Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. november 2019, 13:48

Aktivisti začínajú opäť zbierať podpisy za zákaz hazardu v Bratislave

Aktivisti začínajú opäť zbierať podpisy za zákaz hazardu v Bratislave

Členovia iniciatívy Zastavme hazard na snímke z 29. marca 2018. FOTO TASR – Marko Erd

Aktivisti upozornili na prepisy Kočnerovej Threemy a vyjadrili nedôveru v spravodlivé rozhodnutie Najvyššieho súdu vo veci petície proti hazardu.

Zástupcovia petičného výboru iniciatívy Zastavme hazard dnes predstavili úmysel opätovne vyzbierať podpisy pod petíciu žiadajúcu zákaz herní a kasín v Bratislave.

Člen iniciatívy Jozef Melicher upozornil na prepisy správ z Kočnerovej aplikácie Threema, o ktorých písal denník Postoj a podľa ktorých Marian Kočner vyzvedal u sudcu Vladimíra Sklenku, kto bude rozhodovať na súdoch o zákaze hazardu v Bratislave. Vzájomne si v správach naznačovali aj možné uplácanie.

Hazardná loby podľa Melichera „so šokujúcou pomocou slovenskej prokuratúry a súdov dosiahla, že napriek najväčšej petícii občanov v histórii hlavného mesta SR Bratislavy sa hazard v Bratislave rozťahuje ďalej a ničí životy a tvár tohto krásneho mesta. Hazard loby ráta s prokuratúrou, ráta so súdmi. Jediné, s čím neráta, je vytrvalosť Bratislavčanov“.

Ďalší aktivista Pavol Graňák uviedol, že iniciatíva neplánuje čakať na to, kým Najvyšší súd rozhodne o petícii. „Nemáme vôbec naivnú predstavu o spravodlivosti. Najvyšší súd nechal padnúť zákaz hazardu v Bratislave už tým, že nevyhovel odkladu účinnosti škandalózneho rozhodnutia krajského súdu. Bratislavčanom nebude nikto brať z rúk rozhodovanie o ich meste, a preto sme sa rozhodli, že to, čo chceme, im budeme opakovať znova, kým nezačnú hluchí počúvať.“

Podľa aktivistu Michala Makovníka je ich iniciatíva apolitická „rovnako ako pri posledných úspešných petíciách v Nitre, v Novom Meste nad Váhom, Galante, Levoči, Ružomberku či Vrábľoch“.

Inzercia

Upozornil tiež na možné narúšanie zbierania podpisov hazardnou loby, ktorá by mohla cez najaté osoby zbierať podpisy na nesprávne petičné hárky, „či iným správaním, ktoré by bolo politické a v rozpore s rozhodnutím štátnej volebnej komisie, ktoré plne rešpektujeme. Iniciatíva Zastavme hazard každé takéto konanie odsudzuje“.

Zbierať podpisy plánujú aj v deň parlamentných volieb 29. februára 2020. Dobrovoľníci na zbieranie sa môžu prihlásiť aj na webovej stránke iniciatívy www.zastavmehazard.sk.

Absolútny zákaz herní v Bratislave platil od mája 2017 do 28. decembra 2018. Herne sa po vypršaní licencií už nemali nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách na obchod, kultúru či verejnú zábavu. Návrh celoplošného zákazu herní vychádzal z petície, ktorú spustili v máji 2015 vtedajší primátor Ivo Nesrovnal a starostovia bratislavských mestských častí.

Petíciu podporilo celkovo 136 139 obyvateľov, platných bolo 98 118 podpisov. Krajská prokuratúra však napadla prijaté VZN na súde, kde namietala zákonnosť procesu jeho schvaľovania. S argumentmi prokuratúry sa v júni 2018 stotožnil Krajský súd v Bratislave. Mesto podalo voči jeho verdiktu kasačnú sťažnosť, o ktorej Najvyšší súd doteraz nerozhodol. Zákaz hazardu ale medzitým stratil účinnosť. 

Dnes treba vedieť

pred 15 minútami

Poľsko od soboty zavedie povinnú karanténu pre cestujúcich zo Slovenska a Českej republiky, oznámil poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Výnimku budú mať tí, ktorí sa preukážu negatívnym výsledkom testu na nový koronavírus nie starším ako 48 hodín alebo certifikátom o zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny. (tasr)

pred 54 minútami

Strana Za ľudí ponúkla premiérovi Igorovi Matovičovi prebratie zodpovednosti za rezort zdravotníctva už na jeseň, vyhlásila predsedníčka strany Veronika Remišová. "Strana Za ľudí ponúkla premiérovi prebratie zodpovednosti za rezort zdravotníctva nie politickým nominantom, ale odborníkom už na jeseň, keď sa situácia zhoršovala. Náš návrh odmietol," poznamenala Remišová. Diskusia o personálnych zmenách medzi lídrami koalície by sa mala podľa nej konať za zatvorenými dverami a nie cez médiá. (tasr)

pred hodinou

Bratislavský policajný vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci zabitia 34-ročnej Violy Macákovej. "Bližšie informácie, ktoré viedli k zastaveniu trestného stíhania, poskytne Krajská prokuratúra Bratislava, ktorá si uplatnila právo informovať o prípade," napísala polícia na sociálnej sieti. 

pred hodinou

Vláda upustila od sankcií za neplnenie daňových povinností za 33 miliónov eur, uviedol to na brífingu minister financií Eduard Heger v súvislosti so schváleným nariadením o upustení od vyrubenia úroku z omeškania a uloženia sankcie.

pred 2 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Martin Valjent predĺžil zmluvu so španielskym druholigistom RCD Mallorca. Dvadsaťpäťročný obranca podpísal nový kontrakt s platnosťou do roku 2025. (tasr)

pred 3 hodinami

Irackého imáma, ktorý je považovaný za hlavného predstaviteľa džihádistov z Islamského štátu v Nemecku, odsúdili na desať a pol roka odňatia slobody. Abú Walá pôsobil v neslávne známej mešite v Hildesheime, ktorá priťahovala islamistov z celej krajiny, medzičasom ju však postavili mimo zákona. (tasr)

Inzercia

Inzercia