Apoštoli nevkusu

Opitý polievač vtlačí do seba posledné sústo veľkonočného baránka v župane a navlečie si späť prepotené sako. Je poludnie. Dav kúpačov sa rozleje do prázdnych ulíc.

Miesto: slovenský vidiek Čas: 11:00 SEČ

Tlupa oblievačov si to šinie po hlavnej ceste naprieč dedinou. Očividne sú všetci pod parou. Slnko stúpa. Ešte zo päť návšteva budú mať dosť. Je sparno. Čokoládové vajíčka a rozliata voňavka sa v igelitke menia na mazľavú gebuzinu. Kordón za sebou zanecháva liehový opar a cestu posiatu zelenavými pľuvancami.

Okrem iného. Je Veľká noc. Apoštoli nevkusu putujú z domu, do domu. Od chlebíčkov so suchou salámou, k veľkonočnej šunke so šalátom. Od fernetu ku koňaku, od tyčiniek k arašidom.

Na košeli jedného z kúpačov jasne svieti mapa potu. Tvarom pripomína miesto, kde má tento zvyk korene. Krajinu spred dvoch tisícov rokov.

Miesto: Svätá zem Čas: 11:00 (pred dvetisíc rokmi)

Apoštoli putujú od k príbytku k príbytku. Sú hladní a smädní, ale nepýtajú. Dávajú. Viac než prázdne vinše, viac než zakalené žobravé pohľady. Dávajú poznanie. Poznanie tkvejúce v nečakanej maličkosti. Interpunkcia. Vedomie toho, že po živote na zemi neprichádza bodka, ale čiarka, sa v tomto prípade ukazuje ako zásadné, meniace všetko od základu veci.

Miesto: slovenský vidiek Čas: 12:00 SEČ

Opitý polievač vtlačí do seba posledné sústo veľkonočného baránka v župane a navlečie si späť prepotené sako. Je poludnie. Dav kúpačov, sa rozleje do prázdnych ulíc.

Okrem iného, je Veľká noc.

Martin Koleják
Písané pre zumag.ku.sk

foto: http://images.wikia.com/necyklopedie/images/2/2d/Domi%C5%BEonek.jpg

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo