Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šport
20. september 2020

Tour de France

Slovinský zázrak a prečo to tentoraz Saganovi nevyšlo

Čerstvo skončená Tour de France priniesla priebeh, aký sme už dávno nevideli.

Slovinský zázrak a prečo to tentoraz Saganovi nevyšlo
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Čerstvo skončená Tour de France priniesla priebeh, aký sme už dávno nevideli.

Totálne zlyhanie obhajcu, výmena stráží v zelenej súťaži, plné vrece premiérových víťazstiev a malý zázrak na záver.

Slovinská rozprávka o pódiovom „double“ sa naplnila. Aj keď pred predposledným dňom s úplne iným poradím.

Pogačarova infarktová koncovka

Takéto záverečné rozuzlenie zažila Tour naposledy v roku 1989, keď Greg LeMond exceloval v parížskej časovke a nepríjemne prekvapil Laurenta Fignona. Američan vtedy stiahol 50-sekundovú stratu.

Ešte väčšie veci sa diali v sobotu. Tadej Pogačar si na jedinú individuálnu časovku v 104. ročníku Tour pribalil do nôh dynamit. Všetko nasvedčovalo tomu, že pred štartom predposledného dňa sú pódiové karty definitívne rozdané. Pogačar strácal na Primoža Rogliča v žltom drese 57 sekúnd. Predchádzajúci deň sa navyše v pelotóne nešlo žiadne ostré tempo a všetka pozornosť sa sústredila na sobotu. Takmer minútové manko na jedného z najlepších časovkárov sveta sa zdalo byť nezmazateľné.

Opak bol však pravdou. Pogačar ako úradujúci majster Slovinska v individuálnej časovke nasadil nevídané tempo, ktoré dostalo Rogliča pod tlak už na rovinatej pasáži. Na strmých sklonoch La Planche des Belles Filles pritlačil na pílu ešte viac a životný deň zakončil etapovým víťazstvom s takmer dvoma minútami k dobru na Rogliča.

Pogačar na poslednú chvíľu vyzliekol zdanlivo neporaziteľného Rogliča zo žltého dresu. S náskokom 59 sekúnd sa stal 21-ročný Slovinec najmladším víťazom Tour za posledných 116 rokov. Mladší bol už iba Henri Cornet. Stalo sa tak v druhom ročníku Tour a písal sa rok 1904.

Za zmienku stojí aj skvelý výkon Richieho Portea, ktorý sa po rokoch dočkal parížskeho pódia. Konzistentnosť počas troch týždňov a dobré časovkárske nohy mu tentoraz splnili sen. Skúsený 35-ročný Austrálčan tak korunuje svoju jubilejnú desiatu Tour tretím miestom. Pre neho však s cenou zlata.

Slovinskí cyklisti, vľavo Primož Roglič, ktorý prišiel o prvenstvo, a vpravo Tadej Pogačar v žltom drese. Foto – TASR/AP

Je Pogačarov zvrat prekvapením?

Do istej miery áno, avšak víťaz žltého dresu po každej etape prízvukoval, že nič nie je definitívne rozhodnuté. Akoby mal stále v hlave predposlednú etapu a pevnú vieru vo svoje časovkárske schopnosti. Počas celého priebehu Tour bol Pogačar na Rogličovom zadnom kolese, vždy bol vpredu. Časovú stratu zaznamenal iba počas veterného koncertu v siedmej etape.

Stratené desiatky sekúnd následne mazal neustálou aktivitou v stúpaniach. Mierne vytriezvenie prišlo v kráľovskej etape na Col de la Loze, kde mu Roglič nastavil zrkadlo a po prvýkrát dostal mladíka na limit. To však ešte Roglič netušil, čo si jeho krajan nachystá na rozhodujúci deň.

Slovinci teda naďalej kraľujú Grand Tour podnikom. Dvojmiliónová krajina oslavovala minulý rok na španielskej Vuelte, kde Roglič exceloval a získal červený dres. Pogačar vtedy dopĺňal pódium na tretej priečke.

Dnes zažívajú Slovinci eufóriu žltého dresu. A nielen toho. Pogačar si okrem neho odváža domov aj bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára a biely pre najlepšieho jazdca do 25 rokov. Rogličovo druhé miesto iba potvrdzuje fakt, že tohtoročná Tour sa zapíše do histórie ako slovinská.

Bernal a Ineos pristáli na zemi

Niektorí doslova, Bernal vo výsledkovej listine. Kolumbijský obhajca vybuchol v poslednom dni druhého týždňa a o tri dni neskôr už v Tour nepokračoval. Podľa svojich slov dosahoval najlepšie výkonnostné čísla v doterajšej kariére, ale ani to zďaleka nestačilo na skupinu top favoritov. Ťažko si vôbec predstaviť frustráciu tímu, ktorý si podmanil celkové poradie v ostatných ôsmich rokoch až v siedmich prípadoch.

Inzercia

Dominanciu bývalého tímu Sky narušil holandský Jumbo-Visma na čele s Rogličom. Aj keď sa vo finále žlto-čierny vrchársky vlak vytúženého žltého dresu v Paríži nedočkal.

Faktom však ostáva, že práve Rogličova družina deprimovala dovtedy sebavedomý britský tím. A to už pred samotnou Tour. Snaha odpárať Bernala slávila úspech. Aj keď iba dočasný. V britskej zostave nastane po Tour čas na riešenie mnohých otázok. Jedna víťazná etapa na konte Michala Kwiatkowského je pre najbohatší tím v profesionálnom pelotóne málo. A vo vnútri tímu o tom vedia.

Sagan našiel zeleného premožiteľa

Ôsmy zelený dres slovenskej hviezdy sa minimálne na rok odkladá. Stopku v zelenej súťaži ukázal Petrovi Saganovi jeho bývalý tímový kolega Sam Bennett. Írsky šprintér vyzliekol jediného slovenského zástupcu na Tour zo zeleného dresu po desiatej etape a odvtedy ho už nepustil z rúk. Druhé miesto Sagana v bodovacej súťaži má viacero príčin.

Jedným z hlavných dôvodov bola absencia maximálnej rýchlosti v záverečných dojazdoch. V záverečných šprintérskych súbojoch mu chýbala iskra z ostatných rokov. Po dodatočnom odsunutí na chvost prvej skupiny v 11. etape ostáva najlepším umiestnením trojnásobného majstra sveta tretia pozícia z Île de Ré a Champs-Élysées.

Ďalšiu príčinu možno hľadať v nedostatočnej podpore zo strany tímu. Bora – hansgrohe prišla na Tour v zostave s Emanuelom Buchmannom, s ktorým chcela atakovať minuloročné štvrté miesto v celkovom poradí. Buchmann však nebol zdravotne v poriadku a popredné priečky sa mu vzdialili príliš skoro.

Nemecký celok napriek tomu neobrátil všetku pozornosť na podporu Sagana a veselo útočil s Maximilianom Schachmannom a Lennardom Kämnom. Sagan sa tak v boji o zelený dres ocitol sám proti početnej presile tímu Deceuninck – Quick Step. Súboje na šprintérskych prémiách sa zmenili v Saganovom podaní na boj s veternými mlynmi.

Sedemnásobný držiteľ zeleného dresu tak ďalší do rekordnej zbierky nepridal a z Tour odchádza bez víťaznej etapy. Chuť si môže napraviť už čoskoro na Giro d`Italia, kde sa predstaví vôbec po prvýkrát.


Sam Bennet a Peter Sagan. Foto – TASR/AP

Vysmiaty Sunweb, sklamaní Francúzi

Možný triumf jedného z francúzskych jazdcov bol pred štartom Tour opäť horúcou témou. Thibaut Pinot a Romain Bardet zažili však ďalšie sklamanie. Pinota ovplyvnil pád už v prvej etape a postupne sa prepadával celkovým poradím, aby zaznamenal úplne anonymné preteky. Poriadnu dávku smoly si vybral aj Bardet, ktorý bol nútený odstúpiť po páde a následnom otrase mozgu v 13. etape.

Dvojtýždňovú žltú rozprávku si tento rok nezopakoval Julian Alaphilippe, ktorý prišiel o žltý dres po troch dňoch. Školácku chybu s prevzatím bidonu v nepovolenej zóne si bude nepochybne dlho pamätať. Obohratá pesnička s čakaním na ďalšieho domáceho víťaza teda bude hrať aj v nasledujúcich mesiacoch.

Návod na vypálenie rybníka súperom si tento rok patentovali v tíme Sunweb. Z podceňovaného tímu plného mladíkov sa vykľul tím s dokonalým čuchom na bezchybné ataky v záverečných kilometroch. Po sólo útokoch sa radovali Marc Hirschi a Søren Kragh Andersen. Druhý menovaný dokonca dvakrát. A to bol Hirschi veľmi blízko v ďalších dvoch etapách.

Najmladšia zostava na tohtoročnej Tour hýrila aktivitou a jej športoví riaditelia sa ukázali ako skúsení stratégovia. Celok, ktorý nemal k dispozícii lídra na celkové poradie a doma nechal aj najväčšiu hviezdu tímu Michaela Matthewsa, napísal v 104. ročníku „Starej dámy“ jednu z výrazných kapitol.    

Odporúčame