Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2020, 12:08

Nový Zéland bude mať najrozmanitejší parlament v histórii

Zastúpenie v ňom budú mať okrem vysokého počtu žien aj ľudia odlišnej farby pleti, pôvodní obyvatelia a členovia komunity LGBT.

Novozélandská vládna Strana práce premiérky Jacindy Ardernovej zaznamenala v sobotňajších parlamentných voľbách historický úspech. Získala až 64 zo 120 kresiel v novozélandskom jednokomorovom parlamente, pričom viac ako polovicu z nich obsadia ženy.

Medzi novozvolenými poslancami sa nachádza aj 16 potomkov pôvodných obyvateľov Nového Zélandu Maoriov, prvý poslanec afrického pôvodu Ibrahim Omar a taktiež prvá poslankyňa srílanského pôvodu Vanushi Waltersová.

"Je to najrozmanitejší parlament v oblasti rodového, etnicko-menšinového a domorodého zastupiteľstva, aký sme tu kedy mali," uviedol profesor Paul Spoonley z Fakulty humanitných a spoločenských vied na novozélandskej Masseyovej univerzite.

Predpokladá sa, že pôjde o parlament s najvyšším počtom členov LGBTIQ+ komunity, keďže približne 10% zo 120-členného parlamentu sa otvorene priznáva k homosexualite, bisexualite, prípadne ide o transrodové osoby. Radí sa k nim aj minister financií Grant Robertson, ktorý sa verejne priznáva k homosexuálnej orientácii.

Strana zelených v parlamente celkovo získala 10 kresiel, pričom äčšinu z nich obsadia ženy, poslankyne domorodého pôvodu alebo členovia komunity LGBTQ+. Podľa profesora Spoonleyho je väčšina novozvolených poslancov oveľa mladšia ako ich predchodcovia a ide o tzv. mileniálov.

Jacinda Ardernová sa dostala na globálnu scénu v roku 2017, keď sa vo svojich 37 rokoch stala najmladšou premiérkou na svete. Momentálne je 40-ročná premiérka vo svete vnímaná ako progresívna líderka, ktorá sa angažuje v prospech ženských práv, rovnosti a inklúzie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vyhlásila verejnú súťaž na vybudovanie elektronického mýtneho systému. Je to jeden z troch základných prvkov nového elektronického výberu mýta. Predpokladaná hodnota zákazky je 60 miliónov eur bez DPH. V januári budúceho roka sa chystá NDS vyhlásiť súťaž na palubné jednotky a zákaznícke služby a v apríli 2021 zase pripravuje vyhlásenie verejného obstarávania na kontrolu výberu mýta.

pred 52 minútami

Návrh poslanca Alojza Baránika (SaS), aby verejnú kontrolu nad činnosťou prokuratúry vykonávali parlament a vláda alebo v jej mene člen vlády, skritizovala Generálna prokuratúra, Rada prokurátorov, Slovenská advokátska komora aj predseda Smeru Robert Fico.

pred hodinou

Brazílsky futbalista Neymar z Paríža St. Germain vyjadril túžbu opäť si zahrať v jednom tíme s Lionelom Messim. O jeho osude môžu viac napovedať voľby nového prezidenta FC Barcelona, ktoré sa uskutočnia 24. januára. Katalánci hľadajú nového šéfa po tom, ako v auguste odstúpil z funkcie Josep Maria Bartomeu.

pred 2 hodinami

Bez známok života našli ešte v utorok zamestnanca čističky odpadových vôd spoločnosti Energoaqua v českom Rožnove pod Radhoštěm, ktorú vyšetrujú v súvislosti s možnou kontamináciou neďalekej rieky Bečva. V rieke sa pritom v stredu po viac ako dvoch mesiacoch opäť objavili mŕtve ryby.

pred 3 hodinami

Vyšetrovateľ NAKA podá dozorujúcemu prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry podnet na väzobné stíhanie policajného exprezidenta Milana Lučanského a ďalších osôb z prijímania úplatku, ktoré boli zadržané a obvinené v rámci akcie Judáš.