Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Video a podcast
21. jún 2020

Podcast

Otec má deťom ukázať, že ich mama je Kráľovná

Rozhovor s českým pedagógom Markom Hermanom o dnešných otcoch a ich dôležitej úlohe v živote detí.

Otec má deťom ukázať, že ich mama je Kráľovná

Foto – Andrej Lojan

Byť otcom je náročné, zodpovedné a nenahraditeľné poslanie. Otec má v rukách kľúče od zdravého sebavedomia a sebaúcty svojich detí. Iba on sa vie pri hre ponoriť do detského sveta tak, že na to deti spomínajú celý život.

Nie je to však jednoduché. Na otcovstvo sa treba pripraviť a hlavne objaviť, čo vlastne znamená byť otcom.       

Ako sa z muža stane dobrý otec?

Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné pozrieť sa na obdobie v živote muža, keď ešte nepoznal svoju partnerku. Muž potrebuje včas odísť od svojich rodičov a vydať sa do sveta. To znamená postaviť sa na vlastné nohy, zažiť úspechy i neúspechy a predovšetkým prežiť krízu, ktorá ho ohlodá až na kosť. Tak spozná, kto vlastne je a čo všetko dokáže zvládnuť. Až potom je pripravený nájsť si partnerku, s ktorou vytvorí pevný pár a pripraví sa na náročnú úlohu, ktorou je otcovstvo. 

Takže príprava na otcovstvo sa začína ešte oveľa skôr, ako muž spozná matku svojich detí?

To sa vlastne začína už u malých chlapcov, ktorí potrebujú, aby ich mama vykúpala v nehe a bezpodmienečnom prijatí a otec zas v nárokoch, povinnostiach a záťaži. Tak sú „vyzbrojení“ na to, aby medzi 12 a 15 rokom zvládli takzvaný prechodový rituál. Je to mimoriadne dôležitá vec, pretože týmto rituálom sa z chlapca stáva muž. Ak to zvládne, dokáže sa postaviť na vlastné nohy a ďalej sa pripravovať na to, aby bol dobrý partner a neskôr aj otec. Ešte pred tým, ako sa skutočne otcom stane, musí sa sám nasýtiť životom – cestovať, športovať, čítať, jednoducho užívať si život. Často sa stretávam s tým, že mladí muži sa stanú otcami priskoro, sú ešte „hladní“ a potom utekajú z domu, vyhovárajú sa, pretože zostali dieťaťom, ktoré nemá nasýtené svoje potreby.

V tejto chvíli už muži nedokážu nijako ovplyvniť to, čím si ako chlapci prešli, respektíve neprešli. Čo môžu urobiť pre to, aby boli dobrými otcami v podmienkach, v akých sa práve nachádzajú, aj s výbavou, ktorú si nesú od svojich rodičov?

Veľmi sa mi páči veta: „Víťaz je človek, ktorý na mieste, kde je, so zdrojmi, ktoré má, urobí, čo zvládne.“ Muž potrebuje nájsť vnútornú silu, objaviť v sebe Rytiera, ktorý je pevný, spoľahlivý, ktorý dodrží slovo. A nemusí to byť stratégia na polovicu života, stačí začať s maličkosťami. Keď poviem, že ráno vynesiem kôš, tak to aj urobím a nebudem ho ešte dva dni prekračovať predo dvermi. Žena očakáva, že muž bude pri nej, keď to bude potrebovať, že sa naňho a na jeho slovo môže za každých okolností spoľahnúť. To je balzam pre vzťah.

A toto má byť ten kľúč aj pre vzťah s deťmi?

Deti sa učia pozorovaním svojich rodičov. Je to často účinnejšia škola, ako siahodlhé vysvetľovanie a poučovanie. Keď deti vidia, aký majú vzťah ich rodičia, majú odpozorované vzorce správania pre svoje budúce vzťahy. Otec sa má správať k mame ako ku Kráľovnej a to má naučiť aj svoje deti.

Otec je tiež ten, kto má nároky na deti, kto je tak trochu večne nespokojný, kto požaduje vysvetlenia, pretože tak naučí deti čeliť životu. A popri tom všetkom je s ním neskutočná zábava. Deti dychtia po takomto čase s otcom. Otec sa v tejto chvíli stáva dieťaťom, ktoré sa vie úplne ponoriť do hry, stratí sa v tom detskom svete, nič nerieši. Deti to milujú. Na takéto chvíle spomínajú celý život.  

Prečo je dôležitý otec v živote dcéry?

Vo vzťahu k dcére je otec nenahraditeľný. Dcéra potrebuje, aby ju otec previedol obdobím od dievčatka k slečne a od slečny k žene. A urobí to tak, že bude v nej budovať sebaúctu a sebadôveru cez pochvalu, pohladenie a povzbudenie, jednoducho, že sa k nej bude správať ako k Princeznej. Toto je dôležité aj vo vzťahu otec a syn, ale s tým rozdielom, že pokiaľ by sa čokoľvek v tomto vzťahu naštrbilo, bránou k mužstvu môže chlapca previesť aj iný muž, ktorý je preňho vzorom. U dievčaťa je nesmierne dôležité, aby to urobil práve otec. Pretože pokiaľ ho nahradí iný muž, vždy tam bude sexuálny podtón a dievča jeho pochvalám a povzbudeniam nebude skutočne veriť.

A v čom je dôležitý otec pre syna?

Otec má pomôcť synovi, aby objavil v sebe Rytiera. A to tak, že mu pomôže nájsť, v čom je skutočne dobrý, na čo má talent a v čom spočíva jeho majstrovstvo. Má ho usmerniť aj v tom, aby svoju vnútornú silu nasmeroval správnym smerom k ochrane ženy – mamy, sestry a neskôr svojej partnerky.

Ako som už spomínal, úloha otca je kľúčová pri sprevádzaní syna takzvaným prechodovým rituálom. Chlapec musí prejsť niečím skutočne náročným, musí prekonať sám seba, spoznať svoje limity. A otec bude stáť obďaleč, aby mu mohol poklepať po pleci a povedať: zvládol si to, už si chlap.

Inzercia

Byť otcom je náročné poslanie. Prečo sa mužom oplatí neustále sa usilovať o to, aby boli dobrými otcami, a nerezignovali v ťažkých chvíľach na svoju úlohu?

Pretože to je zmysel života. Mne ako mužovi ide o tri veci: po prvé, niečo skutočne dobre vedieť, v niečom byť majster, po druhé, mať dobrú ženu a po tretie, chcieť, aby to videli moje deti. Keď sa vám to podarí, objavíte domov, odkiaľ nebudete utekať, objavíte miesto, kde vám je dobre a kam sa stále s radosťou budete vracať.

Dnes je Deň otcov. Čo by ste pri tejto príležitosti odkázali dnešným otcom?

To je veľmi ťažké. Nerád by som sa hral na Pána Boha, ktorý všetko vie. Ja by som prial každému dieťaťu, aby malo dobrého otca, ktorý bude držať rodinu pokope a chrániť ju pred nástrahami sveta. Aby malo otca, s ktorým bude sranda. A v neposlednom rade by som chcel, aby každé dieťa skutočne zažilo, že jeho otec sa k mame správa ako ku Kráľovnej.

Celý rozhovor si môžete vypočuť v podcaste. Dozviete sa ešte:

- prečo je ťažšie byť otcom dnes ako pred sto rokmi,

- prečo sa 20. storočie označuje aj ako storočie zlyhania otcov,

- v akom veku dieťaťa nastupuje na scénu otec,

- či nekladú mamy príliš veľké nároky na otcov,

- či je problém, ak sú úlohy mamy a otca v rodine rozdelené presne naopak.

Sledujte podcast Denníka Postoj

Inzercia

Inzercia

Odporúčame