Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Knihomoľov zápisník

Majme peniaze pod kontrolou a nedovoľme im kontrolovať nás

Knihomoľov zápisník Lukáša Krivošíka o novej knihe ekonomického publicistu Morgana Housela: Psychológia peňazí.

Milí priatelia, dovoľte, aby som vás privítal pri ďalšom vydaní našej videorelácie Knihomoľov zápisník.

Spisovatelia Kurt Vonnegut a Joseph Heller sa vraj raz stretli na jednom večierku, ktorý organizoval jeden bohatý finančník. Vonnegut informoval svojho kamaráta Hellera, že ich hostiteľ, manažér investičných fondov, zarobil viac peňazí za jeden jediný deň, ako zarobil Heller na svojej nesmierne populárnej knihe Hlava 22.

Na to Heller Vonnegutovi odpovedal: „Áno, ale ja mám niečo, čo on nikdy mať nebude... Dostatok.“

Dá sa to vyjadriť aj inak. Možno poznáte ten výrok: Najbohatší nie je ten, ktorý má najviac, ale ten, ktorému chýba najmenej. Alebo ešte inými slovami: Človek by mal mať pod kontrolou svoju chamtivosť.

Je to len jeden z postrehov v knihe ekonomického publicistu Morgana Housela: Psychológia peňazí s podtitulom: Nadčasové lekcie o bohatstve, chamtivosti a šťastí.

Viem, znie to ako názov nejakej lacnej motivačnej príručky. No v skutočnosti je to skôr sofistikovaná úvaha o peniazoch a bohatstve na spôsob kníh Nassima Nicholasa Taleba, akurát nie od Taleba.

Peniaze, bohatstvo a osobné či rodinné financie nie sú disciplínou, kde človek s profesorským titulom zákonite víťazí nad doktorandom, ani kde človek s IQ 120 zákonite vyhráva nad človekom s IQ 115. Nie je to nutne ani o nejakej špecializovanej znalosti investičných technických informácií.

Autor tejto knihy tvrdí, že finančné zabezpečenie v živote je skôr záležitosťou psychológie, konkrétne schopnosti mať pod kontrolou svoje emócie ako strach alebo chamtivosť. Neuveriť vo svoju genialitu, keď sa v živote darí, a zachovať si aj v úspechu pokoru a na strane druhej neprepadnúť beznádeji a zúfalstvu či vedieť sám sebe odpustiť, keď veci v živote práve nejdú podľa očakávaní. Dobré je tiež držať na uzde snahu robiť na druhých dojem prostredníctvom okázalej spotreby a luxusných materiálnych statkov. A hoci pocit, že človek má svoj život pod kontrolou, ho robí spokojnejším, zabúdať netreba ani na faktor náhody či šťasteny.

Housel svoje postrehy o psychológii peňazí rámcuje niekoľkými všeobecnými postrehmi o psychológii jednotlivca. Upozorňuje, že všetci sme iní a náš vzťah k peniazom ovplyvňujú aj také faktory, ako v ktorej fáze hospodárskeho cyklu sme vyrastali, prípadne či sa naše názory o peniazoch utvárali v časoch vysokej alebo nízkej inflácie. No, samozrejme, tiež podľa toho, z ktorej spoločenskej vrstvy pochádzame.

Všíma si tiež, že potreby človeka, jeho životné orientácie i hodnoty sa počas života menia: Preto aj naše peniaze majú skôr štyri 20-ročné ako jednu 80-ročnú dĺžku života.

Slovami autora: „Ciele a túžby každého človeka sa v priebehu času budú meniť a čím extrémnejšie boli vaše rozhodnutia v minulosti, tým viac ich možno oľutujete počas svojho budúceho rozvoja.“

Inzercia

Morgan Housel v knihe spomína aj jednu veľmi užitočnú a dôležitú pravdu o plynutí času a jeho vplyve na osobné financie: Na jednej strane je pravda, že strednodobý časový horizont je plný katastrof a nepredvídateľných politických, prírodných, hospodárskych či osobných kalamít. Na druhej strane, v dlhodobom horizonte majú veci tendenciu predsa len sa zlepšovať. Autor doslova píše:

„Ak chcete, aby sa vám ako investorom darilo lepšie, tá najmocnejšia vec, ktorú môžete urobiť, je zväčšiť svoj časový horizont. Čas je tou najmocnejšou silou pri investovaní. Necháva malé veci narásť do veľkých a veľké chyby vyblednúť. Nedokáže neutralizovať šťastenu a riziko, ale posúva výsledky konania bližšie k tomu, čo si ľudia zaslúžia.“

Pesimisti často odhadujú súčasné trendy bez toho, aby zohľadnili, ako sa na ne trh možno v budúcnosti adaptuje. Na druhej strane, očakávať, že veci pôjdu zle, je najlepší spôsob, ako byť milo prekvapený, keď sa tak nestane.

Veľkým plusom knihy Psychológia peňazí tiež je, že ponúka čitateľovi širší koncept blahobytu. Inak povedané, človek by sa nemal sústrediť len na peniaze na účte alebo na materiálne statky, ktorými sa dokáže obklopiť, ale na širšie chápanú spokojnosť a sebarealizáciu.

Príkladom je, že autor kúpil svoj dom za hotovosť, hoci finanční poradcovia mu radili, aby si v období nízkych úrokových sadzieb radšej zobral na dom hypotéku a voľné peniaze, ktoré mal na nákup domu, radšej investoval do akcií, ktoré by mu priniesli zisk.

Lenže životným cieľom by nemala byť nevyhnutne maximalizácia peňazí, ale skôr maximalizácia vlastnej predstavy o šťastí. Peniaze by nemali byť cieľom samým osebe, ale len prostriedkom k naplneniu širšej predstavy o spokojnosti.

Pri čítaní tejto knihy ma tiež zaujala Houselova poznámka o okázalej spotrebe. Inými slovami, o sklone ľudí snažiť sa robiť na ostatných dojem prostredníctvom materiálnych statkov. Autor na to reaguje takzvaným paradoxom muža v luxusnom aute – ak máte napríklad luxusné športové auto, lebo chcete na ostatných robiť svojím bohatstvom dojem, aj tak si ostatní všímajú len vaše luxusné auto, kým vás si za volantom sotva všimnú.

Slovami autora: „Buďte milší a menej okázalí. Nikto nie je až taký očarený vašimi majetkami, ako ste vy sami. Možno si myslíte, že chcete prepychové auto alebo hodinky. Ale to, čo pravdepodobne naozaj chcete, sú rešpekt a obdiv. A oveľa pravdepodobnejšie to získate skôr láskavosťou a skromnosťou ako konskými silami pod kapotou a chrómom.“

Tých postrehov o peniazoch a bohatstve v tejto knihe je viac, než priestor našej videorelácie umožňuje. Niektoré sa vám budú zdať intuitívne známe. Iné budete počuť prvýkrát. V každom prípade, kniha Psychológia peňazí ponúka na jednej strane užitočný a na druhej strane veľmi etický rámec, ako o bohatstve a otázkach osobných financií premýšľať. Vyšla tento rok vo vydavateľstve Aurora a kúpite ju vo väčšine kníhkupectiev.

Milí diváci, milí poslucháči, ďakujem, že ste si nás dnes zapli. Ak nás sledujete na YouTube, prosím, lajknite toto video a zvážte odber videí z kanála Postoj TV, aby žiadne neuniklo vašej pozornosti. A napokon dovidenia pri ďalšom vydaní našej videorelácie Knihomoľov zápisník.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame