Prezidentka vymenovala novú vládu, Pellegrini Matovičovi odovzdal úrad

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prezidentka vymenovala novú vládu, Pellegrini Matovičovi odovzdal úrad

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenúva Igora Matoviča za predsedu novej vlády SR v Prezidentskom paláci v Bratislave, 21. marca 2020. FOTO TASR – Michal Svítok

Pred tým, než vláda vykoná dôležité zmeny, bude musieť „ochrániť čo najviac ľudských životov v súboji s neviditeľným nebezpečenstvom“, uviedla prezidentka.

Nový premiér Igor Matovič  si prevzal od svojho predchodcu Petra Pellegriniho Úrad vlády. Po vymenovaní do funkcie sľúbil, že jeho kabinet bude vládnuť otvorene, s ľuďmi a pre ľudí. Pellegrini želá Matovičovi a jeho vláde veľa síl a povedal, že je pripravený mu pomôcť, ak bude potrebovať.

Po prevzatí úradu sa zišla nová vláda na svojom prvom zasadnutí. Vymenovala do funkcie nových štátnych tajomníkov v rámci jednotlivých ministerstiev.

Zo schválených materiálov vyplýva, že štátnymi tajomníkmi Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny budú Jozef Mihál a Soňa Gaborčáková.

Vláda vymenovala do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti Michala Luciaka. Monika Filipová, Ľudovít Paulis a Ivan Husár budú štátnymi tajomníkmi Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Husár sa stal štátnym tajomníkom rezortu pre oblasť športu.

Štátnym tajomníkom Ministerstva vnútra bude Lukáš Kyselica. Štátnymi tajomníkmi Ministerstva hospodárstva budú Ján Oravec a Karol Galek. Vláda tiež vymenovala Martina Klusa za štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva obrany vláda vymenovala Mariana Majera.

Premiér Matovič má do 13. apríla predložiť na rokovanie vlády návrh programového vyhlásenia vlády. Členovia vlády majú zároveň do 3. apríla predložiť svoje návrhy programového vyhlásenia, z ktorých bude vypracovaný konečný návrh.

Podľa Ústavy je vláda povinná do 30 dní po svojom vymenovaní predstúpiť pred Národnú radu, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery.

Igor Matovič preberá úrad od Petra Pellegriniho na Úrade vlády SR v Bratislave 21. marca 2020. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Komentár Martina Hanusa: Najťažšia misia premiéra Matoviča​

Od volieb prešli presne tri týždne, ich jasný víťaz je od dnešného poludnia premiérom. O Igorovi Matovičovi sme pred voľbami aj po nich napísali viacero textov, v ktorých sme o jeho budúcej misii písali s istou skepsou. Matovič nás v tejto skepse viackrát utvrdzoval. Hoci deň po voľbách hovoril, že vznikajúca koalícia sa bude najskôr rozprávať o programe až potom o persónach, až do prepuknutia koronavírusovej krízy sa hovorilo najmä o flekoch.

Až pridlho trvalo, kým sa skladanie vlády prenieslo tam, kam patrí, teda do politického zákulisia. Prvý povolebný týždeň si Matovič a spol. užívali tlačovky, donekonečna odpovedali na otázky novinárov, Sulík s Kollárom sa tak hneď pred kamerami zaplietli do nepatričného sporu. Aj Matovič, ktorý hneď po voľbách vyhlásil, že komunikácia bude odteraz absolútne transparentná a novinárom sa bude odpovedať („úprimne a pravdivo“) na každú otázku aj podotázku, postupne pochopil, že to je cesta k deštrukcii vlastných ambícií. 

Ako dezignovaný premiér mal síce plné právo kritizovať odchádzajúcu vládu za to, že zanedbala prípravu na hrozbu koronavírusu, ale na jednej tlačovke – na ktorej pôsobil krehko až hystericky – to s kritikou prepálil aj v očiach niektorých priaznivcov. Aj to si zrejme spätne uvedomil, neskôr sa už usiloval komunikovať štátnicky, aby sa vyrovnal vo finiši excelujúcemu Pellegrinimu.

Aj včera počas ustanovujúcej schôdze sme už mali vidieť niekoho iného ako bývalého opozičného tribúna Igora Matoviča. Ale ten si opäť neodpustil posmievačný status voči Andrejovi Dankovi, ktorý sa v danú chvíľu ani v týchto časoch vôbec nehodil.

Igor Matovič však v posledných troch týždňoch ukázal ešte jednu tvár – bol zdatným mocenským vyjednávačom, vyrokoval si kľúčové pozície, ukázal aj istú chladnokrvnosť, keď si za strategického spojenca zvolil Borisa Kollára, nie politicky slabšieho Richarda Sulíka, s ktorým ho spájali roky blízkej spolupráce. Na druhej strane Sulíka napriek ostrému konfliktu neponížil, SaS získala v novej vláde slušnú pozíciu a môže sa v nej profilovať cez svoje srdcové témy. A ak si strana Za ľudí nevyjednala nič lepšie, nie je to vina Matoviča, ale Andreja Kisku, ktorý sa stiahol do popradského exilu.

Premiér Matovič nastupuje do verejnej služby v mimoriadne ťažkých časoch, nič podobné nezažil žiaden slovenský premiér pred ním. Jeho úspech je v životnom záujme krajiny aj každého z nás.  


Dočasným ministrom zahraničných vecí bude Sulík

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR povedie dočasne predseda SaS a súčasne minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý je aj prvým podpredsedom vlády. Štátnym tajomníkom má byť Martin Klus z SaS. Potvrdil to Ivan Korčok, ktorý rezort diplomacie preberie po návrate na Slovensko a po absolvovaní povinnej karantény.

V súčasnosti je ešte v Spojených štátoch amerických. „Verím, že sa mi podarí odletieť už v pondelok,“ povedal v nahrávke, ktorú poslal médiám. Po absolvovaní karantény sa chce naplno zapojiť do zvládnutia mimoriadnej skúšky, ktorej čelíme. Poukazoval na pandémiu nového koronavírusu. „Musíme toto celé prekonať a ministerstvo zahraničných vecí aj pod mojím vedením urobí pre to všetko,“ vyhlásil.

So Sulíkom a Klusom je v stálom kontakte. „V tejto chvíli niet pre ministerstvo zahraničných vecí väčšej priority, ako zabezpečiť pomoc našim občanom v zahraničí, a to najmä tým, ktorí sa ocitli v núdzi a musia sa vrátiť domov,“ uviedol.

Pripomenul repatriáciu, ktorú organizujú. „Na ministerstve je najvyšší stupeň mobilizácie. Doslova všetky dostupné sily sú nasadené, sme súčasťou krízového štábu, a to platí aj pre naše veľvyslanectvá,“ doplnil Korčok.

Popri tom ministerstvo podľa jeho slov zabezpečuje účasť Slovenska na rokovaniach Európskej únie. „Už v pondelok bude ďalšia konferencia ministrov zahraničných vecí cez telemost. Zúčastní sa na nej Martin Klus. Mám informácie, že by malo dôjsť k ďalšej konferencii aj na úrovni predsedov vlád,“ povedal Korčok.

Čaputová: Inú ako odvážnu a obetavú vládu si nemôžeme dovoliť

Prezidentka Zuzana Čaputová v sobotu v Prezidentskom paláci vymenovala vládu Igora Matoviča. Vládnu koalíciu tvoria štyri strany a hnutia, a to OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. V Národnej rade  získali ústavnú väčšinu. Víťaz volieb OĽaNO vo vláde obsadí sedem ministerských pozícií, Sme rodina a SaS obsadia po tri ministerstvá a Za ľudí dve.

Vláda Igora Matoviča nepreberá iba moc, ale najmä zodpovednosť, vyhlásila prezidentka. Slovensko podľa jej slov potrebuje zodpovednú a slušnú vládu, hodnotovo silných lídrov a štátnikov. V súvislosti so šírením nového koronavírusu hovorila aj o potrebe ochrániť čo najviac životov. Prezidentka zdôraznila aj to, že vláda má slúžiť aj menšinám.

„Doba a situácia je natoľko vážna, že dnes si inú vládu ako ústavne konajúcu, poctivú, pracovitú, obetavú, odvážnu, rozhodnú a zodpovednú dovoliť nemôžeme. To, že svoje povinnosti budete plniť v záujme občanov, je vašou svätou povinnosťou, lebo práve od vás do značnej miery závisí, ako prejde Slovenská republika svojou ťažkou skúškou,“ povedala prezidentka.

Hlava štátu zdôraznila, že členovia novej vlády preberajú zodpovednosť. Každé zlyhanie podľa jej slov môže ohroziť „to základné, čo nám všetkým dáva šancu, aby sme situáciu zvládli“. Za nevyhnutné považuje aj to, aby vláda konala ako organizované, súdržné a súcitné spoločenstvo, v ktorom budú všetci chcieť prispieť k spoločnému úspechu.

„V čase, ktorý je pred nami, bude dôležité líderstvo. Naša krajina potrebuje silných a hodnotovo pevných lídrov spomedzi štátnikov, ale aj spomedzi všetkých profesií, ktoré môžu byť teraz nápomocné. S plným vedomím zodpovednosti musíme krajinu previesť týmto ťažkým obdobím,“ podotkla prezidentka.

Prezidentka Zuzana Čaputová, po jej pravici predseda vlády SR Igor Matovič a členovia vlády SR po vymenovaní v Prezidentskom paláci v Bratislave, 21. marca 2020. FOTO TASR – Michal Svítok

Poukázala tiež na potrebnú dôveru občanov voči štátnym organizáciám, ktoré majú konať v ich záujme, ako aj na dôveru vlády voči ľuďom, že prijmú jej opatrenia. „Vzájomnú dôveru si preto musíme budovať, pestovať a chrániť každý deň znovu a znovu.“

Hlava štátu poukázala na to, že vláda získala vo voľbách veľkú dôveru občanov, aby mohla vykonať dôležité zmeny. Podotkla, že ešte predtým však budú musieť splniť dôležitejšiu úlohu, „a to ochrániť čo najviac ľudských životov v súboji s neviditeľným nebezpečenstvom“.

„Dôverujem tomu, že budete vláda múdra, vláda zjednocujúca, okolo ktorej sa všetci zomkneme,“ uviedla hlava štátu. Dodala, že bude vláde nápomocná, aby urobili pre Slovensko historicky významnú službu.

Matovič: Budeme vládnuť otvorene, s ľuďmi a pre ľudí

Premiér Igor Matovič sľúbil prezidentke Zuzane Čaputovej, že jeho kabinet bude vládnuť otvorene, neodtrhne sa od života ľudí, a že to bude kabinet, ktorý bude vládnuť s ľuďmi a pre ľudí. V prejave spomenul aj priority vlády a pandémiu nového koronavírusu. Ako liek naň označil spolupatričnosť, zodpovednosť a odhodlanie všetkých ľudí, ktorým na Slovensku skutočne záleží.

„Spoločne sa zaväzujeme vám, pani prezidentka, a rovnako všetkým občanom, že budeme vládnuť otvorene a budeme ľuďom vždy hovoriť úplnú pravdu. Zaväzujeme sa, že budeme vláda, ktorá sa neodtrhne od života obyčajných ľudí. Budeme vláda, ktorá bude ľuďom načúvať, vláda, ktorá bude vládnuť s ľuďmi a pre ľudí,“ povedal Matovič.

Premiér skonštatoval, že nová vláda bude chcieť prispieť k tomu, aby na Slovensku platila rovnosť pred zákonom, budú mať rovnosť šancí a aby sa ani problematika národnostných menšín neodsúvala. Podporovať chcú podľa jeho slov zdravú kultúru, dopravu či kvalitné slovenské potraviny. V zahraničnej politike má byť Slovensko podľa jeho slov dôveryhodným partnerom.

V súvislosti s aktuálnou mimoriadnou situáciou pre šírenie nového koronavírusu poznamenal, že nikto nevie, akú bude mať táto kríza podobu, ako dlho bude trvať, či aké veľké následky zanechá. „Vieme jedine, že túto najťažšiu výzvu musíme zvládnuť spoločne,“ zdôraznil. Zároveň k spolupatričnosti, zodpovednosti a odhodlaní všetkých, ktorým na Slovensku skutočne záleží.

Matovič sa poďakoval prezidentke za vymenovanie vlády do služby ľuďom, ako aj svojim koaličným partnerom za to, že sú si vedomí zodpovednosti za Slovensko. Rovnako sa poďakoval voličom, že im odovzdali svoj hlas.

Zloženie novej vlády Igora Matoviča. Grafika: Postoj/Andrej Lojan

Strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí podpísali koaličnú dohodu

Koaličnú dohodu majú podpísať všetci koaliční poslanci. Povedal to líder OĽaNO a dezignovaný premiér Igor Matovič po tom, ako ju v sobotu podpísal spolu s koaličnými partnermi Sme rodina, SaS a Za ľudí na Bratislavskom hrade. Dohodu zverejnia až po tom, ako ju poslanci podpíšu. Dokument je základom pre programové vyhlásenie vlády, ktoré má kabinet pripraviť.

„Celý obsah koaličnej zmluvy zverejníme až v priebehu týždňa, lebo sme si povedali, že urobíme niečo, čo nie je štandardom, že umožníme, aby sa každý jeden koaličný poslanec pridal a takisto parafoval túto koaličnú zmluvu,“ povedal Matovič v súvislosti s tým, ako sa rozhodli vyriešiť problematické kultúrno-etické otázky.

Matovič dodal, že dohodou budú chcieť naplniť svoje predvolebné sľuby, aby urobili zo Slovenska krajinu, na ktorú budú poctiví ľudia hrdí a v ktorej budú chcieť žiť. Hovoril tiež o zodpovednosti a bremene v podobe pandémie nového koronavírusu.

Sprava Richard Sulík (SaS), Igor Matovič (OĽANO), Boris Kollár (Sme rodina) a Veronika Remišová (Za ľudí) počas podpisu koaličnej zmluvy 21. marca 2020 na Bratislavskom hrade v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Predseda SaS Richard Sulík označil podpis dohody za začiatok kvalitnej a výdatnej spolupráce. „Ukážeme ľuďom, ukážeme národu, že krajina sa dá spravovať aj slušne, a zároveň po odbornej stránke oveľa lepšie,“ povedal.

Matovič očakáva, že s partnermi rýchlo vytvoria aj programové vyhlásenie vlády. Majú vzniknúť pracovné skupiny zo zástupcov koaličných strán, ktoré majú vytvoriť jednotlivé časti za rezorty. „Dokopy vytvoria celé programové vyhlásenie vlády,“ priblížil.

Predseda Národnej rady (NR) SR a predseda Sme rodina Boris Kollár zdôraznil, že ľudia očakávajú zmenu. „Ten silný mandát sme dostali všetci štyria. Ja som za seba a za našu stranu pevne rozhodnutý ľudí nesklamať,“ skonštatoval a vyzval verejnosť, aby sa v súčasnej situáciu zomkla a prejavila empatiu.

Podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová deklarovala, že ich strana bude stabilným partnerom a budú presadzovať priority, ktoré sľúbili. Zdôraznila, že strana bude mať zodpovednosť za spravodlivosť a za to, aby sa „nikto nepriživoval na eurofondoch“. Zdôraznila tiež potrebu riešiť situáciu v súvislosti s novým koronavírusom.

Koaličnú dohodu zvyčajne podpisujú predsedovia koaličných strán. Šéf strany Za ľudí Andrej Kiska však pri tomto akte chýbal, zastúpila ho Remišová. Tá zatiaľ nepovedala, čo bude s Kiskom. Exprezident sa vzdal poslaneckého mandátu, odôvodnil to zdravotnými problémami. Oznámil, že predsedom Za ľudí zostáva.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo