Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. máj 2021

Kritizovala podporu cirkvi pre Pride

Fínska kresťanská politička obžalovaná pre údajnú nenávisť

Americký publicista Rod Dreher už mobilizuje listovú kampaň na jej podporu.

Fínska kresťanská politička obžalovaná pre údajnú nenávisť

Fínska kresťanskodemokratická politička Päivi Räsänenová. FOTO – Facebook/Päivi Räsänen

Fínska generálna prokurátorka podala obžalobu na kresťanskodemokratickú poslankyňu fínskeho parlamentu Päivi Räsänenovú za údajné podnecovanie nenávisti voči homosexuálom. Dôvodom sú tri jej vyjadrenia na túto tému.

Vyšetrovaná bola od roku 2019. Ako členka fínskej evanjelickej cirkvi bola podľa vlastných slov šokovaná oficiálnou cirkevnou podporou pre vtedajší dúhový Pride v Helsinkách.

Na Twitteri zverejnila správu, v ktorej kladie otázku, ako ide dohromady cirkevná podpora pre homosexuálny pochod hrdosti s biblickým učením, ktoré praktizovanie pohlavného styku medzi osobami toho istého pohlavia považuje za hriech a hanbu. V správe zverejnila aj obrázok príslušného biblického novozákonného textu z Listu Rimanom 1:24-27.

Ďalším základom obžaloby je jej brožúra s názvom „Ako muža a ženu ich stvoril – Homosexuálne zväzky spochybňujú kresťanský koncept človeka“. Obžalovaný je aj duchovný Juhana Pohjola, dekan Evanjelickej luteránskej misijnej diecézy, lebo brožúrku publikoval. Do tretice sa predmetom trestného konania stali tiež výroky političky z diskusnej relácie verejnoprávneho rozhlasu na tému: „Ako by Ježiš zmýšľal o homosexuáloch“.

Päivi Räsänenová je 61-ročná konzervatívna luteránka, lekárka a matka piatich detí. Je jednou z piatich poslancov kresťanskej demokracie v dvestočlennom fínskom parlamente (strana je členom Európskej ľudovej strany – EPP).

Räsänenová bola v rokoch 2004 až 2015 predsedníčkou tejto strany. V rokoch 2011 až 2015 bola ministerkou vnútra Fínska.

V minulosti už vo Fínsku spôsobila kontroverziu, keď poukázala na to, že zákony lepšie chránia zvieratá než nenarodené deti. Politička trvá na tom, že plody sú ľudskými bytosťami, hodnými ochrany už od počatia.

V prípade uznania viny v súčasnej kauze hrozia bývalej ministerke vnútra až dva roky za mrežami.

Na Räsänenovej prípade je zaujímavé, že polícia ju pôvodne stíhať nechcela, s odôvodnením, že ak by sa biblické hľadiská začali pokladať za podnecovanie k nenávisti, potom by ním bolo aj šírenie Biblie – čo by bolo bezprecedentným prielomom do náboženskej slobody a slobody prejavu. Je výsledkom vloženia sa do prípadu fínskej generálnej prokurátorky, že orgány činné v trestnom konaní napokon pristúpili k obžalobe.

Inzercia

Podpora pre kresťanskú političku

Na obžalobu bývalej fínskej ministerky vnútra minulý týždeň upozornil americký konzervatívny publicista Rod Dreher, autor bestsellerov Benediktova voľba (ktorej preklad vydalo naše vydavateľstvo) a Neži v lži (ktorej slovenské vydanie Postoj pripravuje). Už v roku 2019 upozornil Dreher na vyšetrovanie Räsänenovej rozhovorom s ňou.

„Je hanebné, že sa toto protikresťanské obťažovanie deje, zvlášť v liberálnej demokracii,“ píše americký novinár a spisovateľ. „Hanba Fínsku.“

K svojej obžalobe vydala verejné vyhlásenie aj Päivi Räsänenová:

„Pôjdem pred súd s pokojnou a statočnou mysľou dôverujúc, že Fínsko je ústavný štát, v ktorom je rešpektovaná sloboda prejavu a vierovyznania, obe zaručené v medzinárodných dohodách aj v našej ústave. Presvedčenie založené na kresťanskej viere je viac ako len povrchný názor. Prví kresťania sa nevzdali viery ani v jamách s levmi, prečo by som sa mala potom ja zrieknuť viery v súdnej sieni. Neustúpim od svojho presvedčenia ani od toho, čo som napísala. Neospravedlňujem sa ani za listy apoštola Pavla. Som pripravená brániť slobodu slova a náboženstva, dokiaľ to bude potrebné.“

Räsänenová dodala, že dôstojnosť homosexuálov si vždy vážila. No súčasne trvá na biblickom pohľade na praktizovanie homosexuality a na manželstvo ako výlučný zväzok muža a ženy.

Vyzvala tiež svojich priaznivcov, aby neposielali generálnej prokurátorke urážlivé správy. No Rod Dreher svojich čitateľov vyzval, aby napísali zdvorilý nesúhlasný e-mail na fínske veľvyslanectvo v USA, prípadne priamo fínskej generálnej prokurátorke Raiji Toiviainenovej na adresu valtakunnansyyttaja.syyttaja@oikeus.fi.

„A tak vo Fínsku, liberálnodemokratickej krajine, bola teraz luteránska poslankyňa parlamentu obžalovaná z nenávistného prejavu, lebo verejne hlásala biblické učenie,“ píše Dreher. „Je absolútne nepochybné, že keby si toto mohli dovoliť americkí liberáli (teda nebyť Prvého ústavného dodatku), robili by to isté.“

Räsänenovej prípad pripomína kauzu švédskeho protestantského pastora Akeho Greena, ktorý bol v roku 2005 taktiež súdený vo svojej vlasti za vyjadrenia v kázňach o homosexualite. Zo Slovenska sa ho zastal aj vtedajší minister vnútra Vladimír Palko.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.