Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šport
10. september 2020

Tour de France

Sagan ohrozil nielen Van Aerta, ale aj ostatných, tvrdí expert

Napriek trestu a nárastu bodovej straty by som Sagana ešte neodpisoval, hovorí autor podcastov o cyklistike Adam Beňo. 

Sagan ohrozil nielen Van Aerta, ale aj ostatných, tvrdí expert

Peter Sagan a Belgičan Wout Van Aert v cieli 11. etapy. Foto: TASR/AP

Po troch rokoch Petra Sagana opäť na Tour de France potrestali. Kým v roku 2017 slovenského pretekára vylúčili z celej Tour po incidente s Markom Cavendishom – čo sa neskôr ukázalo ako chybný verdikt –, tento rok Sagana preradili na posledné miesto v skupine hlavného poľa. Dôvodom bol nebezpečný manéver v záverečnom špurte jedenástej etapy. 

Ide aj tento raz o krivdu voči trojnásobnému šampiónovi? V čom je situácia iná ako v roku 2017 a čo trest znamená pre Saganov cieľ získať ďalší zelený dres? Odpovedá autor podcastov o svete cyklistiky na cyklopodcast.sk Adam Beňo. 

Keď ste videli stredajší dojazd etapy, čo ste si pomysleli? 

V prvej chvíli som bol rád, že sa nikomu nič nestalo. Nasledovala otázka, načo to bolo vôbec dobré? Hľadanie posledných voľných centimetrov medzi súperom a bariérami je vždy risk. 

Niektorí hovoria, že k vypätým šprintom to jednoducho patrí.

Áno, je to súčasť šprintov a vždy boli a budú šprintéri, ktorí sú ochotní podstupovať tieto extrémne riziká. Všetko sa deje vo vysokej rýchlosti a rozhodnutia sa robia v zlomku sekundy. Sagan sa v stredu rozhodol pre tento nebezpečný ťah a nedovolene musel obmedziť jazdca vedľa seba, aby neprišlo k pádu. Následné odobratie druhého miesta a s ním aj body do bodovacej súťaže považujem za správne rozhodnutie rozhodcov. 

Privítal by som, aby sa konečne spravila hrubá čiara za obdobím správania v šprintoch „á la Cavendish“ a aby aj ľudia prestali používať argumenty, že Cavendish robil ešte horšie manévre. 

Sagan včera jednoznačne ohrozil nielen Van Aerta, ale aj ostatných a trest je v mojich očiach spravodlivý.

Inzercia

V čom bola táto situácia iná ako v roku 2017, keď Sagana po kontakte práve s Cavendishom úplne vylúčili z Tour?

Peter Sagan sa ocitol v opačnej pozícii ako pred tromi rokmi. Ak by mu Van Aert včera vystrčil lakeť, mohol to byť práve Sagan, kto by nechal kožu na asfalte. Saganovo vylúčenie z Tour v roku 2017 je pre mňa doteraz nezmyslom, ale vzhľadom na jeho včerajšie počínanie naň už asi dávno zabudol. Škoda pre neho.

Čo pre Sagana znamenajú trest a strata bodov? 

Včerajší deň potvrdil, že Sagan našiel konečne súpera v zelenej súťaži. Bodová strata v cieli ho môže mrzieť, pretože na páske by ich získal viac ako Bennett. Viac ma však prekvapujú odovzdané šprinty na šprintérskych prémiách. V stredu si nechal zobrať dva body dokonca aj od Bennettovho tímového kolegu Mørkøva. 

Môže už zabudnúť na zelený dres? 

Pri vedomí, že momentálne mu chýba rýchlosť v záverečných dojazdoch, sú hoci aj takéto malé straty zbytočné. Napriek nárastu bodovej straty by som Sagana ešte neodpisoval. Cesta k zisku bodov však bude viesť asi iba cez úniky, pretože v priamom súboji zatiaľ na svojich konkurentov recept nenašiel. 

Odporúčame