Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. apríl 2021

Marihuana

Dekriminalizácia? Len pozor na nebezpečné experimenty

Liberálni poslanci OĽaNO dnes prišli s iniciatívou „dekriminalizácie marihuany“, o čom chcú presvedčiť svojich kolegov.

Dekriminalizácia? Len pozor na nebezpečné experimenty

Marihuana, ktorú našla polícia u dílera, FOTO TASR – Krajské riaditeľstvo polície v Trnave

Poslanci OĽaNO (Krúpa, Čekovský, Kozelová, Tabak) by boli radi, keby sa podarilo zmeniť zákony týkajúce sa tejto mäkkej drogy. Juraj Krúpa, okrem iného aj šéf bezpečnostného výboru, je za zmierňovanie trestov pre držanie a osobnú spotrebu, hovorí o „drakonických zákonoch“.

Posledné roky je to pomerne silná mediálna téma, k volaniu tejto časti poslancov OĽaNO sa určite pripojí SaS, ale vôbec nie je isté, či sa v súčasnom parlamente nájde väčšinová podpora na akúkoľvek, aj miernejšiu úpravu.

Volanie po zmene sa v minulosti neozývalo len v liberálnom tábore, dokonca aj Robert Fico krátko po volebnom triumfe v roku 2012 napísal blog, kde zdôvodnil, prečo prísny trestný zákon neplní v tejto oblasti svoju funkciu vzhľadom na masové užívanie marihuany, súčasne naznačil, že držba marihuany pre osobnú potrebu by nemusela byť trestným činom, ale napríklad priestupkom.

Lenže napokon zostalo len pri blogu, Fico tému ďalej neťahal a dnes, keď má Smer okolo 10 percent a z veľkej časti najmä starších voličov, ťažko čakať, že sa zapriahne do jedného radu s liberálnejšími vládnymi poslancami.

Zaujímavejšie je však na tom merito veci: je faktom, že slovenské protidrogové zákony sú prísne, a pokiaľ ide o samotnú marihuanu, sú v rovine potenciálnych trestov pre obyčajných užívateľov až neprimerane prísne: ak polícia prichytí mladého človeka, ktorý ju má pri sebe pre vlastnú potrebu, v teórii mu hrozia tri roky väzenia, ak jej má o niečo viac, povedzme štyri-päť dávok, čo z neho ešte nerobí žiadneho dílera, hrozí väzobný trest päť rokov.

Samozrejme, to vôbec neznamená, že by sme mali v našich väzniciach zástupy mladých užívateľov, ktorí mali len tú smolu, že ich na rozdiel od kamarátov pristihla polícia. Prax je taká, že súdy takýchto marihuanových previnilcov odsudzujú na peňažné tresty alebo na podmienku.

Keby sa udeľovali tresty podľa toho, čo im umožňuje trestný zákon, bolo by to naozaj drakonické. Aj preto sa tieto potenciálne trestné sadzby celkom míňajú s predstavou (nielen) mladých ľudí o spravodlivom štáte. Aj preto je debata o tom, či trestný zákon po rokoch neupraviť, legitímna. No ak niekto pod dekriminalizáciou rozumie, že by mali odpadnúť sankcie za osobný konzum marihuany, púšťali by sme sa do veľmi nebezpečného terénu.

Bolo by totiž vážnou chybou, keby sa po presadení zmiernenia trestov za držbu marihuany a vďaka rozšírenému imidžu, že tráva je v zásade to isté ako alkohol a tabak, aj na Slovensku zdvihlo nové liberálne hnutie, ktoré žiada priamo legalizáciu marihuany – a ak nežiada priamo legalizáciu, hovorí o takej dekriminalizácii, ktorá by de facto zlegalizovala marihuanu a znemožnila stíhanie malých dílerov.

Medzi masou bežných užívateľov, ktorí si občas alebo pravidelne ubalia jointa na nejakej žúrke, a veľkodílermi tu máme skupinu ľudí, ktorí sú sami závislí (nielen od marihuany) a relatívne v malom ju distribuujú medzi ďalších. Polícia o nich vie, často už boli trestaní a práve posudzovanie takýchto recidivistov je prísnejšie, čo môže vyvolať mediálny ošiaľ, že na Slovensku posielame do basy chlapcov, ktorí si dali jedného jointa.

Preto ak sa otvára debata o zmierňovaní sadzieb pre bežných užívateľov, treba sa mať na pozore, aby títo drobní díleri, ktorí ubližujú sebe aj svojmu okoliu, nenadobudli dojem, že už môžu konať takto ďalej beztrestne či za smiešne sankcie.

Táto debata má ešte svoj globálny kontext, ktorý je pre nás skôr výstrahou.   

Inzercia

Je paradoxné, že ruka v ruke s vytláčaním fajčenia z verejných priestorov sa na Západe presadzuje legalizácia marihuany, húlenie pre vlastné potešenie je povolené už v 17 štátoch USA.

Marihuana má totiž na rozdiel od tabaku značne lepšiu povesť, než zodpovedá realite. Vôbec nejde o to, že by bola vstupnou bránou k tvrdým drogám, ako znie najčastejšia námietka, zdá sa, že toto tvrdenie je skôr mýtus.

Samozrejme, desaťtisíce Slovákov – počnúc generáciou súčasných štyridsiatnikov – majú s marihuanou pomerne intenzívnu skúsenosť, pre mnohých z nich bola len epizódou zo študentských čias, rovnako ako nadmerné užívanie alkoholu, pričom to obdobie na nich očividne nezanechalo dlhodobé následky.

Lenže je viacero rozumných dôvodov, aby zodpovedný štát nenadbiehal ideologickému tlaku, podľa ktorého sa na Cannabis máme pozerať ako na tabak – teda v záujme ochrany zdravia ho regulujme, ale inak môže každý fajčiť, koľko chce.

S častým užívaním marihuany sú spojené riziká, o ktorých sa vie medzi vedcami čoraz viac, ale mladí užívatelia si ich nie sú vôbec vedomí, keďže pre nich je to niečo ako „zakázaná cigaretka“. Aj pre falošnú publicitu, lebo v médiách sa často spomínajú možné liečebné účinky, ale menej sa hovorí o varovných výskumoch a štúdiách.

O tom, že marihuana môže vyvolať rôzne psychózy a byť napríklad aj spúšťačom schizofrénie, sa vie už dlhšie, spory sa vedú o to, do akej miery ide o koreláciu alebo o kauzalitu. Teda či užívatelia marihuany nepodliehajú aj ďalším faktorom, ktoré u nich zvyšujú riziko psychózy, alebo za významne zvýšené riziko môže samotná marihuana.

Často citovaná je štúdia z Univerzity Bristol z roku 2007, zverejnená v Lancete, podľa ktorej je až o 41 percent vyššie riziko rozvinutia psychózy u užívateľov marihuany v porovnaní s tými, ktorí drogu nebrali. 

Asi jeden z najzaujímavejších výskumov tohto druhu vyšiel pred dvomi rokmi v odbornom časopise Lancet Psychiatry. Vedci vyhodnocovali dáta z 11 lokalít v Európe a Brazílii a došli k záveru, že v mestách ako Londýn a Amsterdam, kde sa užíva marihuana s vysokým obsahom THC, je mimoriadne vysoký výskyt psychóz – podľa odhadu výskumníkov dokonca až polovica novo diagnostikovaných psychóz súvisí v Amsterdame s každodenným konzumom marihuany. Aj tu je potrebná istá interpretačná opatrnosť, vedci skúmali len štatistický súvis medzi marihuanou a psychózami, za ktorých masovejším výskytom môžu byť aj iné faktory.

Aj to je výstrahou, aby sme všetku mediálnu a politickú pozornosť neupriamovali výlučne na prísne trestné sadzobníky či príbehy užívateľov konope, ktorým podľa paragrafu hrozí väzenie a nám sa to zdá absurdné. Debata o zmiernení niektorých trestných sadzieb je v poriadku, ale ak ostane len pri nej, vyrobíme si omnoho väčší problém, než aký sa chystáme riešiť.

Odporúčame