Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. novembec 2005

Kam ďalej rásť?

Slovenská ekonomika má ôsmeho novembra sviatok. V bratislavskom hoteli Carlton sa uskutoční nevšedná, úspechmi sa trblietajúca oslava na jej počesť. Konferenciu otvorí sám predseda vlády a v začatom chválospeve budú pokračovať významní slovenskí manažéri. Už pozvánka naznačuje, v akom oslavnom duchu...

Slovenská ekonomika má ôsmeho novembra sviatok. V bratislavskom hoteli Carlton sa uskutoční nevšedná, úspechmi sa trblietajúca oslava na jej počesť. Konferenciu otvorí sám predseda vlády a v začatom chválospeve budú pokračovať významní slovenskí manažéri. Už pozvánka naznačuje, v akom oslavnom duchu budú jednotlivé príspevky – „Slovenská ekonomika zažíva obdobie vysokého rastu“ . Tešme sa. V závere konferencie si toto tvrdenie ešte tí najlepší manažéri neformálne zopakujú. Nekonečné podávanie rúk a široké úsmevy, cinkot pohárov, iskrenie vína a kvapôčiek potu... Naozaj veľkolepá oslava našej nesmelej slovenskej ekonomiky.

Len jedna maličkosť trochu kazí radosť jej priaznivcov. Na čelnej strane pozvánky s heslom „Kam ďalej rásť“ je uvedené i logo exkluzívneho partnera tejto konferencie. Nie je to však na počudovanie logo slovenského podniku, ale logo americkej softvérovej spoločnosti Ness.

Táto firma v krátkom čase urobila na Slovensku závratnú kariéru. Môžu sa podľa jej vzoru dostať na výslnie i naše slovenské softvérové firmy? Nie. Majú jeden podstatný nedostatok. Sú tuzemské.

O firme Ness v spojitosti so Slovenskom sa začalo rozprávať v júni tohto roku. Košický samosprávny kraj s cieľom prilákať investora zrekonštruoval a zariadil budovu v centre mesta. Náklady kryl z vlastných prostriedkov, významnou sumou mu prispel i štát. Firme Ness padli do lona lukratívne priestory. Aby sa však táto firma nerozhodla ísť do iného štátu, dostala investičnú pomoc vo výške takmer 55 miliónov Sk ako grant na mzdové náklady a na vzdelávanie zamestnancov.

Takéto podmienky pre vzlet nemali žiadne naše softwarové spoločnosti. A tie, ktoré prekonali ťažké začiatky a našli si svoje miesto na Slovensku, musia čeliť neľahkému konkurentovi. Už teraz sa spoločnosť dáva počuť, že platy jej zamestnancov budú veľmi zaujímavé a určite vyššie, ako platy našich inžinierov v slovenských softvérových firmách. A veru o tom nik nepochybuje. Takže naši najlepší odborníci asi radšej zmenia zamestnávateľa.

Inzercia

Ness Slovakia chce ponúknuť IT riešenia a služby predovšetkým štátnym organizáciám a bankám. Tam sú tie najlepšie obchody. Veríme, že sa jej to splní, pretože s takými darmi od štátu budú jej ponuky iste cenovo výhodnejšie, ako od tých neobdarovaných.

A spoločnosti Ness sa už aj darí. V októbri prevzala bývalého popredného poskytovateľa IT riešení a služieb na Slovensku Deltu E.S., čím získala silnú pozíciu na trhu. Takýto razantný postup si váži i IT Asociácia Slovenska, ktorá prezidenta Ness Europe nominovala ako IT osobnosť roka a Ness Slovensko i v mene zásluh Delty E.S. ako IT firmu roka.

Na Slovenskom trhu dodávateľov informačných technológií je boj o prežitie. Zostanú iba tí najsilnejší. Kým sa budú TOP manažéri v Carltone potľapkávať uznanlivo po pleciach, môžu si manažéri slovenských softvérových firiem lámať hlavu v zmysle loga na pozvánke „ Kam ďalej rásť“, alebo „Ako ďalej rásť“ pri takto štátom podporovanej konkurencii.

Klára Dubská
Autorka je manažérkou

Odporúčame

Večerné spravodajstvo

Večerné spravodajstvo

Končí sa deň. Rodiny sú spolu. Ešte si trochu oddýchnuť, urobiť to najnutnejšie. Televízor je ako vždy zapnutý. V malom byte ho vidíme a počujeme všetci. Letargicky sledujeme zahraničné správy. V Iraku súdia Saddáma Hussajna. Neveľká súdna miestnosť sa nachádza v budove, ktorá slúžila ako sídlo vlád...

Pamätaj na smrť

Pamätaj na smrť

Sviatok Všechsvätých a Pamiatka zosnulých. Hroby, cintoríny, chlad smutnej jesene. Sviečky, kvety, spomienky. Myšlienky na zosnulých, myšlienky na žijúcich, myšlienky na smrť. Ako a kedy zomriem? Budem na smrť pripravený? Kam po nej pôjdem? Ako sa budem správať, keď budem zomierať? Nemám príklad a...

Slovenská ekonomika podľa Národnej banky Slovenska

Slovenská ekonomika podľa Národnej banky Slovenska

V prvom polroku roka 2005 rástla slovenská ekonomika najrýchlejšie z krajín V4. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 5,1 % v medziročnom porovnaní bol v súlade s očakávaniami NBS. Základnými zložkami HDP sú spotreba domácností a firiem, investície, vládne výdavky a čistý export. Rast slovenského ...