždenie OSN práve na odporúčanie bezpečnostnej rady.

Portugalec António Guterres zastáva tento post od 1. januára 2017, keď na čele svetovej organizácie nahradil Juhokórejčana Pan Ki-Muna. Jeho nové funkčné obdobie sa začne od 1. januára 2022. Generálny tajomník OSN môže byť vo funkcii len dvakrát za sebou.

Korčok: Vymenovanie plne podporujem

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) plne podporuje znovuvymenovanie Antónia Guterresa za generálneho tajomníka OSN. TASR o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

„Jeho doterajšie pôsobenie na čele organizácie a dlhoročné politické a diplomatické skúsenosti budú naďalej neoceniteľnou výhodou vo vedení  OSN v období globálnej pandémie a ďalších výziev, ktorým dnes medzinárodné spoločenstvo čelí,“ skonštatoval šéf rezortu diplomacie.

Guterres je v poradí deviatym generálnym tajomníkom OSN. Bývalý portugalský premiér a bývalý vysoký komisár OSN pre utečencov je na čele organizácie od 1. januára 2017. Počas prvého mandátu sa podľa ministerstva významným spôsobom podieľal na posilnení udržateľného rozvoja, mieru a ochrany životného prostredia a naštartoval dôležité reformné zmeny, aby organizácia fungovala transparentnejšie a efektívnejšie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 11 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 12 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 13 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)