Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
23. október 2005

Večerné spravodajstvo

Končí sa deň. Rodiny sú spolu. Ešte si trochu oddýchnuť, urobiť to najnutnejšie. Televízor je ako vždy zapnutý. V malom byte ho vidíme a počujeme všetci. Letargicky sledujeme zahraničné správy. V Iraku súdia Saddáma Hussajna. Neveľká súdna miestnosť sa nachádza v budove, ktorá slúžila ako sídlo vlád...

Končí sa deň. Rodiny sú spolu. Ešte si trochu oddýchnuť, urobiť to najnutnejšie. Televízor je ako vždy zapnutý. V malom byte ho vidíme a počujeme všetci. Letargicky sledujeme zahraničné správy.

V Iraku súdia Saddáma Hussajna. Neveľká súdna miestnosť sa nachádza v budove, ktorá slúžila ako sídlo vládnej strany. Je v prísne stráženom komplexe. Bezpečnosť zaisťujú irackí policajti a vojaci, podporovaní príslušníkmi americkej armády. Pred začatím procesu desiatky jeho stúpencov vyšli do ulíc mesta – Preč s okupantami a bábkovou vládou!
Saddám je starý, zničený človek. Nepáči sa nám tento proces. . Pohoršujeme sa. Pod rúškou akej spravodlivosti si agresor, ktorý vtrhol do cudzej krajiny, osobuje právo dovliesť Saddáma k súdu a v mene domácich ho súdiť?
Je to už starý, zničený človek... Zastrelili mu synov, akoby to bola zver. Vyhnali ho do úkrytu, kde i on prežíval ako zver. V mene zavádzania novej americkej demokracie zahynuli obyčajní irackí ľudia. Ľudia, ktorí chceli žiť a tešiť sa zo života svojich detí. Detí, ktorých už niet. Je už len bolesť a prázdno.
Obyvatelia Iraku sa i dnes na uliciach bežne stretávajú so smrťou. Na Saddáma už možno zabudli. Denne bojujú o slušné prežitie, nevedia sa zamestnať, nevedia bezpečne vyjsť na ulicu, nevedia, aká bude budúcnosť ich detí... A budúcnosť je i zajtrajší deň. Stretne sa večer celá rodina?

Spravodajstvo pokračuje. V šítskom meste Dudžajl demonštrujú desiatky príbuzných obetí Saddámovho režimu. Nesú so sebou podobizne svojich zabitých príbuzných. Vidíme zábery z čias Saddámovej vlády. Vyvraždení Kurdi. Ležiace mŕtvoly s prekvapeným pohľadom v očiach. Sú ich plné ulice. Muži, ženy, deti... Ležia rozhádzaní po uliciach, jednotlivo i v skupinkách- v objatí. Neuchránilo ich. Medzi nimi sa potáca plačúci muž. Je chudý a zle oblečený. Plač je tichý, z posedných síl, taký bolestivý, že je to cítiť cez obrazovku.
Na chvíľu sa pozastavíme a znepokojíme. Ruka s pohárom piva sa spomalí, syn sa odkloní na chvíľu od počítača, matka preruší žehlenie.

Aká ťažká je spravodlivosť. Kto má súdiť a kto má byť súdený? Sme schopní, my ľudia, byť spravodliví? Sme schopní viesť život na tejto planéte?

Vrátenie sa k pôvodným večerným činnostiam je rýchle, aby sme sa dlho nezamýšlali. Nie je to pred spaním príjemné.

Klára Dubská
Autorka je manažérkou

Inzercia

Odporúčame

Náš štátny rozpočet

Náš štátny rozpočet

Vládna koalícia sa piateho októbra dohodla na návrhu štátneho rozpočtu na rok 2006. Výška deficitu verejných financií bude 44,7 miliárd Sk, čo je 2,9 percenta hrubého domáceho produktu. V tejto sume však nie sú započítané náklady na dôchodkovú reformu, ktoré deficit zvýšia na 3,7 percenta HDP. Jeho ...

Okno pre dušu

Okno pre dušu

Jeho svätosť každým rokom rástla. Nakoniec sa stal sám svätosťou. Svietila na jeho okrúhlej slovanskej tvári, liala sa z jeho zdvihnutých mávajúcich dlaní, krúžila neviditeľne ako biela holubica nad jeho hlavou. Keď tento nízky, zhrbený starček v zlatých rúchach stál v okne svojej pápežskej reziden...

Dve krajiny, jeden rozpor

Dve krajiny, jeden rozpor

Česko a Slovensko, dve krajiny v strednej Európe, ktoré napriek ich „bratskosti“ a blízkosti majú určité odlišnosti. Jeden rozpor majú však podobný. Týka sa komunistov. Český Senát 6.októbra schválil zákaz propagácie komunizmu (ktorý ešte musí ísť na schválenie do Poslaneckej snemovne) a na internet...