Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. november 2020

Kalifornia

Exodus z rozvráteného štátu, ktorý bol ešte donedávna zasľúbenou zemou

Ako progresívna politika ničí štát, ktorý bol ekonomickým aj kultúrnym vzorom pre celý západný svet.

Exodus z rozvráteného štátu, ktorý bol ešte donedávna zasľúbenou zemou

Na snímke bezdomovec na invalidnom vozíku na Sunset Boulevard v Los Angeles v noci na 7. apríla 2020. Iba málo zo 150 000 obyvateľov Kalifornie bez domova bolo premiestnených do jednotlivých štvrtí. foto TASR/AP

Od zlatej horúčky bola Kalifornia známa ako „Zlatý štát“, miesto s rozvinutou ekonomikou, vynikajúcimi univerzitami a inovatívnym priemyslom. V posledných rokoch sa však kopia problémy a státisíce Američanov ju opúšťajú.

Kalifornia včera a dnes

Niet amerického štátu, o ktorom by jestvovalo toľko piesní ako o Kalifornií. Spievali o nej Scott McKenzie, Dead Kennedys, Led Zeppelin, Eagles či Red Hot Chilli Peppers a žiaden región dnes nemá väčší vplyv na celosvetové kultúrne trendy. Hollywood a Silicon Valley sú dnes pojmami, ktoré definujú celé priemyselné odvetvia, Apple je ašpiráciou takmer každého úspešného startupu.

Od zlatej horúčky až po dnešný deň Kalifornia tvorila jeden z najobľúbenejších cieľov prisťahovalcov. V priebehu 20. storočia tak obyvateľstvo Kalifornie vzrástlo z necelého milióna a pol na dnešných takmer 40 miliónov.

V minulosti tam prichádzali najmä Američania z východného pobrežia, Európania, Mexičania, Číňania a Japonci, ale aj kresťanskí utečenci z Blízkeho východu. To sa však začalo meniť.

Napriek odchodu miliónov Američanov v posledných rokoch populácia Kalifornie ďalej rástla. Vďačí za to imigrácii zo zahraničia, najmä Mexika, Guatemaly, Filipín a Nigérie. Aj keď má táto imigračná vlna svoj prínos, nerieši hlavný problém Kalifornie – odchod dobre kvalifikovaných a zarábajúcich občanov.

Pred zákonom sú si všetci rovní, ale to neznamená, že všetci sú rovnako dôležití. Kalifornia má najvyššiu daň z príjmu v celých Spojených štátoch a horné jedno percento financuje neuveriteľných 46 percent štátnych výdavkov.

Práve medzi tými ľuďmi však rastie nespokojnosť. Prekáža im nielen extrémne vysoké daňové zaťaženie, ale aj zlyhanie štátu zabezpečiť bezpečnosť vo verejnom priestore.

Je Kalifornia „failed state“?

Počet ľudí bez domova prudko rastie, v Los Angeles vzrástol o 75 percent. Oproti iným štátom sa však Kalifornii nedarí vytvoriť domovy pre bezdomovcov, práve naopak. Neschopný, zato všemocný štát nasadzuje štátne prostriedky radšej na to, aby zhabal prístrešky, ktoré bezdomovcom ponúkli charity.

Kvôli nedostatku záchytných miest sa Kalifornia rozhodla, že nebude obmedzovať ľudí žijúcich na ulici. Obyvatelia aj podnikatelia sa sťažujú na ľudí, ktorí stanujú na uliciach, vykonávajú svoju potrebu pred vchodmi ich domov a obchodov a zanechávajú za sebou fentanylové striekačky.

Kto si myslí, že to všetko je len konzervatívnou propagandou, je na omyle, o problémoch Kalifornie píše aj New York Times či Bloomberg, centristické USA Today ju nazvala „zlyhávajúcim štátom“, teda pojmom, ktorý je zväčša vyhradený pre krajiny ako Líbya, Sýria a Somálsko.

Mor, týfus a koronavírus

V týchto podmienkach sa už pred Covidom šírili choroby, ktoré v dnešnom civilizovanom svete poznáme skôr z učebníc dejepisu než z nášho reálneho života. Dávno prekonané choroby ako mor, týfus a tuberkulóza zažívali malú renesanciu.

Z tohto dôvodu boli veľké aj obavy pred koronavírusom, preto Kalifornia reagovala tvrdšími opatreniami než väčšina ostatných amerických štátov. Tie boli účinné a šírenie nákazy sa podarilo obmedziť, no v obyvateľstve rástla nespokojnosť.

Najmä ľudia, ktorých živobytie bolo v ohrození, prejavovali málo pochopenia, prečo by štát mal rozhodovať o ich živote. No aj podnikatelia či stand-up komici boli zhrození z rozmachu štátnej svojvôle. Kaliforniu tak opustil Ben Shapiro spolu s takmer celým tímom konzervatívneho portálu Daily Wire, ktorý sa presťahoval do Nashvillu v Tennessee.

Odíde aj Tesla?

Aj medzi liberálmi sa nájdu prominentní odídenci, napríklad známy komik a autor podcastov Joe Rogan. Ten sa rozhodol presťahovať do Texasu, pretože Kalifornia plánovala zakázať verejné vystúpenia do roku 2022 a kalifornské daňové sadzby nazval „absurdnými“.

Mnohí odídenci sa sťahujú do republikánskych štátov, kde však rastú politické obavy pred prisťahovalcami z Kalifornie. Aj keď ušli pred „modrou“ politikou Demokratickej strany, Kalifornčania často zostávajú politicky ukotvení v náručí demokratov. Republikáni sa tak obávajú, že Kalifornčania donesú so sebou tie isté problémy, pred ktorými ušli.

Príkladom je už spomínaný Joe Rogan, ktorý podporoval Bernieho Sandersa, politika, ktorý podporuje presne tú istú daňovú politiku, kvôli ktorej Rogan Kaliforniu opustil.

Inzercia

Odchod zvažoval aj Elon Musk, ktorému Kalifornia kvôli pandémii na dobu neurčitú zavrela automobilku. Je úplne pochopiteľné, že Tesla si nemôže dovoliť zastaviť výrobu na niekoľko mesiacov a tak jeho hrozba bola viac než len planými vyhrážkami.

Zatiaľ čo Elon Musk je dostatočne vplyvný, aby si nakoniec dokázal dohodnúť znovuotvorenie svojej továrne, bežní občania toto privilégium nemajú.

Chcete odísť z Kalifornie? Dane budete platiť aj tak

Politikom sa vôbec nepáči, že ich ovečky odchádzajú do iných štátov a pred niekoľkými mesiacmi preto prišli s novým nápadom – čo tak nechať dane platiť odídencom? Veď len preto, že v Kalifornii nežijete, ešte neznamená, že by vás nemohli obrať o peniaze.

Tento návrh možno znie absurdne a podľa americkej nadácie daňových poplatníkov je protiústavný, no pre súčasnú elitu kalifornských politikov je americká ústava aj tak len prinajlepšom odporúčaním, ktoré napísala skupinka rasistických bielych mužov a nie záväzným dokumentom.

Podľa navrhnutej reformy by každý, kto opustí Kaliforniu, bol zaviazaný ďalších desať rokov (!) spolufinancovať kalifornský rozpočet, a to 1,8 percentami svojho celkového majetku.

Jednou z obetí progresívnej politiky je cestná infraštruktúra. Dlho bola financovaná priamo z vreciek motoristov, daňami na benzín a naftu, ktoré sú v Kalifornií najvyššie v celých Spojených štátoch. Nový guvernér Gavin Newsom však rozhodol, že tieto dane (ktoré schválili voliči v referende s cieľom zlepšiť cestnú infraštruktúru) bude využívať aj na „klimatické“ ciele.

Prvé dôsledky sa už začínajú ukazovať - plány rozšíriť diaľničnú sieť sa museli zrušiť a dlhodobo je dôvod sa obávať, že dobrá kvalita kalifornských ciest značne utrpí.

Boj proti klimatickej zmene v Kalifornii nie je bezdôvodný, v roku 2020 Kaliforniu zasiahla séria lesných požiarov, ktoré súvisia so zmenou klímy. Tá však nie je jediným dôvodom, tým ďalším je hromadenie horľavých materiálov v lesoch, ktoré sú obvykle odstraňované alebo zvyknú zhorieť v menších požiaroch. V minulosti sa malé požiare rýchlo hasili, suché drevo a lístie však nikto neodstránil.

Zapáľte si sviečky

Nie, dôvodom nie je romantická večera ani návšteva cintorína. Môže sa vám stať, že zase raz vypadne elektrina.

Guvernér Newsom povedal, že na vine je nedostatok spoľahlivosti v zásobovaní solárnou a veternou elektrinou. To by nemuselo byť problémom, keby Newsom nebol býval osobne zaviedol šesť zákonov obmedzujúcich využívanie fosílnych palív a keby demokrati neboli bývali zavreli dve jadrové elektrárne.

Táto politika škodí nielen obyčajným občanom, ale aj priemyslu, ktorý je závislý od spoľahlivého zdroju energie. V konečnom dôsledku táto politika skôr sabotuje boj proti klimatickej zmene, lebo podkopáva ochotu občanov akceptovať obnoviteľné zdroje energie. Tie sú dôležitým pilierom v boji proti klimatickej zmene, nie však za cenu toho, že občania budú sedieť potme a čakať, až sa jedného dňa vybudujú dostatočné kapacity na zásobovanie elektrinou.

Kalifornia nadovšetko?

Niektorí si možno spomenú na pieseň California über alles skupiny Dead Kennedys z roku 1979. Opisovala hippie-fašistickú utópiu, v ktorej ťa „zen-fašisti budú kontrolovať 100-percentne prírodne, budeš behať pre nadradenú rasu a stále nosiť šťastnú tvár“. Kritika hnutia Hippies súvisela najmä s obavou, že zástancovia hnutia sú ľahko manipulovateľní a hlavným terčom bol vtedajší guvernér Kalifornie Jerry Brown.

V Kalifornii sa dlho striedali vlády republikánov a demokratov, jedným z najznámejších kalifornských guvernérov bol neskorší prezident Ronald Reagan. To sa však postupne začalo meniť a republikáni v Kalifornii čoraz viacej strácali. V roku 1996 stratili väčšinu v snemovni a dnes obsadzujú len 17 z 80 miest.

Comeback zažil aj spomínaný Jerry Brown, guvernér z rokov 1975 - 1983. V roku 2011 sa opäť stal guvernérom a post zastával až do roku 2019. Počas tohto obdobia Kalifornia zvýšila výdavky o 50 percent a podľa niektorých odhadov nakopila ďalšie dlhy vo výške 200 miliárd dolárov. Napriek celosvetovému ekonomickému boomu v rokoch 2011 - 2020 tak niektorí ekonómovia odhadujú, že Kalifornia sa nachádza v horšom stave než v roku 2011.

Niet divu, že USA Today situáciu v Kaliforniu okomentovali takto: „Nemôžete viniť Kalifornčanov, že sa sťahujú do Arizony. Dúfajme však, že zanechajú progresívne politiky, ktoré zničili ich štát.“

Inzercia

Inzercia

Odporúčame