Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. marec 2021, 13:23

Michail Gorbačov oslavuje svoje 90. narodeniny v karanténe

Bývalý sovietsky vodca výrazne prispel k ukončeniu studenej vojny a pádu železnej opony. K narodeninám mu blahoželali aj prezident Ruska, USA či nemecká kancelárka. 

Podľa svojho hovorcu je Gorbačov, tak ako všetci ostatní, už "unavený" z opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, píše agentúra AFP. Hovorca Gorbačovovej nadácie Vladimir Poľakov uviedol, že exprezidentovi okrem iných popriali všetko najlepšie aj ruský prezident Vladimir Putin, prezident USA Joe Biden či nemecká kancelárka Angela Merkelová.

"Počas pandémie je (Michail Gorbačov) v karanténe v nemocnici. Je z toho všetkého unavený, tak ako my všetci," povedal Poľakov. Podľa neho bude Gorbačov pri príležitosti svojho jubilea zrejme telefonovať so svojou rodinou a priateľmi prostredníctvom videohovoru.

"Už sme všetko pripravili," dodal Poľakov. Pripomenul, že Gorbačov aj počas pobytu v izolácii edituje knihy a články. Putin v utorňajšom vyhlásení zverejnenom Kremľom uviedol, že Gorbačov bol "vynikajúci politik, ktorý pomohol zmeniť svetové dejiny. "Právom patríte k množstvu bystrých a vynikajúcich ľudí, významných štátnikov moderného veku, ktorí značne ovplyvnili chod domácich a svetových dejín," vyhlásil Putin. Zároveň ocenil Gorbačovov "energický a tvorivý potenciál", pričom zdôraznil, že bývalý sovietsky líder sa aj vo vysokom veku zapája do humanitárnych a iných projektov.

Ako pripomína AFP, Putin a Gorbačov mali komplikovaný vzťah. V priebehu rokov Gorbačov Putina striedavo kritizoval i chválil ako muža zosobňujúceho príležitosť Ruska na stabilný rozvoj. Známy je tiež Putinov výrok, podľa ktorého bol rozpad Sovietskeho zväzu "najväčšou geopolitickou katastrofou storočia".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 54 minútami

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)

pred 3 hodinami

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.

pred 4 hodinami

Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.

pred 5 hodinami

Slováci finančným alebo duchovným spôsobom podporujú celkovo 874 bohoslovcov v ôsmich krajinách sveta. Ide o Benin, Pobrežie Slonoviny, Burkinu Faso, Čad, Togo, Kongo, Demokratickú republiku Kongo a Kamerun. Informovali Pápežské misijné diela.