Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2020, 16:27

Celoplošné testovanie

Ako to bude vyzerať? Ministerstvo obrany zverejnilo prvé informácie

Ako to bude vyzerať? Ministerstvo obrany zverejnilo prvé informácie

Foto – TASR

Testovať bude iba personál so zdravotníckym vzdelaním a nie vojaci. Na výsledok si ľudia počkajú na mieste.

Ministerstvo obrany sa už pripravuje na celoplošné testovanie krajiny, ktoré cez víkend schválila vláda a verejnosť o nej informoval premiér Igor Matovič s viacerými ministrami.

Tak ako bolo avizované, hlavná časť operácie s názvom Spoločná zodpovednosť sa uskutoční počas víkendov. Prvá fáza prebehne počas „Dušičiek“ 30. októbra až 1. novembra a druhá fáza v dňoch 6. až 8. novembra. Aktuálne je podľa ministerstva identifikovaných takmer päťtisíc odberných miest.

Ešte predtým sa v najbližší víkend (23. až 25. októbra) bude pilotne testovať v štyroch najkritickejších okresoch – v Námestove, Dolnom Kubíne, Tvrdošíne a Bardejove.

Ministerstvo upresňuje, že testovať bude personál so zdravotníckym vzdelaním a nie preškolení vojaci.

„V pilotnej časti na Orave a v Bardejove budú odbery zabezpečené vojenskými zdravotníkmi a zdravotníkmi Hasičského a záchranného zboru SR,“ informuje ministerstvo s tým, že ide o približne dvesto vojakov a stovku hasičov. „K tomuto počtu bude potrebné doplniť zdravotníkov z civilného sektora. Doplnenie zdravotníkmi z civilného sektora bude kľúčové aj pre plošné testovanie.“

Rezort momentálne rokuje s ministerstvom zdravotníctva o možnej spolupráci.

Od zajtra budú profesionálni vojaci kontaktovať a navštevovať zástupcov samospráv, aby si s nimi dohodli možnosti testovania.

Na výsledok ľudia počkajú vo vymedzenom priestore

Ministerstvo už načrtlo prvý plán, ako by to mohlo na odberných miestach vyzerať. Postupy ešte konzultuje so zdravotníkmi, právnikmi a samosprávami. 

Po príchode občana na miesto testovania bude najprv spracovaná potrebná administratíva. Rezort uvádza, že by malo ísť o niekoľko zákonom stanovených formulárov. „Následne postúpia na odberné miesto, kde ich zdravotníci otestujú prostredníctvom výteru z nosohltana. Po odobratí vzoriek sa občania presunú do priestoru, kde počkajú na výsledok, ktorý bude k dispozícii o cca 15 až 30 minút.“

Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď v rozhovore pre Denník N potvrdil, že ľudia budú na výsledok testu čakať na mieste. „Máme to vyrátané, že na výsledok testu bude v rovnakom čase čakať maximálne dvanásť, v krajnom prípade maximálne pätnásť ľudí, pričom my ich budeme mať rozsadených tak, aby nečakali spolu," povedal Naď. Zatiaľ neprezradil či by sa malo testovať v budovách škôl alebo na úradoch. „Ešte to nie je uzatvorené, variantov je viac."

Pre Televíziu Markíza Naď uviedol, že vo väčších okrskoch budú volať ľudí podľa volebných zoznamov. „Budeme z nich vychádzať a a podľa abecedy ich volať v stanovených hodinách, aby sa nestalo, že dôjde k návalu ľudí." 

Dôležité podľa jeho slov je, aby sa miesta odberu nestali miestami šírenia nákazy. „Urobíme všetko preto, aby sme tomu zabránili."

Ak u otestovanej osoby zistia pozitívny výsledok, oboznámia ju s ním a bude na mieste informovaná o ďalšom postupe. „V súčasnosti sa pracuje s alternatívou, že by pozitívna osoba absolvovala domácu karanténu podľa platných usmernení úradu verejného zdravotníctva,“ tvrdí ministerstvo. Tá v súčasnosti trvá pri pozitívnom teste desať dní. Podľa Naďa bude môcť infikovaný využiť aj štátnu karanténu.

Testovanie antigénovými testami bude prebiehať aj na hraniciach. Naď hovorí, že nikoho nenútia vrátiť sa zo zahraničia kvôli testovaniu, dôležité je, aby nedošlo k vysokej mobilite ľudí. „Preto odporúčame, aby necestovali ani v rámci Slovenska, ale využili najbližšie odberné miesto."

Rezort dodáva, že presný plán, ako to bude na odberných miestach prebiehať, sa ešte má dopracovať. 

Test bude musieť pred začiatkom operácie absolvovať aj personál, ktorý ju bude vykonávať. „Jednotlivé odberné miesta budú podľa spresnení hygienikov vybavené všetkými potrebnými dezinfekčnými prostriedkami a osobnými ochrannými prostriedkami.“

Rezort momentálne vyhodnocuje aj možnosť mobilných odberných tímov, ktoré by mohlo vyslať na miesta, kde by došlo k väčšiemu množstvu testovania, prípadne k imobilným občanom. 

Inzercia

V rozhovore pre Denník N minister Naď hovoril aj o tom, ako sa budú testovať seniori či pacienti, ktorí patria do rizikových skupín. „Klienti z domovov sociálnych služieb budú testovaní v rámci týchto domovov, čo bude samostatný projekt testovania v gescii ministra sociálnych vecí Krajniaka. Pacienti a zdravotnícky personál v nemocniciach budú otestovaní priamo tam. A čo sa týka starších ľudí, to bude závisieť od odporúčania starostov, hlavne v malých obciach. Tam budeme mať mobilné tímy, ktoré ich otestujú, ak budú mať o to záujem."


Minister obrany Jaroslav Naď. Foto – TASR

Matovič vraví, že je to posledná šanca pred lockdownom

Vláda schválila celoplošné testovanie Slovenska v nedeľu. Na tlačovke o tom informoval premiér Igor Matovič s ďalšími ministrami.

Podľa premiéra je plošné testovanie poslednou možnosťou, ako sa vyhnúť armagedonu, do ktorého smerujeme. „Toto je cesta z pekla, do ktorého sa rútime.“ Je podľa neho preto o to dôležitejšie, aby na testovanie prišlo čo najviac ľudí. „Inak sa nevyhneme lockdownu, akým si prešiel Izrael alebo Madrid.“

Testovanie bude pre ľudí bezplatné. Testovať sa bude antigénovými testami. Ich presnosť niektorí odborníci spochybňujú. 

Matovič stále nepovedal, či bude testovanie povinné, potvrdil len, že deti do 10 rokov sa ho zúčastniť nemusia. „Na tieto otázky ešte nevieme dať odpoveď, budeme o tom informovať v najbližších dňoch. Všetko je ešte otvorené,“ vyhlásil v nedeľu. Nepotvrdil ani slová o tom, či by v prípade, ak niekto odmietne testovanie, prišiel o výhody poskytované štátom, napríklad preplatenie špecifických zdravotných úkonov.

Matovič už predtým informoval, že pre testovanie nebudú musieť ľudia ísť na miesto trvalého bydliska. S občianskym preukazom by ich mali otestovať na najbližšom odbernom mieste. Prebiehať by to malo spôsobom, ako keď občania chodievajú na voľby. Na odberné miesta by mali prichádzať v abecednom poradí.

Cieľom plošného testovania je zachytiť čo najviac šíriteľov vírusu. Základ organizačného úspechu sú podľa premiéra ozbrojené sily. Verí, že sa nájde aj dostatok zdravotníkov, ktorí budú ochotní pomôcť s testovaním.

„Ide o najväčšiu logistickú operáciu v dejinách Slovenska,“ vyhlásil Naď. „Máme 13 miliónov antigénových testov. Rátame so zapojením 50-tisíc osôb, do 8-tisíc vojakov a zdravotníckeho personálu.“

Premiér tvrdí, že operáciu pretestovania môžu zvládnuť len ozbrojené sily, ktoré sa osvedčili aj počas prvej vlny. „Verím, že po logistickej stránke to dokážu zrealizovať na jednotku,“ povedal s tým, že majú dôveru celej koalície.

Bez testovania by Slovensko podľa slov premiéra čakal dvoj- až trojmesačný lockdown a kĺzavý medián by hodnotu 500, potrebnú na uvoľňovanie opatrení, dosiahol až v marci. „Buď sa zomkneme teraz, alebo tu budeme mať do marca armagedon.“

 


 

 

 

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

ZMOS vstupuje do štrajkovej pohotovosti. Združenie vyzvalo obce a mestá, aby prerušili či obmedzili komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy, zabezpečovali realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami zo štátu, či stiahli obecné vlajky na pol žrde. (tasr)

pred hodinou

Na Najvyššom súde sa začal odvolací proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Špecializovaný trestný súd ho vlani v septembri neprávoplatne odsúdil na 14-ročný nepodmienečný trest. Kováčik je na pojednávaní prítomný a súdu predložil odvolanie, ktoré má tisíc strán. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.