Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. október 2020, 15:18

Celoplošné testovanie

Pre ľudí bez negatívnych testov bude platiť zákaz vychádzania do 8. novembra

Pre ľudí bez negatívnych testov bude platiť zákaz vychádzania do 8. novembra

FOTO TASR – Martin Baumann

„Kto si urobí test a bude negatívny, bude môcť slobodnejšie žiť,“ povedal premiér Matovič.

Kto absolvuje cez víkend celoplošné testovanie a bude mať v ruke negatívny výsledok, bude môcť fungovať ako v čase pred vyhlásením tzv. lockdownu. 

Zákaz vychádzania vláda dnes predĺžila do 8. novembra, týkať sa však bude len tých, ktorí sa nebudú vedieť ani po celoplošnom testovaní preukázať negatívnym testom.

Obmedzenie sa tak nevzťahuje na ľudí s negatívnym výsledkom PCR testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra alebo certifikátom s antigénovým testom z rovnakého obdobia. 

V prípade osôb pôsobiacich v bezpečnostnom systéme, štátnozamestnaneckom pomere, vykonávajúcich prácu vo verejnom záujme či napríklad príslušníkov záchranných a bezpečnostných zborov, alebo ozbrojených zborov plniacich úlohy na úseku krízového riadenia môže byť test vykonaný aj o deň skôr.

Aj bez negatívneho testu si bude možné počas zákazu vychádzania zabezpečiť nevyhnutné základné životné potreby ako nákup potravín, liekov, drogérie, pohonných hmôt či krmiva pre zvieratá.

Prijaté pravidlá s certifikátom budú podľa Matoviča platiť aj pri vstupe do budovy Národnej rady SR, Úradu vlády SR, prezidentského paláca či na jednotlivé ministerstvá.

Stredné školy budú podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího naďalej pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Minister upozornil, že človek, ktorý je v karanténe z dôvodu nakazenej osoby žijúcej v spoločnej domácnosti, má mať o tom doklad. Ak ho nemá, odporúča tejto osobe obrátiť sa na regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo svojho lekára, aby potvrdenie vystavil.

"Keď im skončí karanténa v strede týždňa, zvyšok týždňa sa už nemusia dať otestovať, sú čistí od vírusu. Stačí im potvrdenie, že absolvovali karanténu," vysvetlil.

Premiér: Ľudia si môžu kúpiť vstupenku do slobodného sveta

„Na základe pilotu z Oravy a Bardejova máme nádej, že sa to podarí,“ vyhlásil dnes premiér Matovič k celoplošnému testovaniu.  

Podľa jeho slov keď dokážeme zahasiť 5 000 požiarov na Orave, tak na celom Slovensku môžeme okolo 30 000 až 50 000, a teda nebude treba tvrdý lockdown, počas ktorého by museli ľudia stráviť tri týždne doma a štát skrachuje. 

Ľudia si účasťou na celoplošnom testovaní podľa premiéra Matoviča kupujú vstupenku do slobodného sveta. „Na rozdiel od tých ľudí, ktorí sa rozhodnú na test nejsť. Tým bude umožnené to, čo bolo doteraz umožnené, čiže viac-menej počas zákazu vychádzania,“ vysvetlil premiér Igor Matovič nové opatrenia.

Dnes platné výnimky zo zákazu vychádzania budú teda aj naďalej platiť pre ľudí, ktorí sa po celoplošnom testovaní nebudú vedieť preukázať negatívnym testom.

„Pre tých, ktorí budú mať negatívny test, sa život vracia do obdobia pred piatkom (23. 10., pozn.),“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Čiže naďalej bude platiť zákaz zhromažďovania nad šesť osôb, zákaz organizovania hromadných podujatí a ostaté opatrenia prijaté pred lockdownom.

Podľa premiéra Matoviča bola na Ústrednom krízovom štábe ešte minulý týždeň dohoda na tzv. mäkkom lockdowne na deväť dní s tým, že kto prejde celoplošným testovaním s negatívnym výsledkom, bude môcť slobodnejšie žiť.

Podľa ministra Krajčího stále chýbajú na víkendovú operáciu zdravotníci, z pôvodného zoznamu, kde ich bolo prihlásených 23-tisíc, museli pretriediť tých, ktorí nespĺňali kritériá. Profesor Vladimír Krčméry dodal na celoplošné testovanie po svojich linkách 500 zdravotníkov, povedal Matovič.

Inzercia

Premiér Matovič tiež avizoval, že po plošnom pretestovaní Slovenska sa zrejme zavedú aj kontroly na hraniciach. Aktuálne podľa neho nie je ideálne začať s testovaním na hraniciach, pretože by sa muselo vytvoriť zhruba 300 rozličných tímov, aby sa hranice pokryli.

Zdôraznil, že teraz je potrebné čo najviac príslušníkov bezpečnostných zložiek či zdravotníkov využiť pri plošnom testovaní.

Antigénové testy majú dvakrát väčší zmysel, ako sa rátalo, hovorí Matovič

Premiér Matovič po rokovaní vlády obhajoval antigénové testy. Podľa neho sú výborný doplnok na plošné rýchle identifikovanie ľudí s najvyššou vírusovou náložou, ktorí by mohli byť najviac infekční. Poukázal na výsledky štúdie Fakultnej nemocnice Praha Motol, ktorá porovnávala výsledky antigénových a PCR testov na ochorenie COVID-19.

Matovič a minister Krajčí skonštatovali, že antigénové testy tak dokážu odhaliť 67 percent tých infikovaných, ktorých by odhalil PCR test. Výsledky podľa ich slov prekonali očakávania na úrovni 30 percent, s ktorými išli do plošného testovania.

Premiér uviedol, že zmysel robiť antigénové testy je na základe štúdie teda dvakrát väčší, ako pôvodne rátali. Zdôraznil, že nemožno nahradiť PCR testy antigénovými, ale na účel, ako je celoplošné testovanie, je tento druh testu vhodný. Zdôraznil, že okrem senzitivity sa pri štúdii porovnávala aj ich špecificita. Tá bola podľa jeho slov stopercentná, teda, že antigénové testy negenerujú falošnú pozitivitu. Z tých 369 pacientov, ktorí mali negatívny PCR test, malo negatívny výsledok aj 369 testovaných antigénovým testom.

Krajčí označil za dobrý údaj aj to, že antigénové testy nevyhodnotili ako pozitívneho človeka, ktorý mal negatívny PCR test. Pozitívne vníma aj to, že antigénový test podľa štúdie dokáže odhaliť aj 47 percent bezpríznakových, ale pozitívnych ľudí.

„Opäť sa len potvrdzuje, že je dobré testovať antigénovými testami, má to zmysel,“ dodal. Je presvedčený, že celoplošné testovanie bude úspešné. Poukázal na to, že denne pribúda v nemocniciach aj 100 pacientov a čoraz viac ich potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

Pražská fakultná nemocnica Motol zverejnila v utorok výsledky štúdie spoľahlivosti antigénových testov, ktorú realizovala minulý týždeň na 591 pacientoch. Ukázala, že senzitivita skúmaných dvoch antigénových testov bola pod hranicou 70 percent. To znamená, že testy nezachytili troch z desiatich pozitívnych pacientov. Podľa štúdie sa to týkalo aj ľudí s príznakmi ochorenia COVID-19.

Skritizoval prezidenta lekárskej komory

Premiér Matovič odmieta tvrdenia zástupcov Slovenskej lekárskej komory zo stredajšej tlačovej konferencii v súvislosti so štatistikami k úmrtnosti na COVID-19, ktoré prirovnali k chrípke. 

Matovič kritizuje vyjadrenia člena rady SLK Ernesta Sivíka, že úmrtnosť na COVID-19 je na úrovni chrípky, pričom prezident komory Marian Kollár to označil za dobrý signál. "Mne vybilo poistky," reagoval premiér a hovoril o blude. Pýta sa, či naozaj ide významná lekárska autorita v takejto chvíli odkazovať lekárom a zdravotníkom, že nepotrebujú rúška a ochranné pomôcky.

Lekári i zdravotníci si podľa Matoviča musia zodpovedať otázku, či budú veriť "bludárom na úrovni Kotlebu", alebo sa zapoja a pomôžu v boji proti novému koronavírusu, ktorý podľa jeho slov určite nie je chrípka. Doplnil, že Sivík k svojmu tvrdeniu došiel na základe štúdie, ktorá mala byť na internete označená ako hoax. "Po tejto vete akékoľvek slovo, akýkoľvek výrok, akýkoľvek názor tohto človeka pre mňa nemá absolútne žiadnu váhu," poznamenal.

Prezident SLK Marian Kollár v stredu vyzval vládu, aby ešte raz zvážila plánované celoplošné testovanie na nový koronavírus. Na stredajšej tlačovej konferencii vyzval vládnych predstaviteľov, aby si sadli za stôl s odborníkmi a prerokovali ďalšie kroky. Za dôležité považuje mať pripravenú stratégiu.

Hovorí o podozrení, že rozhodnutie o plošnom testovaní nebolo odborné. Za legitímne považuje rozhodnutie lekárov, ktorí sa rozhodnú nepridať sa k pomoci. Podľa jeho slov by si mali šetriť sily a prostriedky. Jasné podľa neho nie je ani to, čo by sa stalo v prípade ďalšej vlny. Celoplošné testovanie považuje za "vydieranie", pretože ľudia podľa neho nemajú na výber.

Výnimky zo zákazu vychádzania po 2. novembri

Aj bez negatívneho testu si bude možné počas zákazu vychádzania zabezpečiť nevyhnutné základné životné potreby ako nákup potravín, liekov, drogérie, pohonných hmôt či krmiva pre zvieratá.

Výnimka sa týka aj cesty do zdravotníckeho zariadenia s cieľom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzným a cestu späť. Výnimka platí i pre deti do desať rokov.

Rovnako bude možné ísť bez negatívneho testu na pohreb blízkej osoby, uzavrieť manželstvo či ísť na krst. Platí to aj pri ceste s cieľom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na ňu odkázaný. Výnimka je aj na prechádzku so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a na cestu s cieľom starostlivosti o hospodárske zvieratá.

Rodičia budú môcť svoje deti zaniesť do jaslí či do materskej školy. Výnimka zo zákazu sa týka aj cesty do školy v prípade žiakov nultých ročníkov, prvého až štvrtého ročníka základnej školy, základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ako aj cesty do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Zákaz vychádzania neplatí ani pre ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom doklad nie starší ako tri mesiace. Rovnako pre tých, ktorým bolo diagnostikované v období od 1. augusta do 15. októbra 2020.

Výnimku zo zákazu majú aj osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožní vykonanie testu. Platí aj pre ľudí so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím, ľudí so závažnou poruchou autistického spektra alebo ľudí s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom, ako aj pre onkopacientov.

Vláda odporučila tiež hlavnému hygienikovi vydať vyhlášku, ktorou uloží povinnosť relevantným subjektom, napríklad zamestnávateľom či prevádzkovateľom, vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikát s negatívnym výsledkom antigénového testu z plošného testovania.

 

Dnes treba vedieť

pred 45 minútami

Vo veku 64 rokov zomrela americká herečka Lisa Loringová, ktorá sa preslávila detskou úlohou Wednesday Addamsovej v televíznom seriáli Rodina Addamsovcov (1964 – 1966). Loringová zomrela v sobotu večer v kalifornskom Burbanku na komplikácie spojené s mŕtvicou, ktorú spôsobil vysoký krvný tlak. (tasr)

pred hodinou

Bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus by sa mal stať kandidátom Slovenska na člena Európskeho dvora audítorov. Vyplýva to z návrhu nominácie, ktorý na utorkové rokovanie vlády predkladá ministerstvo financií. Klus podľa rezortu spĺňa požiadavku nezávislej a osobitne kvalifikovanej osobnosti na tento post. (tasr)

pred 3 hodinami

Šéf SaS Richard Sulík vníma septembrový termín volieb ako kompromisné riešenie. Povedal, že SaS nemala podmienku vo veci termínu. „My vieme žiť s júnovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.