Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2020, 08:50

Voľby v Bielorusku

Lukašenkova výhra vyvolala protesty. Európa odsudzuje policajné násilie

Lukašenkova výhra vyvolala protesty. Európa odsudzuje policajné násilie

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. FOTO TASR/AP

Alexandr Lukašenko vyhral prezidentské voľby s vyše 80 percentami hlasov. Hlavná rivalka Svitlana Cichanovská získala necelých 10 percent.

Lukašenko v nedeľu zvíťazil so ziskom 80,2 percenta hlasov a zabezpečil si tak už šiesty mandát vo funkcii bieloruskej hlavy štátu. Jeho najväčšia súperka Svitlana Cichanovská dostala vo voľbách podporu 9,9 percenta voličov. Ďalší traja kandidáti získali menej než dve percentá hlasov. Lukašenkovi oponenti tvrdia, že voľby boli zmanipulované.

Počas volieb a následných protestov, ktoré vypukli po oznámení tzv. exit-pollov, polícia pri zásahu zadržala najmenej 213 ľudí. Väčšina zo zadržaných sú volební pozorovatelia alebo novinári. Pri celonárodných protestoch zomrel jeden človek a desiatky ďalších utrpeli zranenia, uviedla ľudskoprávna organizácia Viasna, na ktorú sa odvolala agentúra AFP.

Približne 3 000 ľudí zadržala bieloruská polícia pri policajnom zásahu proti demonštrantom. "Z toho 1000 v Minsku a vyše 2000 v iných regiónoch," dodala hovorkyňa bieloruského ministerstva vnútra Oľga Čemodanovová, ktorá pre agentúru AFP odmietla tvrdenia, že pri zásahoch niekto zahynul. Podľa Viasny utrpel jeden mladý demonštrant ťažké poranenie hlavy, keď ho zrazilo policajné vozidlo. Lekári ho už nedokázali zachrániť. 

Okrem toho sa konali protesty aj pred ambasádami, keďže mnohí Bielorusi nestihli odvoliť.

Oficiálnym výsledkom volieb v Bielorusku neverí takmer nikto, tvrdí politológ Zdieľať

Bieloruská polícia na rozptýlenie demonštrantov, ktorí spochybňovali výsledky nedeľňajších volieb, použila omračujúce granáty, gumené projektily a slzotvorný plyn. Podľa ministerstva vnútra demonštranti zapaľovali svetlice, blokovali cesty a hádzali predmety do polície. Päťdesiat civilistov a 39 policajtov utrpelo zranenia, uviedla hovorkyňa Čemodanovová.

Zábery z nočných protestov a zásahov bieloruskej polície. FOTO TASR/AP

Keď vhodil Lukašenko v nedeľu svoj hlasovací lístok do urny, vyhlásil, že nechce stratiť kontrolu nad krajinou a neželá si ani chaos v nej. Vyslaním policajných jednotiek do ulíc bieloruských miest po skončení hlasovania dal Lukašenko podľa AFP najavo, že opozícii nedovolí spochybniť svoju moc. V tomto kontexte sa mnohí politológovia obávajú zintenzívnenia represií voči opozícii a Lukašenkovým odporcom.

Lukašenko v pondelok označil opozičných stúpencov, ktorí protestovali proti sporným výsledkom nedeľňajších prezidentských volieb za "ovce" ovládané zo zahraničia. Dodal, že úrady monitorovali účastníkov protestov, ktoré sa v nedeľu večer konali v metropole Minsk a ďalších mestách po tom, ako boli zverejnené predbežné výsledky volieb.

"Zaznamenali sme telefonáty zo zahraničia. Prichádzali z Poľska, Británie a Česka. Boli nimi riadené naše - s prepáčením - ovce," povedal Lukašenko, ktorého s odvolaním sa na miestne médiá citovala tlačová agentúra AFP. Staronový prezident zároveň pripomenul, že nedovolí "roztrhnutie" svojej krajiny.

Lukašenko ďalej vyhlásil, že zásah polície po voľbách bol "primeranou odpoveďou" na vzniknuté nepokoje. "Varoval som, že tu nebude žiadny majdan bez ohľadu na to, ako veľmi si to niekto praje," zdôraznil podľa tlačovej agentúry DPA bieloruský líder, odkazujúc na revolúciu na susednej Ukrajine z roku 2014.

Lukašenko tvrdí, že na protestoch sa snažili zúčastniť aj ruskí občania. "Nebudem zmieňovať Poľsko - tí sa tu už usadili a snažia sa ťahať za nitky. Nebudem hovoriť o Ukrajine - aj odtiaľ sem prišli ľudia. Verím, že to nie je štátna politika, ale je tam veľa majdanistov. Nanešťastie, niekoľko ľudí prišlo aj z Ruska," vyhlásil Lukašenko, citovaný tlačovou agentúrou Belta. 

Cichanovská vyhlásila, že sa považuje za víťazku volieb

Svitlana Cichanovská, hlavná súperka opätovne zvoleného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, v pondelok odmietla výsledky nedeľňajších volieb, ktoré preukázali Lukašenkovo drvivé víťazstvo, a vyzvala, aby vláda odovzdala moc opozícii. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"Včera sa voliči rozhodli, ale vláda nás nevypočula," povedala Cichanovská na tlačovej konferencii po tom, ako polícia v noci rozohnala dav nahnevaných demonštrantov. "Vláda by mala popremýšľať o tom, ako by nám čo najmierumilovnejšie odovzdala moc," uviedla Cichanovská a dodala, že sa považuje za víťazku tohtoročných volieb.

Cichanovská tiež odsúdila zodpovedné úrady za "neprimeraný" policajný zásah proti demonštrantom a dočasné prerušenie internetu v krajine nazvala "zločinom". "Vidíme, že sa vláda snaží udržať si svoju moc násilím. Bez ohľadu na to, koľkokrát sme ju prosili, aby sa nestavala proti svojím vlastným občanom, vôbec nás nevypočula," dodala Cichanovská.

Podľa alternatívnych prepočtov, ktoré pripravil Cichanovskej volebný štáb, mohla opozičná kandidátka vo voľbách získať viac ako 80 percent hlasov.

Inzercia

Cichanovská je presvedčená o tom, že za ňu hlasovala väčšina voličov. "Verím svojim očiam... Väčšina bola za nás," povedala Cichanovská na tlačovej konferencii v Minsku, kde komentovala údaje z tzv. exit polls a výsledky hlasovania vo volebných miestnostiach v kasárňach.

Svetlana Cichanovská. FOTO TASR/AP

Svitlana Cichanovská, hlavná súperka opätovne zvoleného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, sa nezúčastní na pouličných protestoch proti výsledkom nedeľňajších volieb, aby zabránila provokáciám zo strany úradov. "Tím sa rozhodol, že (Cichanovská) sa nezúčastní na protestoch, aby sa vyhla provokáciám," povedala pre AFP Anna Krasulinová. "Úrady môžu vyvolať akúkoľvek provokatívnu situáciu, aby ju zadržali, a my ju potrebujeme na slobode," dodala hovorkyňa.

Cichanovská sa však zároveň obrátila so sťažnosťou na bieloruskú Ústrednú volebnú komisiu, v ktorej žiada anulovanie výsledkov volieb, a tiež opätovné sčítanie hlasov alebo opakované hlasovanie v niektorých hlasovacích miestnostiach.

Oficiálne ohlásené výsledky volieb treba podľa nej anulovať v súvislosti s porušeniami volebnej legislatívy, ku ktorým došlo v priebehu sčítavania hlasov. Cichanovská vo svojej sťažnosti žiada o opätovné prerátanie hlasov odovzdaných v niektorých volebných miestnostiach. Ak by takéto prerátanie nebolo možné, malo by sa v nich hlasovanie anulovať a opakovať, v súlade s príslušnými bieloruskými zákonmi, uvádza sa v sťažnosti.

Čaputová, Babiš i von der Leyenová odsúdili násilie v Bielorusku Zdieľať

V nedeľu v rozhovore pre ruskú televíziu Dožď bývalý bieloruský diplomat Valeryj Capkala obvinil Lukašenka, že nebol schopný viesť čestnú predvolebnú kampaň a zorganizovať demokratické voľby a teraz sa "pokúša uchopiť moc silou". Capkala súčasne spochybnil zverejnené exit polly, podľa ktorých Lukašenko získal 79,7 percenta hlasov, zatiaľ čo Cichanovskú volilo len 6,8 percenta voličov.

Podľa Capkalu sú tieto deklarované výsledky exit polls "pľuvancom do tváre bieloruského národa". Capkala poukázal aj na to, že prieskum pred volebnými miestnosťami robila "organizácia, ktorá sa zodpovedá Lukašenkovi".

Volebný štáb Capkalu, ktorého Ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať ako kandidáta prezidentských volieb, a tím ďalšieho nezaregistrovaného uchádzača Viktara Babaryku sa spojili s Cichanovskej tímom a spoločne sa im podarilo stať sa počas predvolebnej kampane pre časť Bielorusov symbolom politickej i spoločenskej zmeny. Samotný Capkala krátko pred voľbami v obave o bezpečnosť svoju i svojich detí ušiel z Bieloruska do Ruska.

Svitlana Cichanovská, 37-ročná učiteľka angličtiny a prekladateľka, sa zapojila do súboja o prezidentské kreslo po tom, ako jej manžela, protivládneho blogera, pred voľbami zatkli. Jej mítingy prilákali do ulíc najväčšie davy ľudí od zániku Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Zábery z nočných protestov. FOTO TASR/AP

Poľsko žiada mimoriadny summit EÚ o Bielorusku

Poľsko vyzvalo v pondelok na mimoriadny summit Európskej únie o situácii v Bielorusku po tom, ako v Minsku došlo po kontroverzných prezidentských voľbách k protestom a zrážkam. Informovali o tom agentúry AFP a PAP.

"Úrady použili silu proti svojim občanom, ktorí žiadajú zmenu v krajine. Musíme podporiť Bielorusov v ich snahe o slobodu," uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki vo vyhlásení. Morawiecki podľa hovorcu poľskej vlády apeloval na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú a predsedu Európskej rady Charlesa Michela, aby v súvislosti s Bieloruskom zvolali mimoriadny summit EÚ.

Slovensko vyzýva Lukašenka na dodržiavanie princípov demokracie v Bielorusku Zdieľať

Poľský rezort diplomacie medzitým vyjadril hlboké znepokojenie nad ostrým zákrokom proti povolebným protestom v Bielorusku. Zdôraznil, že tvrdá reakcia uniformovaných zložiek, použitie sily voči pokojným protestujúcim a svojvoľné zatýkanie je neprijateľné.

V Bielorusku sa slobodné voľby nekonali od roku 1995. Demonštrácie zvolávané opozíciou boli doteraz vždy potlačené alebo rozohnané. Zdá sa, že zmenu pomerov v Bielorusku neprinesú ani tieto prezidentské voľby, konštatovala AFP.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 9 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 13 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.