Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2020, 12:49

Slovensko vyzýva Lukašenka na dodržiavanie princípov demokracie v Bielorusku

„Zásahy vládnuceho režimu v Bielorusku voči politickým oponentom a občanom slobodne vyjadrujúcim svoj názor sú neprijateľné,“ uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok vo vyhlásení s tým, že za prejav názoru nemôže byť nikto prenasledovaný.

Minister zároveň vyzval bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na dodržiavanie základných princípov demokracie a slobody slova.

Približne 3 000 ľudí zadržala bieloruská polícia pri zásahoch proti demonštrantom, ktorí tvrdia, že nedeľné prezidentské voľby, ktoré opäť vyhral Alexandr Lukašenko, boli zmanipulované, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva vnútra. Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna pri celonárodných protestoch zomrel jeden človek a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí v tejto súvislosti vyzvalo bieloruskú vládu, aby upustila od násilia a okamžite prepustila osoby uväznené na základe ich politického presvedčenia ako aj novinárov zadržaných pri výkone svojho povolania.

Rezort diplomacie SR tiež opätovne zdôraznil ministrove slová o dôležitosti dodržiavania demokracie. "Vyzývame na rešpektovanie práv a slobôd občanov Bieloruska a realizáciu konkrétnych krokov smerujúcich k posilneniu demokratických princípov, ktoré sa stanú pevným základom prosperity, nezávislosti a suverenity bieloruského národa," píše sa vo vyhlásení ministerstva.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Súhrn víkendových udalostí:

pred 9 hodinami

Tisíce ľudí pochodovali centrom Berlína a žiadali, aby nemecká vláda urobila viac na pomoc migrantom z tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos, ktorý zničil požiar. V meste Düsseldorf sa zasa niekoľko tisíc demonštrantov zúčastnilo na zhromaždení namierenom proti opatreniam zavedených na zamedzenie šírenia koronavírusu.

pred 13 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.