Cesta pre Slovensko

Od volieb uplynulo niekoľko dní. Rozbehli sa politické rokovania. Žiadna správa staršia niekoľko hodín už nie je aktuálna. Denníky strácajú prvenstvo informátora v súťaži s nočnými zostrihmi tlačových besied. Ráno sú už ich výtlačky neaktuálne. Každý novinár zúfalo hľadá informáciu, ktorá bude pevná a platná do budúcnosti. Predbiehajú udalosti otázkami, ktoré sa dnes ešte nedajú zodpovedať. Na ceste hľadania je najmä víťaz volieb Róbert Fico. Je tam však spolu s tými, ktorí vo voľbách prehrali, ale zvíťaziť chcú v povolebných rokovaniach. Zatiaľ nik nenašiel pevný bod.

Zatiaľ však ani volič nezvíťazil. Mnohí voliči šli do volieb s presvedčením, že môžu zmeniť Slovensko podľa svojich predstáv. Neuvedomili si, že vlak sa už dávno pohol a nový rušňovodič môže len zmeniť jeho rýchlosť. Sily poháňajúce tento vlak nového rušňovodiča len tak ľahko nechcú pustiť k riadeniu.

Ešte neboli výsledky volieb definitívne a už sa víťazstvo Smeru bagatelizovalo a porazení lídri pravice sa označovali ako možní strojcovia vlády. Ostré názorové rozdiely sa však s vidinou vládnutia zbrúsili a i predvolební nepriatelia prejavili záujem o vzájomné rokovanie.

Všadeprítomná globalizácia veľmi negatívne hodnotila víťazstvo národovcov. V európskom spoločenstve už i národný sentiment môže byť označený pejoratívne. Volebná kampaň do slovenského parlamentu v maďarskom jazyku je však pre Slovensko dobrá.

Predovšetkým negatívne je hodnotené víťazstvo strany Smer. Reakcie politických platforiem európskeho parlamentu už zaplnili tlač. Pred Smerom varujú podnikateľské kruhy, politológovia, dobre umiestnení umelci i novinári nielen z únie, ale i spoza oceánu.

Zahraniční hovorcovia lobistických skupín veľmi dobre vedia, čo je pre Slovensko najlepšie, i keď žiť by sem nikdy neprišli. Tlak je obrovský. I slovenské médiá, v presvedčení, že sú mienkotvorné, vnucujú svoje predstavy o budúcom usporiadaní slovenskej vlády a svojimi otázkami a komentármi sa snažia ovplyvniť nielen myslenie občanov, ale i samotných politikov.

V celej tejto mase predstáv o budúcom politickom vývoji sa zabudlo na názor občana, ktorý volebný výsledok ovplyvnil najviac. Jeho názor dnes nik neprezentuje. On sa však vyslovil. Hovorí jasnou rečou, že nastal čas, aby sa začali riešiť okrem reforiem aj problémy bežných ľudí, ktorí prevratné zmeny uplynulých rokov pocítili najviac a sami sa s ich dopadom vysporiadať nemôžu. Treba sa skloniť pred občanom Slovenska, veď v konečnom dôsledku doterajšie reformy mali byť hlavne pre neho, a nie proti nemu.

Klára Dubská

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo