Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Spoločnosť
29. apríl 2020

Korona vytiahla mužov zo zóny komfortu a to je dobré

Rozhovor so šéfredaktorom portálu Mužom.sk Petrom Podlesným o koronakríze a mužoch.

Korona vytiahla mužov zo zóny komfortu a to je dobré

Silovo-kondičný tréner Peter Podlesný. Foto – archív PP.

Poučiť z krízy sa môžeme na individuálnej úrovni, mnohí muži môžu zistiť, z akého sú „materiálu“, hovorí zakladateľ a šéfredaktor portálu Mužom.sk Peter Podlesný. 

V staršom rozhovore pre Postoj ste povedali, že pasivita je rakovinou mužovej duše. Zdá sa, že kríza spojená s pandémiou môže zvádzať k ešte väčšej pasivite, keďže ľudia sú viac zatvorení doma. Ako to vidíte vy? 

Občas som prekvapený, že čas krízy môže niekto považovať za priestor pre pasivitu alebo dovolenku. Sú dve možnosti. Buď nejde o krízu, ktorá by nás skutočne ohrozovala a je teda čas vyložiť si nohy, užívať finančné rezervy a relaxovať s rodinou, alebo sa deje niečo, v čom vidím potenciálnu hrozbu a musím zapnúť vyššie obrátky ako v čase pokoja. Radšej byť bojovníkom v záhrade ako záhradníkom v boji.

Obracajú sa na vás ako mentora muži s otázkou, ako tráviť zmysluplne čas? Ak áno, čo s nimi riešite, čo im radíte? 

Ak sa na mňa niekto obráti ako na mentora, v prvom rade ho upozorním, že sa do tejto pozície nestaviam. Som obyčajný chlap, a ak niekoho inšpirujú myšlienky alebo aktivity, ktoré smerom k mužom prinášam, rád sa s nimi podelím.

Ale áno, občas sa to deje, prekvapivo sa ozývajú aj ženy, ktoré sledujú portál Mužom.sk. Pravidelne riešime zdravé rutiny a disciplínu, hľadáme nové návyky, vždy im odporúčam nejakú formu pohybu, ale aj odpočinok a vzťahy. 

Ako vy prežívate tento čas? 

Mojou úlohou je prinášať pokoj a istotu a o to mi ide v prvom rade. Uistiť svoje okolie, že to zvládneme. Zďaleka to nie je nič likvidačné, akurát nás to vytiahlo zo zóny komfortu. Pobyt v zóne mimo komfortu je dobré využiť pre učenie sa. 

Čo sa môžeme naučiť? Čo sa učíte vy?

Učím sa o sebe – aké pevné sú moje návyky, disciplína, aké reálne sú moje vízie a plány. Učím sa o vzťahoch, ktoré mám, ale v neposlednom rade aj o svojej schopnosti pracovať na viacerých projektoch, pretože sa ukázalo, že občas venovať všetku energiu jednej oblasti nemusí byť ideálne riešenie. Prakticky som si však udržal denný režim, naďalej sa venujem webmagazínu a snažím sa podporiť ľudí, ktorých fyzicky trénujem. Beriem to ako osobnú výzvu.

K téme: 
Komfort sa pre mužov stal miestom trvalého pobytu Zdieľať

Kde vidíte výzvy pre mužov a ako by sa s nimi mali popasovať? 

Nevidím hromadné výzvy, hľadám ich spolu s mužmi v jednotlivých príbehoch. Niekto potrebuje zistiť, že problém nie je v tom, že je už príliš dlho doma, ale že nedokáže tráviť čas s deťmi alebo partnerkou. Iný zisťuje, že má strach zo straty práce, pretože sa bez neho ľahko zaobídu.

Ďalší má síce veľké plány, ale nulovú sebadisciplínu, a tak posledné týždne prežil na seriáloch a sociálnych sieťach. Koľko príbehov, toľko výziev, každá riešiteľná.

Existuje názor, podľa ktorého sú dnešní muži zmäkčilí, lebo nezažili vojnu, a to v pravom zmysle, a mladšie generácie ani „vojnu“ v zmysle povinnej vojenskej služby. Môže byť súčasná kríza tou ťažkosťou, ktorá by im to vynahradila? Alebo inými slovami, čo by potrebovali? 

Staršie generácie mi odpustia, ale nesúhlasím s týmto názorom. Pobyt na vojenskej službe sa často zvykne romantizovať. Dobrý otec alebo dobrí muži vychovajú ďalších dobrých mužov. To je to, čo potrebujeme. Vidieť inšpiráciu v charaktere tých, ktorí idú pred nami.

Ak sa to nedeje, muž potrebuje dobrú partiu chlapov, ktorí sa navzájom podporia. Zaiste, sú aj ďalšie nástroje. Napríklad nevyhýbať sa prekážkam, nepovažovať sa za stred vesmíru a rozumieť heslu „memento mori“. 

Ako by mu mal rozumieť zdravý muž, ktorý je pri plnej sile?

Tempus fugit – čas plynie. Aj pre tých v plnej sile. Pamätajte na smrť. Prijmite jej existenciu a žite tak, aby život, ktorý jej predchádza, dával zmysel. Inak ste zomreli skôr, ako ste naozaj žili.

Inzercia

Ilustračné foto: Flickr.com/wcn247 (CC licencia)

V čom je ešte koronakríza pre mužov príležitosťou? 

Na všetky očakávania, ktoré by mali z tejto krízy vzísť, sa dívam trocha skepticky. Zažili sme už omnoho väčšie pohromy a ľudstvo sa nepoučilo. Poučiť sa môžeme na individuálnej úrovni. Tam to všetko štartuje. Mám dojem, že pre mnohých to môže byť príležitosť zistiť, z akého sme „materiálu“. „Homo cristallinum – človek krištáľový“ je môj terminus technikus pre tých, čo sa cítia dotknutí a atakovaní tým, že by sa mali postarať o seba alebo svojich blízkych. 

Je takých mužov dnes veľa?

To si netrúfam hodnotiť. Som však presvedčený, že kultúra, ktorá dáva medaily za účasť a tvrdí, že každý je unikátna snehová vločka, balí úprimnú kritiku do bublinkovej fólie zdanlivo pozitívnych vetičiek s tým, že každý má na všetko automaticky právo a žiadnu zodpovednosť, dáva vzniku takýchto večných detí veľký priestor. 

Františkán a duchovný autor Richard Rohr píše o tom, že dnešní muži sa posudzujú podľa toho, koľko peňazí zarobia, nie podľa toho, čo vytvoria. Vidíte v tomto krízu ako príležitosť na prehodnotenie hodnôt?

Dnešní muži, ale ani muži v iných dobách nenájdu v konečnom dôsledku naplnenie v materiáli. Zistia, že potrebujú hľadať ďalší a ďalší cieľ. Vzniká tak závislosť, „cieľové feťáctvo“. 

K téme: 
Prežil Exodus 90 počas korony: Od Veľkej noci mám pocit, že môžem všetko Zdieľať

Zmysel vidím skôr vo vízii, ktorá muža presahuje, niečo, čo dáva smer jeho životu, akýsi veľký obraz. Ten sa, samozrejme, môže rokmi meniť, ale ide to omnoho prirodzenejšie a hlavne je to obsah jeho života.

Táto „kríza“ nebola z môjho osobného pohľadu takým silným impulzom, aby výrazne menila našu spoločnosť. Zmene hodnôt predchádza buď pád na dno, alebo inšpirujúce prostredie. To druhé ponúka napríklad dobre zvolená skupina ľudí v mojom okolí. 

Práve potrebu dobrej partie mužov zvyknete zdôrazňovať. Môžu si v dnešnej situácii muži, ktorí takéto zázemie nemajú, viac uvedomiť jeho dôležitosť? 

Ťažká otázka. Ak mi v izolácii nechýbajú moji priatelia, napadá mi, čo sú to za vzťahy. V dobrej partii chlapov nachádzam kritiku aj povzbudenie tých, ktorým na mne záleží, nakopnutie aj podporu. Je pre mňa neoceniteľné mať priateľstvá mužov, pretože hovoríme podobným jazykom, hoci máme odlišné pohľady na život.

Je skvelé mať prostredie, kde nie je také podstatné, ako veci poviete, ale ich obsah. Oceľ sa brúsi oceľou. Túto skúsenosť je ťažké sprostredkovať, ale v poslednom období vo svojom okolí stretávam takýchto skupín stále viac.

Vy sám ste súčasťou spoločenstva mužov, ako fungujete tieto dni?

Obmedzene, ale v kontakte. Dnes večer sa stretneme aspoň online, prejdeme si novinky a budeme sa vŕtať v tom, kto sme a kam smerujeme. Určite necháme priestor aj tomu, čo kto nezvládol, alebo si prejdeme svoje úspechy. Trochu odventilujeme tlak a budeme plánovať letnú výpravu. 

Celá partia je v týchto dňoch pripravená vzájomne si podať pomocnú ruku, ak to bude treba. Toto sú vzťahy, kde viete, že pomoc nemusíte hľadať, pretože je pripravená skôr, ako o ňu stihnete požiadať. Prajem to všetkým chlapom. 

Odporúčame