Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. február 2020

Matovičovo hlasovanie môže dopadnúť omnoho horšie než to v Iowe

Igor Matovič v sobotu dramaticky oznámil, že jeho hnutie spustí internetové hlasovanie s otázkami, ktorého výsledok predurčí hlavné podmienky OĽaNO pre vstup do budúcej vlády. Zaváňa to mnohými problémami.
Matovičovo hlasovanie môže dopadnúť omnoho horšie než to v Iowe

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič a vľavo poslanec NR SR za OĽaNO Ján Budaj počas tlačovej konferencie k predstaveniu priorít OĽaNO v Bratislave 1. februára 2020. FOTO TASR – Jaroslav Novák

V zásade sa dá povedať, že hlasovanie je predovšetkým marketingovým nápadom s cieľom upriamiť na seba pozornosť. Nedá sa povedať, že by z tohto pohľadu nebolo úspešné. Po rozmenení na drobné sa však nedá vyhnúť viacerým zásadným otázkam.

Keď si pozriete témy zverejnených 11 otázok, niektoré sú k veci, niektoré pomerne populistické. Nie všetky má OĽaNO z vlastnej hlavy, napríklad hmotnú zodpovednosť politikov sa už v roku 2010 snažilo presadiť KDH (to už tento bod vo svojom programe nemá).

Matovič prisľúbil, že celkový počet otázok bude vyšší (do 30), hlasovanie sa má spustiť do týždňa. Väčšina otázok je zatiaľ naformulovaná tak, že bežný človek má tendenciu na všetky odpovedať súhlasne.

Logicky sa vynára otázka, či bude OĽaNO svoj zatiaľ neverejný program ešte upravovať podľa výsledku hlasovania. Stále je predsa možnosť, že niektoré body ľudia hlasovaním odmietnu. Zdieľať

OĽaNO tento nápad prezentovalo ako „slovenské národné hlasovanie“. Vyzvalo voličov všetkých strán, aby sa na hlasovaní zúčastnili, a tie body, ktoré ľudia v hlasovaní odsúhlasia nadpolovičnou väčšinou hlasujúcich, budú podľa Matoviča podmienkou vstupu hnutia do potenciálnej vládnej koalície. Sľubujú tiež, že do jedného roka od vzniku vlády sa tieto body zrealizujú.

Niektoré médiá nápad s otázkami prezentovali ako predvolebný program OĽaNO a takto to môže vyznieť aj z internetovej stránky hnutia (časť „Program 2020“). To však nie je presné, keďže inštitút INESS v týchto dňoch podrobne hodnotí programy jednotlivých strán a má k dispozícii aj ten od OĽaNO (hnutie im ho zaslalo).

Tieto anketové otázky teda samotné hnutie za svoj plnohodnotný program nepovažuje. Je pravdepodobné, že niektoré (prípadne všetky) body z nich už ich neverejný program obsahuje. Logicky sa však potom vynára otázka, či bude hnutie svoj zatiaľ neverejný program ešte upravovať podľa výsledku hlasovania. Stále je predsa možnosť, že niektoré body ľudia hlasovaním odmietnu.

Keďže hnutie vyzvalo k hlasovaniu voličov všetkých strán, teoreticky je možné aj to, že časť programu a aj podmienky vstupu OĽaNO do koalície im v istom zmysle nadiktuje napríklad zorganizovaná skupina hlasujúcich voličov SMERu. (O možnosti zmanipulovať internetové hlasovanie rôznymi hlasujúcimi robotmi ani nehovoriac.)

O kľúčových podmienkach povolebného rokovania OĽaNO s lídrami ostatných strán, teda o bytí a nebytí budúcej vlády, nerozhodnú ani tak voliči tohto hnutia, ale v podstatnej miere istý obmedzený počet úplne neznámych ľudí hlasujúcich v ankete. Zdieľať

A bizarnosť asi najlepšie ilustruje podstata celého nápadu: o kľúčových podmienkach povolebného rokovania OĽaNO s lídrami ostatných strán, teda o bytí a nebytí budúcej vlády, nerozhodnú ani tak voliči tohto hnutia, ale v podstatnej miere istý obmedzený počet úplne neznámych ľudí, ktorí zahlasujú na ich internetovej stránke.

Ešte jedna poznámka k internetovému hlasovaniu. OĽaNO cez 11. zverejnenú otázku plánuje zaviesť takúto možnosť aj pre riadne všeobecné voľby. Možno to vyzerá moderne, je to však veľmi komplikovaná otázka.

Inzercia

Veľa štúdií bezpečnostných expertov hovorí o mnohých rizikách takéhoto modelu, predovšetkým čo sa týka možného hacknutia systému, technických chýb prihlasovania sa doň či pri počítaní hlasov.

Vo svete má elektronické hlasovanie do volebného procesu zavedených iba niekoľko krajín, napríklad Estónsko a Brazília. Viaceré iné model testovali, ale zistili v ňom priveľké technické riziká (Fínsko), niektoré to v plnej miere zaviedli, ale pre zistené problémy od toho ustúpili (Holandsko v roku 2007).

Zvážiť by sa mal aj psychologický efekt elektronického hlasovania. Dá sa rozumne predpokladať, že miera zodpovednosti vo výbere svojho hlasu je vyššia pri klasickej podobe volieb, keď volič musí vynaložiť istú námahu a fyzicky dôjsť do volebnej miestnosti, než keď mu stačí otvoriť notebook, prihlásiť sa na webovej stránke a urobiť zopár klikov myšou. Porovnanie s úrovňou anonymných internetových diskusií oproti živým rozhovorom možno nie je úplne nepatričné.

Viaceré vyspelé krajiny model elektronického hlasovania vo voľbách testovali, ale zistili v ňom priveľké technické riziká (Fínsko), niektoré to v plnej miere zaviedli, ale pre zistené problémy od toho ustúpili (Holandsko v roku 2007). Zdieľať

Možný technický chaos má aj svoje praktické dôsledky. V pondelok sa v americkom štáte Iowa konali prvé primárky Demokratickej strany. Spočítavanie hlasov napokon stroskotalo na technických chybách aplikácie, ktorá mala hlasy spočítavať.

Hoci výsledky mali byť známe ešte v pondelok v noci, resp. v utorok ráno nášho času, vznikol obrovský chaos, viacerí demokratickí kandidáti sa už vyhlásili za víťazov a mnohí to označili za fiasko. V stredu popoludní (nášho času) je spočítaných iba 71 % hlasovacích lístkov.

Demokrati sami oznámili, že išlo o ich vlastnú technickú chybu a nejde o žiadne hacknutie zvonka. Za víťaza sa ironicky vyhlásil samotný Donald Trump, ktorý sa posmešne pýtal demokratov, ako chcú po tomto chaose riadiť celé zdravotníctvo.  

Internetové hlasovanie má jednoducho priveľa úskalí. Používať ho v predvolebnom boji možno vyzerá nápadito, ale v konečnom dôsledku sa to skončí najskôr kontraproduktívne.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.