Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
pred 22 hodinami

Valné zhromaždenie OSN zvolilo päť nestálych členov Bezpečnostnej rady

Od januára 2022 do decembra 2023 tak budú mať nestále kreslo v najvplyvnejšom orgáne OSN Brazília, Albánsko, Spojené arabské emiráty, Gabon a Ghana.

Valné zhromaždenie OSN v piatok zvolilo päť nových krajín do 15-člennej Bezpečnostnej rady svetovej organizácie, informuje agentúra DPA.

Od januára 2022 do decembra 2023 tak budú mať nestále kreslo v najvplyvnejšom orgáne OSN Brazília, Albánsko, Spojené arabské emiráty (SAE), Gabon a Ghana. Výsledok hlasovania nie je prekvapením, noví členovia rady totiž po stiahnutí kandidatúry Konžskej demokratickej republiky (KDR) zostali bez protikandidátov.

V decembri tak opustia Bezpečnostnú radu OSN Estónsko, Niger, Tunisko, Vietnam a Svätý Vincent a Grenadíny.

Bezpečnostná rada je najvplyvnejším orgánom svetovej organizácie a môže prijímať rezolúcie, ktoré sú záväzné na základe medzinárodného práva, vrátane zbrojného embarga či sankcií, pripomína DPA.

Existujú však dva typy členstva v rade: jej stálymi členmi s právom veta sú Spojené štáty, Čína, Rusko, Francúzsko a Británia. Ich veto môže zablokovať akékoľvek rozhodnutie, kým desať nestálych členov rady volí Valné zhromaždenie OSN na dva roky a majú menej vplyvu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

Dánsky futbalista Christian Eriksen skolaboval počas zápasu majstrovstiev Európy s Fínskom. V Kodani ho priamo na ihrisku museli oživovať záchranári, potom ho transportovali do nemocnice. Zápas v závere prvého polčasu prerušili. (tasr)

pred hodinou

Polícia pokračuje v nesystematických kontrolách dodržiavania karanténnych opatrení na vnútorných hraniciach Slovenska s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom, ale aj na medzinárodných letiskách. Informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. (tasr)

pred hodinou

Vatikán sa prvýkrát od núteného pristátia lietadla s novinárom Ramanom Pratasevičom vyjadril k situácii v Bielorusku. „Svätá stolica pozorne sleduje vývoj situácie v Bielorusku a jednotlivé kroky zainteresovaných osôb a naďalej sa angažuje v prospech dosiahnutia demokratických a mierových riešení legitímnych požiadaviek bieloruského ľudu,“ vyhlásil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni. (sir)

pred hodinou

Česká tenistka Barbora Krejčíková sa stala víťazkou ženskej dvojhry na Roland Garros. Vo finále zdolala na parížskej antuke nasadenú tridsaťjednotku Rusku Anastasiu Pavľučenkovovú 6:1, 2:6, 6:4 a získala prvý singlový grandslamový titul. (tasr)

pred 2 hodinami

Vo veku 85 rokov zomrel ešte v nedeľu v americkom meste Indianapolis japonský chemik Ei-iči Negiši, ktorý v roku 2010 získal Nobelovu cenu za vývoj metódy na výrobu komplexných zlúčenín potrebných na výrobu liekov a elektroniky. Oznámila to americká Purdueova univerzita, kde naposledy pôsobil. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Mimoparlamentná Slovenská národná strana žiada rovnosť pre zdravých a uzdravených ľudí, ako aj pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Tvrdí, že sa zabúda na ľudí, ktorí síce ochorenie prekonali, no súčasne, ak sa očkovať chcú, tak sa vakcinovať nemôžu pre iné pridružené ochorenia na základe odporúčania obvodných lekárov či špecialistov. (tasr)
 

Inzercia

Inzercia