Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. 03. 2020, 10:02

Koronavírus vo svete: V Taliansku podľahlo nákaze ďalších 683 ľudí

Koronavírus vo svete: V Taliansku podľahlo nákaze ďalších 683 ľudí

Ilustračné foto – TASR/AP

(Aktualizujeme) Španielsko v počte úmrtí prekonalo Čínu. V Česku zomrel šiesty pacient.

Prehľad diania z predchádzajúceho dňa nájdete tu

V Taliansku podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom ďalších 683 ľudí. Informoval o tom v stredu večer spravodajský kanál Rai News 24 s odvolaním sa na predstaviteľov Úradu pre civilnú ochranu.

Počet mŕtvych tak stúpol na 7 503. V Taliansku je momentálne 57 521 pacientov s koronavírusom, čo predstavuje nárast o 3 491 v porovnaní s utorkom, uviedol Úrad pre civilnú ochranu, ktorý citovala spravodajská televízia Sky TG24.

Celkový počet infikovaných ľudí – vrátane obetí a uzdravených (9 362) - dosiahol 74 386.

Hospitalizovaných so symptómami je 23 112 ľudí (v utorok ich bolo 21 937) a v intenzívnej starostlivosti je 3 489 osôb (v utorok ich bolo 3 396).

V domácej izolácii je 30 920 ľudí (v utorok ich bolo 28 697).

Princ Charles má pozitívny test

Britského princa Charlesa testovali pozitívne na prítomnosť nového koronavírusu, informovala v stredu agentúra AP.

Sedemdesiatjedenročný najstarší syn a následník kráľovnej Alžbety II. má mierne príznaky ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2. „Inak však zostáva v dobrom zdravotnom stave a pracuje v týchto dňoch z domu ako zvyčajne,“ informoval jeho úrad vo vyhlásení.

Princ Charles je v súčasnosti v samoizolácii na kráľovskom panstve Balmoral v Škótsku. Jeho o rok staršia manželka Camilla mala negatívny test na koronavírus. Testy vykonal Národný zdravotnícky systém (NHS) v Škótsku.

Charlesov úrad dodal, že nie je možné zistiť, od koho sa vírusom nakazil vzhľadom na množstvo stretnutí, ktoré v minulých týždňoch absolvoval v rámci svojich povinností.

Buckinghamský palác informoval, že kráľovná Alžbeta II. je v dobrom zdravotnom stave a zdržuje sa vo svojom sídle vo Windsore. Podľa spravodajského servera BBC ju Charles videl naposledy 12. marca. Kráľovná dodržuje príslušné odporúčania s ohľadom na svoje zdravie, dodal Buckinghamský palác.

Práve 12. marca vystúpil princ Charles v Londýne zatiaľ poslednýkrát na verejnosti. Odvtedy absolvoval súkromné schôdzky, pričom všetky osoby, s ktorými prišiel do styku, testujú.

Počet obetí koronavírusu v Spojenom kráľovstve sa v utorok zvýšil o 87 na celkovo 422 – išlo o najväčší denný nárast od začiatku krízy. Nakazených bolo v krajine doposiaľ oficiálne viac ako 8 000 ľudí.

Španielsko v počte úmrtí v dôsledku koronavírusu prekonalo Čínu

Španielsko potvrdilo v stredu už celkovo 3 434 úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom, čo je viac ako v Číne. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie vlády.

Za uplynulých 24 hodín Španielsko zaznamenalo 738 nových úmrtí. Počet prípadov nakazení vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, sa v krajine zvýšil na 47 610. Z ochorenia sa dosiaľ vyliečilo viac ako 5 000 ľudí, doplnilo španielske ministerstvo zdravotníctva.

Čína doposiaľ eviduje oficiálne 3 285 úmrtí, najviac – 6820 – obetí si ochorenie COVID-19 vyžiadalo v Taliansku.

Vo Francúzsku zomrelo ďalších 231 ľudí

Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 231 ľudí, čím celkový počet mŕtvych stúpol na 1331. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na úrady.

Celkovo je hospitalizovaných 11 539 ľudí, uviedol generálny riaditeľ francúzskeho úradu verejného zdravotníctva Jérôme Salomon.

V utorok francúzske úrady informovali o 240 mŕtvych a 10 176 hospitalizovaných, v pondelok o 186 mŕtvych a 8675 hospitalizovaných.

Podľa AFP sa úrady domnievajú, že infikovaných je viac, keďže sa zvyčajne testujú iba tí ľudia, ktorí vykazujú závažné príznaky.

Celkovo v krajine potvrdili vyše 25 000 prípadov nákazy.

Česko: Na verejnosti sa ľudia môžu združovať nanajvýš vo dvojiciach​

Obyvatelia v Česku sa môžu na verejných miestach združovať nanajvýš v dvojčlenných skupinách. Výnimka v tomto smere platí len pre členov jednej rodiny, účastníkov pohrebov či ľudí vykonávajúcich svoju prácu alebo podnikateľskú činnosť.

Vyplýva to ešte z pondelňajšieho mimoriadneho opatrenia českého ministerstva zdravotníctva, ktorým sa do 1. apríla predĺžili a rozšírili už platné obmedzenia voľného pohybu v Česku.

Ministerstvo však o obmedzení pohybu na dvojčlenné skupiny verejne informovalo až v stredu prostredníctvom tlačovej správy, píše na svojej stránke Deník N. V nej tiež odporúča, aby od ostatných udržiavali prinajmenšom dvojmetrový odstup, ak je to možné.

Šéf krízového štábu Roman Prymula sa za to podľa Českej televízie ospravedlnil.

Česká vláda už 15. marca zakázala na týždeň voľný pohyb osôb. Následne 23. marca tento zákaz predĺžila do 1. apríla. Zákaz sa nevzťahuje na cesty do práce, nevyhnutné cesty za rodinnými príslušníkmi, nákup nevyhnutných životných potrieb či návštevu zdravotníckych zariadení. Ministerstvo zdravotníctva súbežne vydalo aj obmedzenia zhromažďovania sa, verejne však o nich informovalo až v stredu.

V ČR momentálne evidujú 1654 prípadov nákazy koronavírusom, pričom za ostatných 24 hodín pribudlo 157 nakazených. Z ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, sa vyliečilo už desať ľudí. Naopak, podľahlo mu dosiaľ šesť osôb.

Zatiaľ poslednou obeťou bol 75-ročný muž, hospitalizovaný na oddelení následnej starostlivosti v pražskej Thomayerovej nemocnici. Muž utrpel pokročilé srdcové zlyhanie, pričom už predtým mal tiež niekoľko chronických chorôb.


Ilustračné foto: TASR/AP

Ukrajina zavádza „režim mimoriadnej situácie“ na celom území štátu

Kabinet ministrov Ukrajiny rozhodol v stredu o zavedení „režimu mimoriadnej situácie“ na celom území krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra Ukrinform.

„V pláne je zavedenie režimu mimoriadnej situácie na 30 dní. Preto plánujeme predĺžiť všetky karanténne obmedzenia o 30 dní. Nezamieňajte si, prosím, mimoriadnu situáciu s mimoriadnym stavom. Mimoriadna situácia neobmedzuje ústavné práva občanov, ale iba konsoliduje úsilie v boji proti koronavírusu,“ vysvetlil na schôdzke vlády ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

Zdôraznil, že režim bude platný do 24. apríla, ale v prípade potreby ho možno predĺžiť alebo zrušiť.

Šéf vlády poznamenal, že na Ukrajine bolo dosiaľ zaznamenaných 113 laboratórne potvrdených prípadov koronavírusu. Nákaze podľahli štyria ľudia.

V utorok ukrajinské úrady potvrdili celkovo 97 prípadov koronavírusovej infekcie, z toho tri smrteľné. Námestník ukrajinského ministra zdravotníctva a hlavný hygienik Viktor Ľaško zdôraznil, že na zníženie šírenia koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, je nutné dodržiavať hygienické a karanténne opatrenia.

Rakúsko: Počet nakazených koronavírusom presiahol 5 200, úmrtí je oficiálne 30

Celkove 5 282 potvrdených prípadov nakazenia novým druhom koronavírusu zaznamenali v Rakúsku do stredajšieho rána (08.00 h). Oficiálny počet úmrtí v dôsledku tejto nákazy stúpol na 30.

Vyplýva to z údajov zverejňovaných na pravidelnej báze rakúskym ministerstvom zdravotníctva.

Oproti stavu z utorkového rána pribudlo 796 nakazení a päť úmrtí. Najnovšia bilancia však opäť neobsahuje údaj o osobách, ktoré sa medzičasom uzdravili.

Spomedzi prípadov nakazenia je stále najviac – 1338 – evidovaných v spolkovej krajine Tirolsko. Ďalšími v poradí sú Horné Rakúsko (860), Dolné Rakúsko (691), Viedeň (678), Štajersko (585), Salzbursko (493), Vorarlbersko (404), Korutánsko (145) a Burgenland (88). Najviac úmrtí – 12 – je oficiálne potvrdených vo Viedni.

Celkový počet vykonaných testov na prítomnosť nového koronavírusu v Rakúsku stúpol do uvedeného času na 32 407.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v utorok vyhlásil, že vláda chce výrazne rozšíriť možnosti testovania ľudí na prítomnosť nového koronavírusu, pričom predpokladá vytvorenie podmienok na otestovanie až 15 000 ľudí denne. Rakúsko chce pritom staviť na tzv. rýchlotesty, ktoré budú mať „rovnakú kvalitu ako tie doterajšie“.

Čína hlási 47 privezených nových prípadov nákazy koronavírusom

V Číne zaznamenali za posledných 24 hodín 47 nových prípadov ochorenia COVID-19, vo všetkých prípadoch išlo o nedávno „privezené“ nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 zo zahraničia. Informovala o tom v stredu čínska Národná zdravotnícka komisia s tým, že štyri ďalšie osoby nákaze podľahli.

Žiadne nové prípady nákazy nehlásili zo stredočínskeho mesta Wu-chan v provincii Chu-pej, odkiaľ sa koronavírus od konca minulého roka rozšíril do celého sveta.

Zdraví obyvatelia už môžu od utorkovej polnoci odísť z tejto provincie. Mesto Wu-chan zruší cestovné obmedzenia 8. apríla. Školy však zostanú v provincii Chu-pej zatvorené.

Štátne médiá varovali v súvislosti s prípadmi zavlečenia infekcií zo zahraničia pred druhou vlnou nákazy. V krajine doteraz hlásili celkovo 474 „privezených“ prípadov nákazy, väčšinou ide o Číňanov vracajúcich sa domov, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Od stredy musia všetky osoby prichádzajúce do hlavného mesta Peking zo zahraničia podstúpiť test na ochorenie COVID-19 a ísť do karantény. Aj tí, ktorí prišli do Pekingu v minulých dvoch týždňoch, sa budú musieť nechať podľa agentúry AP povinne testovať.

V Číne doposiaľ zaznamenali 81 200 prípadov ochorenia a 3 281 úmrtí. Počet nových prípadov nákazy však v minulých týždňoch rapídne poklesol, pripomína agentúra AFP.

Odporúčame