Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. marec 2020

Kočner, krádež hárkov, falošní dobrovoľníci. Boj proti hazardu ako krimi dráma

Prečo by snaha o zákaz hazardu v Bratislave mohla byť námetom na kriminálku.
Kočner, krádež hárkov, falošní dobrovoľníci. Boj proti hazardu ako krimi dráma

Podpisy zbierali aj počas komunálnych volieb v roku 2018. FOTO TASR – Michal Svítok

„Nevieš, kto dostal protest prokurátora proti rozhodnutiu primátora o zrušení hazardu v Ba? Lebo to je silno zaujímavá vec. Priam VIANOČNÁ 😜,“ pýtal sa Marian Kočner sudcu Vladimíra Sklenku 24. novembra 2017. „Viem. To už dlhšie skúmali. A ma otravovali. Viacero ľudí,“ odpovedá mu sudca.

Konverzácia v Threeme pokračuje rozhovorom o tom, že Kočner a Sklenka budú hazard riešiť na Najvyššom súde, ak sa tam dostane v rámci odvolania. To sa aj stalo a spor o zákaz hazardu v Bratislave doteraz leží nerozhodnutý na Najvyššom súde.  

Postoj zverejnil tieto pasáže z Threemy na konci októbra minulého roku. O necelý mesiac nato aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard oznámili, že idú opäť naplno zbierať podpisy za zákaz hazardu v hlavnom meste. Aj pre zverejnené prepisy Threemy stratili nádej v spravodlivé rozhodnutie súdu. 

Krádež hárkov doteraz záhadou

Zápas o zákaz hazardu v Bratislave sa začal ešte v roku 2015 – za bývalého primátora Iva Nesrovnala, ktorý spolu so starostami mestských častí stál na čele petičného výboru. Na to, aby mesto zakázalo na svojom území hazard, je potrebná petícia občanov. V tom čase bolo treba vyzbierať aspoň 30 percent podpisov dospelých Bratislavčanov. 

Podpisy zbierali rôzne skupiny a komunity, ale zber napredoval veľmi pomaly. Zlom nastal počas parlamentných volieb v marci 2016, keď dobrovoľníci s petičnými hárkami oslovovali ľudí pred volebnými miestnosťami. Hoci im chýbalo ešte 70-tisíc podpisov, za volebnú sobotu vyzbierali približne 90-tisíc. Napokon petíciu podporilo celkovo 136 139 obyvateľov. 

Zdalo sa, že je rozhodnuté. Lenže počas leta zmizla viac ako tretina petičných hárkov priamo z bratislavského magistrátu. Doteraz nie je známe, čo sa s nimi stalo, či išlo o krádež s vedomím alebo nevedomím ľudí z magistrátu. Šťastím v nešťastí bolo, že hárkov bolo dostatok, a tak primátor Nesrovnal pripravil návrh všeobecne záväzného nariadenia o zákaze herní. A začali sa ďalšie problémy. 

Mestskí poslanci pri prvom hlasovaní návrh neschválili, chýbal jeden jediný hlas. Opakované hlasovanie 30. marca 2017 bolo úspešné, lenže okamžite ho napadli zástupcovia hazardného priemyslu a následne aj prokuratúra.

Spor sa dostal na Krajský súd v Bratislave, ktorý v júni 2018 rozhodol, že nariadenie o zákaze hazardu bolo prijaté protizákonne, keďže o ňom hlasovali opakovane. Išlo o komplikovaný právny spor, či možno o takomto návrhu hlasovať dvakrát, keďže vychádzal z petície občanov. Akokoľvek, súd si osvojil argumenty prokuratúry, čo znamenalo, že zákaz hazardu stratil na konci roku 2018 platnosť. Mesto síce podalo kasačnú sťažnosť (odvolanie) na Najvyšší súd, ten však doteraz v prípade nerozhodol, navyše, návrh na odkladný účinok sťažnosti zamietol.

Absolútny zákaz herní v Bratislave tak platil od mája 2017 do 28. decembra 2018. Herne sa po vypršaní licencií už nemali nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách na obchod, kultúru či verejnú zábavu. 

Falošní dobrovoľníci?

Najvyšší súd nemá určenú lehotu, dokedy musí rozhodnúť o sťažnosti mesta voči verdiktu krajského súdu. Zákaz hazardu však aj tak neplatí, a tak sa aktivisti ešte vlani na jeseň rozhodli, že nebudú čakať a spustia novú petíciu. Povzbudení tým, ako fungoval zber podpisov cez parlamentné voľby v roku 2016, skúsili rovnaký scenár aj tento raz. 

V nedeľu 1. marca oznámili, že sa im podarilo získať podpis od viac ako 104-tisíc Bratislavčanov, čo je viac ako pred štyrmi rokmi. Pritom tento raz im stačil menší počet podpisov, keďže sa medzičasom zmenil zákon a v prípade Bratislavy a Košíc stačia podpisy 15 percent dospelých obyvateľov mesta. 

Hoci výsledok znie dobre, nerodil sa úplne hladko. Situácia sa zdramatizovala, keď organizátori zistili, že počet nahlásených dobrovoľníkov nesedí. 

Inzercia

Jednak u niekoľkých dobrovoľníkov sa ukázalo, že chceli elektronicky podpísať petíciu a omylom vyplnili registračný formulár, čím sa prihlásili za dobrovoľníkov.

Vážnejší problém však predstavuje podozrenie, že niekto nahlásil falošných dobrovoľníkov. „Žiaľ, bolo mnoho takých, ktorých zrejme nahlásil falošne niekto iný a o akcii vôbec nevedeli. Spolu išlo o desiatky dobrovoľníkov,“ vysvetľuje pre Postoj Peter Beňa z iniciatívy. 

Výpadok sa podľa jeho slov podarilo vyriešiť vďaka obetavosti dobrovoľníkov, ktorí boli ochotní presúvať sa podľa potreby na iné zberné miesta, takže mohli zbierať bez prerušenia. 

Napokon teda zbieralo podpisy viac ako 500 dobrovoľníkov na 95 miestach, cez ktoré voliči chodili do volebných miestností. Podľa Petra Beňu išli dobrovoľníci na hranu svojich síl a boli ochotní opäť ísť do služby, aj keď už boli unavení. „Na dobrovoľníkoch bolo vidno obrovskú vieru v zmysel petície a odhodlanie priniesť obetu, aby bola úspešná,“ dodal s tým, že by malo ísť o neoficiálny slovenský rekord v počte podpisov vyzbieraných pod jednou petíciou za jediný deň. 

Okrem toho čelili aktivisti ešte jednej výzve. Podpisy v uliciach Bratislavy zbierali aj dobrovoľníci v modrých tričkách. Išlo o kontra petíciu, ktorá žiadala mestských poslancov, aby neprijali zákaz hazardu. Podpisy zbierali zamestnanci herní, povedala neskôr pre TASR hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová. O počte vyzbieraných podpisov zatiaľ asociácia neinformovala. „Keďže robíme ešte dozber petície v našich herniach, výsledky budeme komunikovať prostredníctvom tlačovej konferencie, zatiaľ však neviem povedať jej presný dátum,“ uviedla Lukáčová pre Postoj. 

Vallo sľubuje trezor a kamery

Čo bude teraz nasledovať? 

Iniciatíva Zastavme hazard chce podpisy opätovne prepočítať a vykonať zákonom predpísané úkony, aby sa petícia nedala spochybniť. Následne petíciu odovzdajú mestu, ktoré petičné hárky skontroluje. 

Mesto potom predloží petíciu na prerokovanie mestskému zastupiteľstvu. „Po jej prerokovaní a prijatí uznesenia k danej petícii, bude zo strany hlavného mesta mestskému zastupiteľstvu predložený návrh všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu,“ uviedol hovorca magistrátu Peter Bubla.

Kedy by mohlo byť predložené VZN o zákaze hazardu, nateraz nevedia povedať. „Záleží nám na dôslednom postupe pri prešetrení a vybavení petície tak, aby nebola spochybňovaná,“ doplnil Bubla. Keďže v prípade predchádzajúcej petície zmizla z magistrátu časť hárkov, pýtali sme sa na prípadné opatrenia. „Petičné hárky budú uchované v bezpečnom trezore a uzamykateľnej miestnosti stráženej kamerovým systémom,“ avizoval hovorca mesta. 

Kočnerova Threema, krádež hárkov, súdy, falošní dobrovoľníci, protipetícia. Ruch okolo hazardu neutícha a je dosť možné, že to nebude inak ani v ďalšej kapitole drámy, do ktorej vstúpili bojovníci proti hazardu. Boj proti hazardu v Bratislave
(chronológia):

Máj 2015 – primátor Ivo Nesrovnal a starostovia bratislavských mestských častí spustili petíciu za zákaz hazardu.
Marec 2016 – aktivistom sa cez voľby podarilo vyzbierať zhruba 90-tisíc podpisov.
Jún 2016 – zástupcovia petičného výboru a dobrovoľníkov odovzdali na magistráte 8 018 hárkov. 
August 2016 – z magistrátu zmizla viac ako tretina petičných hárkov. 
Marec 2017 – Mestské zastupiteľstvo schválilo na druhý raz VZN o zákaze hazardu.
Október – november 2017 – Marian Kočner sa u sudcu Vladimíra Sklenku zaujíma o hazard.
Jún 2018 – Krajský súd v Bratislave rozhodol, že zákaz hazardu bol prijatý protizákonne.
December 2018 – zákaz hazardu stratil platnosť po tom, čo Najvyšší súd zamietol návrh na odkladný účinok kasačnej sťažnosti.
November 2019 – aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard oznamujú spustenie novej petície za zákaz hazardu. 
Marec 2020 – pod petíciu sa cez parlamentné voľby podarilo vyzbierať viac ako 100-tisíc podpisov. Okrem toho, podpisy pod petície za zákaz herní a kasín sa s veľkou rezervou podarilo úspešne vyzbierať aj v Zlatých Moravciach a obci Lužianky pri Nitre. 

Foto – Aktivisti čakajú na krajskom súde. TASR/Marko Erd 

 

Odporúčame