Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
21. 10. 2015, 09:10

Dobrá správa zo Sýrie: Zachránenie Jacquesa Mourada

Prinášame strhujúce svedectvo o katolíckom kňazovi Jacquesovi Mouradovi, ktorý bol prekvapivým spôsobom oslobodený z väzenia Islamského štátu.

Dobrá správa zo Sýrie: Zachránenie Jacquesa Mourada

Jacques Mourad, niektorými moslimami na prejav ich úcty nazývaný šejk Jacques, je kňazom sýrskej katolíckej cirkvi z diecézy Homs a predstavený kláštora Mar Elian, o ktorého zničení nedávno písal aj Postoj, a v rozhovore o jeho význame hovorila aj sestra Carol Cook Eid. 

Mourada zajali pred vyše rokom – 21.mája 2015, spolu s diakonom Boutrosom v kláštore Qaryatayn. Uniesla ho skupina bojovníkov Daiš, ako Arabi nazývajú Islamský štát. Pred pár dňami, v nedeľu 10. októbra bol oslobodený. Nestáva sa často, aby zo Sýrie prišli dobré správy, vlastne sa to nestáva takmer vôbec. Príbeh otca Jacquesa je vzácnou výnimkou.

Jeho príbeh priniesli najmä francúzske organizácie a médiá, preto čerpáme z ich zdrojov a tiež z webstránky Ankawa, kde bol osud sýrskeho kňaza opísaný. Dopisovateľ francúzskej organizácie na pomoc východným kresťanom L´Oeuvre d´Orient en Syrie sa mohol s kňazom stretnúť a priblížiť jeho osud, ľudia z Ankawy s ním telefonovali.

Po troch dňoch zadržiavania bol Jacques Mourad spolu s diakonom Boutrosom prevezený do Rakky, hlavného mesta Islamského štátu, kde zostali v zajatí – podľa zdrojov – 83 alebo 84 dní. Ich väznitelia z Daiš ich nútili konvertovať „na islam, náboženstvo mieru a milosrdenstva“, denne sa im vyhrážali sťatím a smrťou, ak sa nepodriadia. Otec Jacques a jeho spoločník vždy odmietli.

Aby dokázal zvládnuť utrpenie a nátlak, modlil sa podľa svojich slov otec Jacques denne k Panne Márii z Lúrd. Vďaka nej nachádzal vnútorný mier: cítil modlitbu všetkých, čo sa zaňho modlili, cítil, že jeho veriaci sú s ním, ale pochyboval, že ho prepustia a každý deň myslel na to, že zomrie. A potom prišlo šokujúce prekvapenie. Posledný deň jeho zajatia sa ich jeden bojovník Islamského štátu spýtal, ktorý je Jacques Mourad. Kňaz vstal a prihlásil sa. Vojak mu na to povedal: „Každý deň nám ľudia hovoria: Vráťte nám otca Jacquesa.“

Bojovník ich spolu s diakonom Boutrosom vzal do Palmýry, zosadil z vozidla, voviedol do jedného domu, odvinul zaviazané oči a otvoril dvere a: „Ach, aké prekvapenie, v miestnosti bolo 205 kresťanov z Qaryataynu. Aký šok!“ spomínal neskôr otec Jacques, obávajúc sa, že z takého prekvapenia môže dostať infarkt.

Kláštor Mar Elian pred zničením (Foto – jesuits.ch)

So svojimi veriacimi sa otec Jacques potajomky modlil a pokrstil aj tri deti. Napriek zmene miesta stále nebol na slobode a bojovníci z ISIS ho aj tu žiadali, aby konvertoval na islam. To Jacques Mourad odmietal. Súhlasil však, že bude platiť daň, predpísanú pre inovercov v Koráne. Aj to pod hrozbou, že mu zotnú hlavu. Nakoniec všetci kresťania z Qaraytaynu podpísali s Islamským štátom dohodu, podľa ktorej sa môžu vrátiť domov, ak budú platiť daň a rešpektovať Korán.

Život mu zachránil muž, ktorého rodine pomohla charita, ktorú organizoval práve otec Jacques prostredníctvom nadácie Cirkev v núdzi. Jeho príbuzní boli chudobní a znevýhodnení, kresťania im ochotne pomohli. S pomocou toho istého bojovníka ISIS sa podarilo ujsť aj diakonovi Boutrosovi, bolo to tri týždne pred oslobodením otca Jacquesa. Zostávajúcich 150 kresťanov je stále v zajatí ISIS.

Otec Jacques hovorí: „Zachránil som sa vďaka humanitárnej pomoci, ktorú preukazujeme moslimom aj kresťanom. Ďakujem všetkým humanitárnym združeniam a obzvlášť L´Óeuvre d´Orient za ich neustávajúcu pomoc od začiatku. Modlím sa za vás a vás prosím modliť sa za mňa a za ostatných kresťanov.“

Skôr ako sa bude môcť vrátiť do Francúzska, chce otec Jacques vykonať púť do Lúrd k Matke Božej.

Foto: Le Salon Beige

Odporúčame