Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
12. november 2020

Matovičova kôlnička

Dokedy na sebe nechá Sulík drevo rúbať?

Keď už premiér útočí na koaličného partnera, v záujme udržania svojej vlády by aspoň nemusel byť osobný.

Dokedy na sebe nechá Sulík drevo rúbať?

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na 51. schôdzu vlády SR 11. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Otázka, či dofinancovať len Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, alebo pomôcť aj súkromným poisťovniam Dôvera a Union, by mohla byť tým najvecnejším politickým problémom vo vesmíre. Príkladom môže byť facebookový status Marcela Klimeka, štátneho tajomníka ministerstva financií, ktorý sa pokúsil postoj OĽaNO racionálne zdôvodniť bez toho, aby na kohokoľvek útočil.

Namiesto toho premiér z tejto otázky urobil osobný spor zbytočnými invektívami voči poslankyni SaS Cigánikovej. Označenie za lobistku Penty a škôlkarske narážky na jej priezvisko by v inej krajine možno spôsobili koaličnú krízu a dotknutá politická strana by už bola na odchode z vládneho zväzku.

K tomu ešte podpichnutie Richarda Sulíka, či on bude kopať hroby pre mŕtvych, keď sa epidémia bude ďalej vymykať spod kontroly. No šéf liberálov vie, že nad tieto úlety Igora Matoviča sa treba povzniesť. Inak by vládna koalícia musela končiť pomaly každý týždeň.

Je zrejmé, že premiér Matovič je zo SaS dlhodobo nervózny. A Richard Sulík v tom nie je nevinne.

Pred dvomi týždňami Igor Matovič vnútil Slovensku svoju myšlienku celoplošného testovania. Veľa politicky riskoval, no napokon ľudia prišli a v zelených regiónoch došlo následne aj k určitému uvoľneniu života.

Teraz však predĺženie núdzového stavu posúva povestné svetlo na konci tunela ďalej do budúcnosti. Advent sa bude niesť v znamení obmedzení. A nikde nie je napísané, že sa neskôr nebude núdzový stav ďalej predlžovať a trvať až do jari. To, samozrejme, posilňuje napätie vo verejnosti, a tak dáva priestor, aby sa voči reštriktívnej politike premiéra profilovala nielen parlamentná opozícia (činí sa najmä Smer), ale tiež tá vnútrokoaličná, v podobe SaS.

Prieskumy preferencií dokonca naznačujú, že táto poloha strane Richarda Sulíka prospieva. SaS rastie, OĽaNO klesá. Niet divu, že Igor Matovič je nervózny. Mal by však byť vo vzťahu k liberálom veľkorysejší, aj keby terajšie pnutie neohrozovalo hneď prežitie koalície. Ich podporu bude potrebovať už čoskoro pri hlasovaní o novom generálnom prokurátorovi a neskôr pri plnení ďalších bodov, ktoré rozhodnú o úspechu alebo neúspechu tejto vládnej koalície rovnako ako boj proti „hnusobe“.

Navyše, únava z Igora Matoviča kombinovaná s nostalgiou časti verejnosti za premiérovaním Petra Pellegriniho a pozvoľný preferenčný vzostup SaS, by mohli v strednodobej budúcnosti prekresliť mapu možných politických spojenectiev na Slovensku. Napríklad smerom k sociálno-liberálnemu spojenectvu HLAS – SaS – PS.

Inzercia

Politické sci-fi? Nie nutne. Nikde nie je napísané, že liberáli budú navždy prirodzenými spojencami konzervatívnejších strán. Aj nemecká FDP si sem-tam vyskúšala koalície so sociálnymi demokratmi – hoci častejšie koalovala s CDU/CSU.

Čo dnes vyzerá nepravdepodobne, zajtra by sa mohlo stať realitou. Aj preto by sa Igor Matovič mal snažiť zbytočne nevyhrocovať vecné spory so sulíkovcami osobnými útokmi.

To neznamená, že by premiér nikdy nemal polemizovať s Richardom Sulíkom alebo trebárs s poslankyňou Janou Bittó Cigánikovou. Napríklad počas nedávnej debaty o zákone na pomoc tehotným ženám nejednému konzervatívcovi chýbal jasný vstup do debaty od Igora Matoviča.

Kritická nie je len otázka dofinancovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Lídri OĽaNO a SaS sa sporia aj pre nápad s komunitným testovaním. Richardovi Sulíkovi sa nepáči myšlienka, aby sa reštaurácie, kiná či fitnescentrá premenili na testovacie centrá. Namiesto toho obhajuje tvrdšie opatrenia v lokalitách, ktoré z testovania vyšli ako najviac zasiahnuté.

No aj kritika zo strany SaS sa časti verejnosti zdá ako „príliš málo, príliš neskoro“. Keď si človek pozrie debatu pod Sulíkovým statusom na Facebooku, viacerí diskutujúci tlačia šéfa liberálov, aby svoje námietky presadzoval vo vládnej koalícii. Alebo z nej odišiel.

Po nejakom čase môže mať Richard Sulík nutkanie tieto hlasy vypočuť. Aj preto by Igor Matovič ako premiér mal ku kritickým hlasom v rámci koalície pristupovať s nadhľadom a snahou zapojiť ich do riešení. Aj jemu predsa musí záležať, aby vláda spojená s jeho menom pretrvala a bola úspešná.

Odporúčame