Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
31. 10. 2015, 12:10

Posledný portrét kardinála Korca

„Ľudsky a telesne nás kladú do hrobu. A do tmy. Do tmy hrobu, to je tá čierňava. Ale na druhej strane viem, že do hrobu kladú len telo, ale duša, duša patrí svetlu. A naša tvár je osvetlená vierou.” „Nás pokladali za najväčších nepriateľov svojho režimu. Tak ja som sa opieral o jediné, čo som mal. A to bolo niečo drahé, vzácne.”
Posledný portrét kardinála Korca

V deň pohrebu kardinála Jána Chryzostoma Korca prinášame unikátnu fotografiu zosnulého kardinála a text slovenského fotografa a filmára Timoteja Križku.

Je piatok trištvrte na päť. Sedím v aute pod Nitrianskym hradom. O piatej ma prijme kardinál Korec. Mám chvíľu čas, a tak plný očakávania a tvorivej nervozity hľadám na mobilnom internete, ako sa správne oslovuje kardinál. Každá ďalšia myšlienka zväčšuje moju nervozitu.

Eminencia, Monsignore Ján Chryzostom Korec ma privíta v malej izbičke, zariadenej veľmi jednoducho. Je v čiernom, cez kríže má čiernu deku. Sedí rovno pod veľkou policou s knihami. Keď sa pozriem pozornejšie, všetky knihy nesú jeho meno. Na najvrchnejšej polici je rad asi štyridsiatich zväzkov, ktoré sa odlišujú. Pristúpim bližšie a vidím prvýkrát originálne rukopisy jeho kníh. Samizdat. Jedna z mnohých aktivít robotníka, opravára výťahov, keď sa unavený vrátil z práce.

“Samozrejme, že kde-tu som zaváhal, ale to ma viedlo skôr k tomu, že som stále hlbšie študoval, presviedčal sa a prosil v modlitbe o stále nové a nové svetlo viery.” Zdieľať

Ľudia videli Jána Chryzostoma Korca často v montérkach. Cez deň sa staral, aby sme si bezpečne uľahčili cestu do svojich pozemských príbytkov. Po nociach písal pre záchranu našich duší. Aby ľahšie našli výťah do toho skutočného Príbytku.

Paradox býva zreteľný z odstupu. Opravár ovládajúci viacero jazykov, vyštudovaný filozof a teológ, biskup a spisovateľ… Koľko pokory a pevnej viery bolo treba, aby človek po dvanástich rokoch väzenia tak ticho a vytrvalo bojoval za ideál. Nie navonok. Nie kvôli sláve ani peniazom.

Kariérny rast je častou motiváciou našich rozhodnutí. Akú silu a vieru treba na to, aby si človek zvolil opačnú cestu. Táto viera dodávala otcovi Jánovi silu. Silu, keď v päťdesiatych rokoch stál pred neľudským režimom akoby sám, prenasledovaný a opustený. Keď trpel nespravodlivo odsúdený na Pankráci, v Ruzyni či vo Valdiciach. Aj neskôr, keď sa ho pokúšali pripraviť o život.

“A ja sa cítim byť slobodným človekom, aj keď neoplývam bohatstvom. Po sláve netúžim a nič nepotrebujem. Stačí mi každý deň s tými darmi, ktoré mi Pán Boh ponúka. “ Zdieľať

Nemal strach. Strach o seba, ktorý najviac paralyzuje naše životy: „Ja som sa vo väzení ani necítil, že som väznení. Som tam, kde mám byť. A Pán Boh o mne vie.”

Viera, že človek má byť tam, kde sa práve nachádza, že jeho najväčším poslaním je žiť v prítomnosti, ktorá nie je náhodilou zhodou okolností, dáva silu človeku žiť v prítomnosti. Nebáť sa o seba a naplno vnímať svoj život. Plný krásy a aj bolesti. Myslím si, že to je skutočný život. Nebáť sa o zajtrajšok. Nebyť paralyzovaný neúspechom z minulosti. Žiť to, čo mám a čo mi život ponúka. Najdôležitejší je čas, ktorý práve prebieha. Prítomnosťou si tvorím budúcnosť.

Svoju životnú istotu biskup Korec nenazýva pilierom. Pilier je mŕtvy. Pevnou istotou je živý Boh. Dôvera v Boha napĺňala a napĺňa Korca pokojom.

Pokojom, v ktorom hľadá zmysel každej novej situácie: „Žiť Ad majore dei Gloria.” Aj napriek poznačenému telu a vysokému veku dennodenne žije toto heslo. „A už nič iné si neprajem. Len aby som toto dokončil. A to je dobrý cieľ.”

 

Fotografia kardinála Korca je súčasťou autorovej výstavy Pokojní v nepokoji. Timotej Križka sa pokúsil zachytiť vnútornú slobodu bývalých politických väzňov. Súčasťou výstavy boli okrem fotografií aj krátke citáty. Výroky kardinála Korca, ktoré patria k portrétu, sú v perexe. Zvyšný text je spomienkou autora, ktorú napísal pre Postoj. 

Odporúčame

Identita regiónu v globálnej súčasnosti

Identita regiónu v globálnej súčasnosti

Aké možnosti majú malé kultúry presadiť svoju jedinečnosť v globálnom svete? Je rozmanitosť umenia rôznych minorít a subkultúr obohatením globálneho sveta? _dsf3144b.jpg V súčasných tendenciách modernej spoločnosti je globalizovanie sveta vo veľmi pokročilom štádiu....