Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
09. apríl 2021

Krajina v neuróze

Zodpovednosť Igora Matoviča

Neurotická forma vlády pokračuje, expremiér problémy rieši tým, že ich stupňuje, ako teraz so Sputnikom.

Zodpovednosť Igora Matoviča

Igor Matovič počas tlačovej konferencie po návrate z pracovnej cesty v Moskve v Rusku v piatok 9. apríla 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii vyhlásil, že ruský Sputnik V má na Slovensku „príliš veľa mimoriadne vysokopostavených nepriateľov a robili všetko pre to, aby zahatali cestu k používaniu tejto vakcíny...“, a ďalej odkázal, že sa Rusom vôbec nečuduje, že vypovedali zmluvu, keďže ŠÚKL zadal kontrolu vakcín neautorizovanému laboratóriu, teda Biomedicínskemu centru SAV.

Nevieme, kto sú tí vysokopostavení nepriatelia – je to riaditeľka ŠÚKL-u Baťová, ktorú mohol ešte pred mesiacom vtedajší minister Krajčí po nedôstojnej roztržke medzi premiérom a jej manželom Radom Baťom požiadať, nech pre pokoj situácie radšej odstúpi? Alebo je tým nepriateľom samotný Krajčí, pretože to bol podľa SAV práve on, nie Baťová, ktorý písomne požiadal pracovisko SAV o posúdenie vakcíny? A ktorý sa rovnako ako Baťová vopred dozvedel, že SAV zadala skúšky aj ústavu, ktorý nie je európsky certifikovaný?

Alebo sú tými mimoriadne vysokopostavenými nepriateľmi prezidentka Čaputová a podpredseda vlády Sulík, pretože ako Matovič druhým dychom hovorí, bojovníkmi proti Sputniku sú tí, ktorí už odstavili Krajčího ako ministra a jeho samotného ako premiéra? Z kontextu to tak vyplýva, až na to, že ŠÚKL nepodlieha prezidentke ani ministrovi hospodárstva, ale ministrovi zdravotníctva, teda predvčerom Krajčímu, včera Hegerovi a dnes Lengvarskému.

Matovič tu celé týždne vytvára legendu o chrabrom rytierovi, ktorý bojuje proti sedemhlavému drakovi, aby mu pre záchranu národa vytrhol ruskú princeznú. Očkovanie Sputnikom tu má reálnych odporcov, lenže Matovič mal aj po strate premiérskeho úradu všetko, čo mocensky potreboval – najsilnejší poslanecký klub, koaličných partnerov, ktorí sú po veľkonočnej dohode na smrť vyčerpaní zo sporov, svojho ministra zdravotníctva-vojaka, ktorý môže celý spor rozlúsknuť jedným povelom a udeliť súhlas na očkovanie desaťtisícov dobrovoľníkov.

Líder OĽaNO sa však po zaobstaraní prvej šarže Sputnika nesnažil hľadať diskrétne cesty, ako spustiť očkovanie, on ruskú vakcínu použil ako svoj mediálny granát a teraz, keď už Rusom praskli nervy, lebo so Sputnikom môžu hrať v Európe väčšie hry, než by ho mali posielať Slovákom na vyexspirovanie v skladoch, ponižuje pred Rusmi aj Maďarmi inštitúcie a vedcov svojej krajiny.

Samozrejme, samostatnou témou je aj stanovisko ŠÚKL, ktoré pôsobilo na niektorých miestach viac špekulatívne než autoritatívne („vo viacerých prípadoch sa javí, že ide o vakcíny s rozdielnymi vlastnosťami“), a keďže zo skeptického stanoviska nášho ŠÚKL-u citovali médiá v celom svete ako o novej indícii, ktorá spochybňuje dôveryhodnosť ruskej vakcíny, Rusov to aj vcelku oprávnene rozhnevalo a požiadali nás o vrátenie dodávky.

Navyše, je naozaj škandálom, že na verejnosť uniklo čiastočné stanovisko ŠÚKL-u, ktoré bolo určené ministerstvu zdravotníctva, pričom niektoré čiastkové skúšky ešte neboli dokončené a spoločné záverečné stanovisko sa ešte len malo vypracovať. Pritom v zákulisí sa hovorí, že všetky skúšky našich vedcov dopadajú v prospech Sputnika. 

Ale aj tu je kľúčová rola bývalého premiéra, ktorý debatu okolo Sputnika od februára účelovo špičkoval, až sa z neho stala hybridná politická vojna. 

Stačí sa pritom pozrieť, ako to funguje inde v Európe, kde začali rokovať s Rusmi o Sputniku približne v rovnakom období ako Matovič. Nielen v Maďarsku, ale aj v maličkom San Maríne s 33-tisíc obyvateľmi, ktoré rozhodne nie je žiadnou banánovou krajinou, sa rozhodli pre Sputnik, pretože im zamrzli dodávky prisľúbených vakcín. Začali rokovať vo februári, s Rusmi majú dobré vzťahy, tak sa rýchlo dohodli, napokon, nebol to žiaden problém, pretože potrebujú len pár desiatok tisíc dávok.

Už koncom marca zaočkovali tisíce Sanmarínčanov, v tomto štátiku nemajú žiaden úrad ako náš ŠÚKL, ale Sputnik si vyhodnotili ako účinnú a bezpečnú vakcínu nielen na základe Lancetu, ale najmä vďaka výskumu nemocnice Spallanzani v Ríme, ktorá má svetovo vychýrených odborníkov – pred vyše rokom boli prví, ktorí v Európe izolovali genóm nového koronavírusu.

V San Maríne preto zvážili, že prínosy ďaleko prevažujú riziká, čo sa im potvrdzuje aj po zaočkovaní tretiny populácie – popri Sputniku používajú aj Pfizer, vedľajšie účinky sú porovnateľné (bolesť hlavy, symptómy podobné chrípke či slabosť, pominú do jedného dňa, maximálne do troch dní), ďalšie dodávky Sputnika sú na ceste, preto v treťom najmenšom európskom štáte veria, že do júla zaočkujú 80 percent obyvateľov.

Lenže Igor Matovič nevie a nechce problémy riešiť normálne, pre svoj život potrebuje čo najväčšiu dramatizáciu.

Rovnaký scenár ako teraz pri Sputniku sme už vlastne sledovali koncom roka pri antigénoch: Matovič mal rovnako pozoruhodný a európsky originálny nápad s masovým využitím rýchlotestov, podarilo sa mu logisticky zabezpečiť celonárodné testovanie, čo bol jeho veľký premiérsky úspech.

A namiesto toho, aby po tomto úspechu rýchlo objednal ďalšie milióny testov, čo mohol hneď zabezpečiť jeho podriadený, týždne nedostal špecifikáciu testov od Krajčího a milióny rýchlotestov sa tak už nemohli do konca roka nakúpiť a priviezť – a Matovič pred Vianocami vyplakával, že Sulík je idiot a jeho nekonanie nás stálo tisíce životov.

Momentálne sa to deje so Sputnikom podľa rovnakého vzoru, len okruh idiotov sa rozšíril na akési tajomné spoločenstvo.

Teraz nám majú dať pečiatku na náš Sputnik v Maďarsku, lebo ako vyhlásil Matovič, „Maďarsko má k dispozícii OMCL laboratóriá, ktoré Slovensko, bohužiaľ, nemá na posudzovanie vakcín“ – to sme vedeli aj pred mesiacom, aj pred dvomi, len v paralyzovanej krajine, kde sa celé týždne nevládlo a lepšie to nevyzerá ani po Veľkej noci, už nebolo toho, kto by vedel nájsť pokojné a rozumné riešenie.

Správanie Igora Matoviča by bolo za normálnych okolností len gýčovým divadlom. Uprostred horiacej pandémie je to však politické podpaľačstvo.

Inzercia

Odporúčame