Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. marec 2020

La primavera

Situácia v Taliansku a vo svete nám nedovolila vychutnať si 111. ročník tejto parády. Dúfajme nielen v návrat La primavera, ale aj v návrat novej jari do našich životov a celej spoločnosti.
La primavera

Poliak Michal Kwiatkowski (uprostred) zvíťazil v záverečnom špurte nad Petrom Saganom (vľavo) počas cyklistických pretekov Miláno – San Remo 18. marca 2017 v Miláne. Tretí skončil Francúz Julian Alaphilippe (vpravo). FOTO: TASR/AP

Niet krajšieho názvu cyklistického monumentu, než práve tohto prvého v cyklistickej sezóne. Veď posúďte: čo je krajšie Peklo severu alebo krásne, spevavé talianske slovo Jar – la primavera?

Zdanie však často klame. Aj La primavera preteky Miláno – Sanremo vedia byť peklom. V sobotu 21. marca sa mala konať už ich 111. edícia. Zo známych príčin boli preteky odložené na neurčito.

Od svojej prvej účasti na Miláno – Sanremo v roku 2011 sa stal jedným z najúspešnejších cyklistov týchto pretekov aj Peter Sagan. Pozrite sa: v roku 2011 skončil 17., v roku 2012 bol už 4. (pred ním skončili len Nibali, Cancellara a víťaz Gerrans), v roku 2014 skončil Tourminator desiaty, v 2015 bol opäť 4., v 2016 zaknihoval 12. priečku a v roku 2018 šiestu.

Zámerne som vynechal tri ročníky, v ktorých mal Peter Sagan ohromnú šancu celé preteky vyhrať, ale, žiaľ, nepodarilo sa to. Aj tým je cyklistika krásna (ako nakoniec mnoho športov), že nie je všetko predvídateľné, mnohokrát záleží na jedinom správnom okamihu či troške šťastia.

Aj tým je cyklistika krásna, že nie je všetko predvídateľné, mnohokrát záleží na jedinom správnom okamihu či troške šťastia. Zdieľať

Preteky Miláno – Sanremo v roku 2013 boli skutočným peklom. La primavera je najdlhším jednorazovým podujatím v cyklistickom kalendári – má takmer 300 km. Už týmto je výnimočná a treba povedať, že svojou dĺžkou porušuje pravidlá UCI, keďže maximálna dĺžka jednorazoviek má byť 250 km.

V roku 2013 to bola stokilometrová jazda v snehu a zime. Pred najdlhším kopcom boli preteky prerušené a mnohí z pretekárov to vtedy zabalili. Peter Sagan priznal, že počas prerušenia bol v sprche asi 40 minút, aby sa trochu zohrial.

Potom čo cyklistov zviezli autobusy nižšie, preteky pokračovali. Tri kilometre pred cieľom boli na čele pretekov šiesti borci a medzi nimi nechýbal ani Peter Sagan. Dva kilometre pred cieľom sa snažil nastúpiť súperom, ale tí ho nikde nepustili. Najväčší favoriti na finiš v tej chvíli boli Sagan a Cancellara. Záver pretekov si môžete pozrieť tu:

Gerald Ciolek, toto je meno, ktoré ste (pokiaľ podrobne cyklistiku nesledujete) určite nepočuli a ak počuli, tak hneď aj zabudli. Peter Sagan skončil druhý, porazil síce najväčšieho konkurenta, ale víťazom sa nestal.

Druhý ročník, ktorý som zámerne nespomenul, sa konal v roku 2017. Len šesť kilometrov pre cieľom sa nachádza vrchol malého kopca s názvom Poggio. Práve pred jeho vrcholom nastúpil Peter Sagan a zachytiť ho dokázali len Michal Kwiatkowski a Julian Alaphilippe.

Táto trojica finišovala len pár desiatok metrov pred peletónom. Nástup Petra Sagana aj so záverečným šprintom:

Inzercia

Opäť krásne preteky a opäť, žiaľ, druhé miesto len o pár centimetrov. Oba spomenuté šprinty mali spoločné to, že Peter bol ten, kto začal šprintovať ako prvý. Keby tak urobil o niekoľko metrov neskôr, možno by vyhral. Ale na možno sa nehrá.

Zatiaľ posledný ročník sa konal v roku 2019. Klasika, opäť vynikajúci výkon Petra Sagana, ktorý sa pár kilometrov pred cieľom držal v popredí a dokonca mal pri sebe aj svojho dvorného pomocníka Daniela Ossa. 6 kilometrov pred cieľom zaútočil jeden z pretekárov tímu Education First, neskôr to isté vyskúšal aj európsky šampión Matteo Trentin, ale z toho nebolo nič.

Pár stoviek metrov pred cieľom nasledoval pokus Mateja Mohoriča, ale bolo jasné, že rozhodovať bude záverečný šprint. Na ten čakali okrem Petra Sagana aj Kwiatkowski, Alaphilippe a Naesen. Peter tentokrát nechcel začať šprintovať ako prvý. Pozrite sa:

Žiaľ, 500 metrov pre cieľom sa Sagan ocitol na samom čele skupiny, čo nie je príliš výhodná pozícia do záveru. Spomalil, potom ho súperi trochu zatvorili a z víťazstva sa tešil Julian Alaphilippe, pre ktorého bola uplynulá sezóna ako zo sna. Peter skončil štvrtý.

Situácia v Taliansku a vo svete nám nedovolila vychutnať si 111. ročník tejto parády.

Dúfajme nielen v návrat La primavera, ale aj v návrat novej jari do našich životov a celej spoločnosti.

A spolu s Petrom dúfajme, že ešte budeme oslavovať triumf aj v Sanreme.

Odporúčame