Koronavírus na Slovensku: Vláda chce viac testovať, zapojí súkromné laboratóriá

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronavírus na Slovensku: Vláda chce viac testovať, zapojí súkromné laboratóriá

Vláda na štvrtkovom brífingu. Foto: TASR/Jakub Kotian

Na Slovensku sú oficiálne vyliečení dvaja pacienti.

Prehľad diania z predchádzajúceho dňa nájdete tu.

18.00 Ozbrojené sily nasadili ďalších vojakov do zmiešaných hliadok pred nemocnice v slovenských mestách. Vojaci tiež pomáhali s podporou a ochranou karanténnych centier a imunologickej kliniky na bratislavských Kramároch. 

17.00 Najväčšie limity má Slovensko v odberoch vzoriek, myslí si epidemiologička Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá je od vypuknutia epidémie dennodenne v centre diania. TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.

Hlavnou úlohou epidemiológov je aktuálne komunikácia s ľuďmi, u ktorých bolo potvrdené ochorenie COVID-19, a zabezpečenie ich karantény. Ďalej zisťujú a vyhľadávajú úzke kontakty nakazeného a zabezpečujú aj ich karanténu. To zahŕňa aj zisťovanie kontaktov na pracovisku či karanténu pre pracovisko. Jeden pozitívny má priemerne 20 kontaktov, s ktorými je potrebné sa spojiť, zabezpečiť ich testovanie a karanténu. "Neviem, či si viete predstaviť objem tejto práce, ale môžem povedať, že pracujeme takmer nonstop," poznamenala Bražinová.

14.20 Letka NATO priviezla na Slovensko v stredu 48 ton medicínskeho materiálu, ako masky, ochranné obleky a rukavice, informovalo o tom Veľvyslanectvo Spojených štátov na Slovensku.  

13.40 Na Slovensku sú oficiálne vyliečení dvaja pacienti, ktorí boli nakazení novým koronavírusom, oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zároveň dodal, že takzvané červené zóny pre nakazených pacientov sa pripravujú zatiaľ v nemocniciach v Bratislave, Košiciach a Martine. 

K sankciám pre porušovanie nosenia ochranného rúška mimo svojho domu či bytu sa zatiaľ podľa hlavného hygienika nepristúpilo. 

12.40 Do testovania nového koronavírusu sa zapoja aj súkromné laboratóriá. Uviedol predseda vlády Igor Matovič, zároveň potvrdil, že pred každou nemocnicou pribudnú odborné miesta, kde budú ľuďom odoberať vzorky na ochorenie COVID-19. 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí poznamenal, že sa spúšťa masívne riadené testovanie všetkých rizikových skupín ľudí, u ktorých chcú čo najskôr dokázať potenciálnu nákazu, aby sa dokázala nastaviť adekvátna liečba. „Potrebujeme testovať ľudí, ktorí potrebujú neodkladné operácie, takisto aj zdravotníkov,“ poznamenal minister. 

Premiér potvrdil, že denne sa na Slovensku robí málo testov, ich počet je potrebné zvýšiť. Doplnil, že doteraz išli na testy len ľudia, ktorí prešli kritériami, a aj vtedy čakali na testy niekoľko dní. Dôvodom podľa Matoviča bolo i to, že záchranári nemali ochranné pomôcky. Krajčí tvrdí, že týmto krokom sa zabezpečí „dostať epidémiu čo najdlhšie pod kontrolu“. 

Peter Lednický z Asociácie laboratórií Slovenska poznamenal, že denne súkromné laboratóriá môžu urobiť zhruba 1200 testov, pričom každý deň sa môže tento počet zvyšovať. Od budúceho týždňa by to mohlo byť už 2000. Hlavný hygienik SR Ján Mikas poznamenal, že vďaka zapojeniu sa štátnych laboratórií sa skráti lehota čakania na výsledok a zvýši sa aj kapacita vyšetrených vzoriek denne. 

Pred každou nemocnicou by podľa Matoviča malo pribudnúť vonkajšie odberné miesto, vďaka ktorému budú chránení pacienti, ktorí nemajú podozrenie na tento druh ochorenia. Ako potvrdil, súkromné laboratóriá zabezpečia zvoz odobratých vzoriek do všetkých laboratórií bez ohľadu na to, či je štátne alebo súkromné. 

Výsledok z testovania na nový koronavírus po novom podľa premiéra dostanú aj ľudia, ktorí budú mať negatívny výsledok, nielen tí, čo ho majú pozitívny. „Chceme, aby pozitívny výsledok oznamovali ľudia, ktorí sú na to vyškolení,“ povedal premiér. Krajčí dodal, že informáciu o tom, že je pacient pozitívny na nový koronavírus, dostane aj jeho všeobecný lekár. „Jeho úlohou bude pozitívne testovaného pacienta v rizikovej skupine 65 plus každý deň kontaktovať,“ uzavrel minister zdravotníctva.

12.10 Slováci prijali opatrenia vlády v súvislosti so šírením nového koronavírusu s porozumením, viac ako 90 percent ich považuje za úplne alebo aspoň skôr primerané.

Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry Go4insight, ktorá ho realizovala od 17. do 25. marca na vzorke 1000 respondentov. TASR o tom informoval Rastislav Kočan z agentúry.

12.00 Štátne nemocnice by sa pri prerozdeľovaní ochranných pomôcok určených na boj s novým koronavírusom, akými sú ochranné rúška či dezinfekčné prostriedky, nemali favorizovať. Myslí si to prezident Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení Štefan Zelník.

„Asociácia upozorňuje na skutočnosť, že pacienti s podozrením na infekciu alebo už infikovaní pacienti najskôr prichádzajú do zdravotníckych zariadení k praktickým lekárom či špecialistom a až následne, ak je to potrebné, sú odosielaní do ústavnej starostlivosti,“ uviedol Zelník.

10.40 Na Slovensku pribudlo počas stredy desať nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 stúpol na 226.

Informoval o tom Úrad vlády SR.

Úrad verejného zdravotníctva SR doplnil, že ďalších 325 testovaných vzoriek bolo negatívnych. Slovensko tak eviduje celkovo 4 525 negatívnych prípadov. 

Pri nových prípadoch ide o ženu z okresu Partizánske, ďalej o muža z okresu Prievidza, ktorý sa vrátil z Brazílie, a o ženu z okresu Považská Bystrica. Dvaja muži sú na bratislavských Kramároch, jeden pochádza z okresu Bratislava a druhý z okresu Dunajská Streda.

Rovnako sa tri nové prípady vyskytli u jednej ženy a dvoch mužov, ktorí boli v karanténe v Gabčíkove.

Ochorenie COVID-19 potvrdili aj u muža z okresu Liptovský Mikuláš, ktorý sa vrátil zo Španielska. V poslednom prípade ide o ženu z okresu Zlaté Moravce.

Laboratóriá Medirexu v Bratislave 16. marca 2020. FOTO TASR – Jaroslav Novák

9.50 Vlaky RegioJetu na trase Bratislava – Komárno meškajú, dôvodom je stojaci vlak v Bratislave, do ktorého museli privolať políciu kvôli cestujúcemu, ktorý si odmieta nasadiť ochranné rúško a napáda personál vlaku. 

„Až do príchodu polície bude musieť vlak ostať stáť v Bratislave. Očakávame meškanie asi 30 minút. To sa pravdepodobne dotkne aj vlakov smerujúcich oproti, keďže je trať iba jednokoľajná,“ uviedol RegioJet. Cestujúcich žiada, aby mali v súvislosti s novým koronavírusom vždy zakryté ústa a nos ochranným rúškom či iným vhodným prostriedkom.

9.20 Štátny pedagogický ústav zriadi poradenský servis a odporúčania v súvislosti s prerušením vyučovania.

Poradenský servis pre školy vznikol v dôsledku zabezpečenia kontinuity v plnení štátnych vzdelávacích programov v súvislosti s prerušením výuky v materských, základných a stredných školách. Zapríčinené je to šírením respiračného ochorenia COVID-19, ktoré vyvoláva nový koronavírus. Otázky je podľa ŠPÚ možné adresovať na spu@statpedu.sk. 

9.15 V aktuálnej situácii šírenia ochorenia COVID-19 môžu byť rýchlotesty užitočné v určitých fázach ochorenia, napríklad u chorých osôb s výraznými klinickými príznakmi trvajúcimi niekoľko dní, na odlíšenie ochorenia COVID-19 od iných respiračných nákaz. Tieto testy však väčšinou nedosahujú citlivosť molekulárno-biologických metód, uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

„Ide o orientačné vyšetrenie a treba ho ešte konfirmovať citlivejšou metódou,“ konštatuje úrad.

8.50 Polícia upozorňuje, že Maďarsko spomaľuje až zastavuje vstup a prechod kamiónov na svoje územie. Dosah to môže mať aj na dopravnú situáciu na území Slovenska, predovšetkým v okolí otvorených hraničných priechodov. 

„Maďarský krízový štáb urobil toto rozhodnutie na základe kolapsu počítačového systému na rumunskej strane. Maďarsko preto uzatvorí hranice s Rumunskom. To, ako dlho budú trvať opatrenia voči hraniciam so Slovenskou republikou, nie je známe,“ konštatuje polícia.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo