Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. marec 2021, 16:06

Gender

Európsky parlament vyhlásil EÚ za zónu slobody pre LGBTI ľudí

Európsky parlament vyhlásil EÚ za zónu slobody pre LGBTI ľudí

Pochod príslušníkov sexuálnych menšín v poľskom meste Plock 10. augusta 2019. FOTO TASR/AP

Ide o reakciu na dianie v Poľsku, kde okolo stovky samospráv deklarovalo, že sú slobodné od „LGBTI ideológie“.

(Aktualizované)

Európsky parlament prijal uznesenie, ktorým vyhlásil EÚ za „zónu slobody“ pre LGBTIQ osoby.

O iniciatíve europarlament debatoval v stredu, príslušná rezolúcia prešla v pléne vo štvrtok, keď za ňu hlasovalo 492 poslancov, proti bolo 141.

Ako píše portál euobserver.com, ide o reakciu na dianie v Poľsku, kde v posledných dvoch rokoch okolo stovky samospráv vyhlásilo, že sú slobodné od „LGBTI ideológie“. Symbolická aktivita europarlamentu vychádza tiež zo snahy posilniť obranu proti postojom pravicových vlád voči osobám LGBTI.

Návrh uznesenia poukazuje na diskrimináciu LGBTI ľudí v Poľsku a uvádza tiež, že v prípade Maďarska boli základné práva týchto osôb „vážne narušené“, keďže nedávno v krajine došlo k zákazu právneho uznávania transgenderových a intersexuálnych osôb.

Uznesenie tiež spomína problémy v Lotyšsku a Rumunsku a nedostatočné vzájomné uznávanie rodičovských práv párov rovnakého pohlavia medzi členskými štátmi.

Inzercia

„Toto hlasovanie by malo byť začiatkom nezastaviteľného protiútoku slobody voči nenávisti, ktorá sa nachádza v každom kúte našej Únie,“ vyhlásil francúzsky europoslanec a iniciátor rezolúcie Pierre Karleskind.

Slovenská europoslankyňa Miriam Lexmann uznesenie kritizuje. Pripomína, že pri výkone svojho mandátu vychádza zo základných zmlúv EÚ, Ústavy SR a tiež Deklarácie NR SR o zvrchovanosti členských štátov EÚ v kultúrno-etických otázkach. „Na základe týchto dôvodov som nemohla podporiť Uznesenie o vyhlásení EÚ za zónu slobody pre LGBTIQ osoby v predloženom znení,“ uviedla vo svojom stanovisku.

Slovenská pobočka EP kritizovala Poliakov

Takéto rezolúcie a uznesenia síce nepredstavujú záväzok pre členské štáty, môžu však slúžiť ako podklad na ich pranierovanie. Nedávnym príkladom bol facebookový príspevok Kancelárie europarlamentu na Slovensku, v ktorom kritizuje Poľsko za jeho pro-life politiku.

🤜 ŽENSKÉ PRÁVA SÚ ĽUDSKÉ PRÁVA❗️ Ženské práva sú integrálnou, nescudziteľnou a neoddeliteľnou súčasťou univerzálnych...

Uverejnil používateľ Európsky parlament – Kancelária na Slovensku Utorok 23. februára 2021 Zdieľať

Slovenská kancelária europarlamentu sa pritom odvoláva na novembrové uznesenie o de facto zákaze práva na umelé prerušenie tehotenstva v Poľsku a ďalšie dokumenty z dielne europarlamentu. Na otázku, či považujú za vhodné kritizovať správanie členského štátu EÚ v oblasti, ktorá spadá do jeho suverenity, bratislavská kancelária neodpovedala.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Futbalisti Mexika dominovali v priebehu celého stretnutia proti Saudskej Arábii a zvíťazili 2:1. Ani výhra im však nezabezpečila miestenku do osemfinále. Mexičania potrebovali za stavu 2:0 aj tretí presný zásah, avšak v závere ešte inkasovali a na šampionáte definitívne skončili. Mexiko dalo ďalšie dva góly z ofsajdu. Do osemfinále postúpili z C-skupiny Argentínčania a o skóre Poliaci. (tasr)

pred hodinou
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.