ZAHRANIČIE: Euroskeptici u susedov budú mať stranu

V Česku má vzniknúť obdoba írskeho hnutia Libertas, ktoré v júnovom referende viedlo kampaň proti ratifikácii Lisabonskej zmluvy. Pravicová strana Libertas.cz má združovať ľudí okolo Václava Klausa. Informáciu priniesol portál pravda.sk.

Neslušná návšteva
Český prezident sa s lídrom Libertas, Declanom Ganleyom, stretol počas kontroverznej novembrovej návštevy v Dubline. Euroskeptická dvojica pri stretnutí kritizovala Lisabonskú zmluvu, čo pobúrilo írskych politických predstaviteľov. Írsky minister zahraničných vecí Micheál Martin označil Klausov otvorený súhlas s Ganleyho agendou za „nemiestny zákrok.“ Na otázky írskych novinárov, čo hovorí na ministrovo vyhlásenie, český prezident odpovedal: „Nemiestny kvôli čomu? Pokiaľ ide o slobodu – prepáčte, nenavštívil som niekoho, kto je proti štátu. Navštívil som človeka, ktorý je oponentom vlády.“

Klausa neminula ani kritika zo strany europoslancov. Česko totiž v januári 2009 preberá európske predsedníctvo. „Je to neblahý, negatívny signál partnerom v EÚ, že prezident nadchádzajúceho predsedníctva podporuje oponentov, nie priaznivcov Európy,“ cituje nemeckého europoslanca Jo Leinena český portál finanancninoviny.cz. Zástupca Rakúska v Európskom parlamente, Hannes Swoboda zas označil počin Václava Klausa za „najhorší možný začiatok českého predsedníctva.“

Aj keď Klausova návšteva Ganleyho zvýšila adrenalín nejednému eurofilovi, zjavne stmelila politikov, ktorý majú k Lisabonskej zmluve nemenný odmietavý postoj. Banketu organizovaného Declanom Ganleym sa zúčastnil aj predseda francúzskej euroskeptickej strany MPF, Philippe de Villiers. Spolu s dvoma kandidátmi zo strany potvrdil ochotu kandidovať za Libertas v júnových voľbách do Európskeho parlamentu. Na stranu Václava Klausa sa po incidente postavili i českí europoslanci Jan Zahradil a Jana Bobošíková.

Čo je Libertas?
Libertas sa na svojej oficiálnej webstránke označuje ako európske hnutie, ktorého cieľom je bojovať za väčšiu mieru demokracie a transparentnosti v európskych inštitúciách. Podľa svojej Charty stojí na tradičných európskych hodnotách zakotvených v gréckej demokracii, Rímskej republike, na základoch kresťanstva a osvietenstva. Zakladateľom a predsedom hnutia je írsky podnikateľ Declan Ganley. Po úspechu júnovej kampane proti Lisabonskej zmluve sa začalo vytvárať stále viac konšpirácií ohľadom financovania hnutia. Podľa portálu euractiv.sk Ganley získal zákazku s americkou armádou vo výške 200 miliónov eur. To je údajne jeden z dôvodov, prečo Ganley bojuje proti posilneniu kompetencií Európskej únie, ktoré zakotvuje Lisabonská zmluva. Vo svojom článku Kto bude platit Libertas.cz zas Jan Urban označil Declana Ganleyho kvôli dlhoročným obchodným stykom s Ruskou federáciou za trójskeho koňa Ruska v EÚ.
Sám Ganley sa za euroskeptika nepovažuje. Proti Lisabonskej zmluve podľa vlastných slov bojuje preto, lebo Európu spraví menej transparentnou a menej demokratickou.

Mária Škvarlová

Foto: eliaskarlin.thinkertothinker.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo