Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Dnes treba vedieť
18. október 2020, 18:39

Celoplošné testovanie

Prvá fáza bude na Dušičky, Matovič obhajuje antigénové testy

Prvá fáza bude na Dušičky, Matovič obhajuje antigénové testy

Premiér Igor Matovič. Foto – TASR

Premiér stále nepotvrdil, či bude povinné. Je to podľa neho jediná cesta z pekla, do ktorého sa rútime, inak hrozí lockdown. 

Vláda schválila plán o celoplošnom testovaní krajiny na koronavírus. Operácia sa bude volať Spoločná zodpovednosť. Uskutočniť by sa mala v novembri, prvé testovanie prebehne v úvode novembra na Dušičky.

Ešte predtým dôjde počas budúceho víkendu k pilotnému testovaniu štyroch okresov – Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov. Práve tie sú momentálne najviac zasiahnuté pandémiou.

Podľa premiéra Igora Matoviča je plošné testovanie poslednou možnosťou, ako sa vyhnúť „armagedonu“, do ktorého smerujeme. „Toto je cesta z pekla, do ktorého sa rútime.“ Je podľa neho preto o to dôležitejšie, aby na testovanie prišlo čo najviac ľudí. „Inak sa nevyhneme lockdownu, akým si prešiel Izrael alebo Madrid.“

Podľa premiéra ešte nie je jasné, či testovanie bude pre ľudí povinné. „Na tieto otázky ešte nevieme dať odpoveď, budeme o tom informovať v najbližších dňoch. Všetko je ešte otvorené.“ Nepotvrdil ani slová o tom, či by v prípade, ak niekto odmietne testovanie, prišiel o výhody poskytované štátom, napríklad preplatenie špecifických zdravotných úkonov.

Matovič už v sobotu skonštatoval, že pre testovanie nebudú musieť ľudia ísť na miesto trvalého bydliska. S občianskym preukazom by ich mali otestovať na najbližšom odbernom mieste. Prebiehať by to malo spôsobom, ako keď občania chodievajú na voľby. 

Cieľom plošného testovania je zachytiť čo najviac šíriteľov vírusu. Základ organizačného úspechu sú podľa premiéra ozbrojené sily. Verí, že sa nájde aj dostatok zdravotníkov, ktorí budú ochotní pomôcť s testovaním.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že zdravotníckeho personálu je dostatok. Pomôcť by podľa neho mohli aj študenti medicíny. Minister dúfa, že sa ich do testovania zapojí čo najviac.

Tisícky vojakov, milióny testov

Minister Jaroslav Naď potvrdil, že armáda testovanie pripraví a zrealizuje. „Ide o najväčšiu logistickú operáciu v dejinách Slovenska,“ vyhlásil Naď. „Máme 13 miliónov antigénových testov. Rátame so zapojením 50-tisíc osôb, do 8-tisíc vojakov a zdravotníckeho personálu.“

Premiér tvrdí, že operáciu pretestovania môžu zvládnuť len ozbrojené sily, ktoré sa osvedčili aj počas prvej vlny. „Verím, že po logistickej stránke to dokážu na jednotku zrealizovať,“ povedal s tým, že majú dôveru celej koalície.

„Aj ja mám strach, aj ja sa bojím o svoje deti, svoju mamu, svojich najbližších,“ hovorí predseda parlamentu Boris Kollár. Tvrdí, že aj jeho prevádzky sa museli zavrieť, preto chápe hnev ľudí. Plošné testovanie pokladá za poslednú možnosť, ako odvrátiť absolútny lockdown a predísť úmrtiam.

Lockdown by podľa neho mohol trvať aj niekoľko mesiacov, preto požiadal opozíciu, aby spolupracovala s vládou a testovanie podporila. Kollár si nemyslí, že sa vláde testovanie podarí tak, ako si to naplánovala, ale aj tak to pokladá za jediné riešenie, ako zachrániť životy občanov.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková verí vo význam plošného testovania. Pilotný plán v štyroch regiónoch považuje za rozumný. Je to podľa nej cesta, ako zvládnuť pandémiu. 

Premiér prezidentku Zuzanu Čaputovú o plošnom testovaní stále oficiálne neinformoval. Chce sa s ňou však stretnúť a vysvetliť jej dôležitosť situácie. Keďže Slovensko sa podľa premiéra nenachádza v čase vojny, tvrdí, že prezidentka ako hlavná veliteľka ozbrojených síl nemusí byť o každom kroku informovaná. Ide podľa neho len o ceremoniálnu funkciu.

Inzercia

Testovanie na hraniciach ešte stále nie je doriešené. Pendleri by mali byť testovaní každé dva týždne. Po testovaní je podľa ministra obrany cieľom čo najskôr pristúpiť k uvoľňovaniu opatrení.

Bez testovania by Slovensko podľa slov premiéra čakal dvoj- až trojmesačný lockdown a kĺzavý medián by hodnotu 500, potrebnú na uvoľňovanie opatrení, dosiahol až v marci. „Buď sa zomkneme teraz, alebo tu budeme mať do marca armagedon.“


Tlačová konferencia k celoplošnému testovaniu. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Sú antigénové testy spoľahlivé?

Igor Matovič spochybňuje výpočty matematika Richarda Kollára, podľa ktorého by na základe typu plánovanej kúpy antigénových testov mohlo byť až 80-tisíc falošne pozitívnych. Podľa premiéra by v takom prípade muselo byť otestovaných 25 miliónov ľudí. Premiér kritikom odporučil prečítať si príbalový leták. Hovorí, že tieto testy dokážu odhaliť najviac infekčných ľudí, ale odhalia aj tých, ktorí majú vírusu v tele menej.

Spolu so šéfom Štátnych hmotných rezerv Jánom Rudolfom povedal, že vybrali testy s najlepšou špecificitou a sú teda spoľahlivé. V prípade, že by s testami mal byť problém, Matovič tvrdí, že ich možno predať okolitým štátom.

Premiér nazýva tých, ktorí testy spochybňujú, „mudrlantmi“, a vyzýva, aby prišli s iným riešením, ako zistiť 30-tisíc infekčných ľudí. Prisľúbil odmenu 50 miliónov eur, ktoré by inak dal štát za testy.

Podľa Richarda Sulíka nie je podstatné, nakoľko sú testy spoľahlivé, ak sa podarí dostať do karantény tých ľudí, ktorí môžu vírus šíriť. Veľká väčšina ľudí bude podľa neho identifikovaná správne. Médiá by podľa neho mali podporiť účasť na testovaní.

Matematik Kollár na základe vedeckých štúdií poukázal na problematickú presnosť antigénových testov.

„Namiesto celoplošného testovania preto odporúčam vložiť viac úsilia do masového posilnenia trasovania a PCR testovania najmä v zatiaľ menej postihnutých regiónoch,“ napísal Kollár na sociálnej sieti.

Testovanie objednanými antigénovými testami by mohlo ukázať až 80-tisíc falošne pozitívnych a 25-tisíc skutočne pozitívnych, ktorých však pri súčasných slovenských kapacitách nie je možné v období jedného týždňa pretestovať PCR testami. Problémom je však podľa neho najmä odhadovaných približne 25-tisíc falošne negatívnych, teda ľudí, ktorí dostanú signál, že nie sú infikovaní.

„Medzi nimi sa bude nachádzať podľa údajov menovaných vyššie stále aj vysoký počet ľudí, ktorí sú potenciálnymi superšíriteľmi. Ani opakované pretestovanie o týždeň (nie o dva týždne, to by malo ešte menší efekt) tak pravdepodobne nedokáže dostatočne znížiť počet infikovaných v populácii na počet, ktorý zvláda trasovať súčasná infraštruktúra RÚVZ,“ dodal matematik.

 

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

Podľa ministra zdravotníctva je zaregistrovaných vyše 15-tisíc dobrovoľníkov v rámci plošného testovania. Sám minister je ochotný doplniť stavy ako náhradník kdekoľvek na Orave. Premiér Matovič bude pracovať ako administratívny pracovník v Trvdošíne. Minister práce Milan Krajniak zas v Bardejove.

pred 26 minútami

Marian Kotleba mal pozitívny test na nový koronavírus. Do karantény by podľa jeho názoru mal ísť celý parlament. Poukázal aj na to, že na svoj zdravotný stav upozorňoval už sudkyňu Špecializovaného trestného súdu počas súdneho pojednávania 12. októbra. Pýta sa preto, či ju budú stíhať za všeobecné ohrozenie.

pred 32 minútami

„Je neskoro hľadať vinníka nad rozliatym mliekom,“ hovorí minister zdravotníctva v súvislosti na otázku, či nesie zodpovednosť za súčasnú situáciu. Je však ochotný prenechať svoj post, ak sa nájde lepší minister. Tvrdí, že mal možno hroziť svojou demisiou a „búšiť do stola“, keď pandemická komisia chcela prijať prísnejšie opatrenia a nebola vypočutá. Podľa premiéra má minister Krajčí jeho dôveru.

pred 43 minútami

Kremeľ dôrazne odmietol ako úplne nepodložené tvrdenia amerických predstaviteľov, že Moskva získala informácie o voličoch v USA a ovplyvňovala verejnú mienku pred prezidentskými voľbami naplánovanými na 3. novembra. Obdobné obvinenia na svoju adresu zároveň dôrazne odmietol aj Irán.  

 

pred 49 minútami

Premiér tvrdí, že keby došlo k lockdownu podľa predstáv epidemiológov, krajine by hrozili škody 100-miliónov týždenne. Premiérovi sa podľa jeho slov ozývali aj veľký podnikatelia, ktorí mu v prípade tvrdého lockdownu oznámili, že sú ohrozené ďalšie investície v budúcnosti. 

pred 59 minútami

,,Hlavný dôvod obmedzenia pohybu je ten, aby nedochádzalo v týždni pred prvou vlnou celoplošného testovania k ďalším nákazám. Preto je dobré byť týždeň pred prvou vlnou doma," vysvetľuje Richard Sulík. 

Inzercia

Inzercia