Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. október 2019

Ficova mentalita

Ako padajú hlavy v Smere a prečo to Smeru pomáha.
Ficova mentalita

Robert Fico a vpravo podpredseda parlamentu SR Martin Glváč. Foto: M. Baumann/TASR

Včerajší brífing Roberta Fica a Martina Glváča na parlamentnej chodbe bol ako refrén. Vysokých politikov Smeru neodvoláva opozícia, zvlášť nie Igor Matovič, končia sami. Videli sme to kedysi pri Pavlovi Paškovi, videli sme to pri Robertovi Kaliňákovi, vidíme to teraz pri Martinovi Glváčovi.

Je zásadný rozdiel medzi politikmi, ako bola niekdajšia ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská či niekdajšia podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktoré odstúpili po tom, ako ich vyzval Robert Fico. Ani tie neodvolala opozícia, ale po ich škandáloch sa Fico nepostavil po ich boku, nezastal sa ich a nedoprial im čas, aby odstúpili samy. Vysoké stranícke kádre sú iná kategória.

Na prvý pohľad sa to môže zdať nelogické, veď škandály Glváča či Pašku, nota bene Kaliňáka, s ktorým pri rezignácii spojil svoj osud aj sám Fico, sú rádovo väčšie ako predražené CT-čko kdesi v Piešťanoch.

Divák, volič a najmä nevolič Smeru môže krútiť hlavou koľko chce, Ficov postup má svoju logiku. Je to stranícka logika, ktorá pomáha Smeru.

Fico svojím postupom, tým, že odmieta verejné popravy vrcholových politikov strany, zabezpečuje prežitie Smeru. Každá reťaz je taká silná ako najslabšie ohnivko, reťaz, ktorá drží Smer, nie je dlhá, ohniviek nie je veľa a žiadne z nich doteraz neprasklo. A to si Smer budúci týždeň pripomenie 20. výročie od svojho vzniku.

Tým, že Paška nebol verejne znemožnený (veselý Kaliňák sa s ním ešte krátko pred rezignáciou ukázal na tlačovke), že s Kaliňákom odstúpil aj sám Fico (hoci keby bol obetoval Kaliňáka, zostal by premiérom) a teraz opäť podržal Glváča (aj keď sám nemohol veriť tomu, čo hovoril), tým všetkým Fico znemožnil, aby Paška, Kaliňák aj Glváč išli neskôr proti Ficovej strane.

Fico to včera sám povedal, svojich ľudí podrží aj v zlých časoch. Dôvod ale nie je láska k blížnemu ani prerezané zápästia Vinnetoua a Old Shatterhanda (spomeňte si na slová, ktorými boli v nahrávke Gorily porovnaní Paška a Kaliňák), dôvodom je strana. A ono to funguje. Vďaka Ficovi a dnes aj vďaka Pellegrinimu a ich spoločnej dohode.

Inzercia

Problém tejto taktiky je inde. Strana pôjde do volieb bez Kaliňáka, celkom iste aj bez Glváča a ďalších výkvetov, ale takáto strana postupne vysychá.

Keď fungujete ako svorka, na svorku sa zmeníte. Držíte to, čo máte, to je odkaz smerom k voličom aj vlastným kádrom.

Pre budúcnosť Roberta Fica to má svoje dôsledky.

Najistejšie by bolo jeho postavenie, ak by po voľbách zostal v opozícii. Pellegrini je vysoko len preto, že stojí na jeho pleciach, keď bude bez funkcie, kamery stratia záujem. Opozícia znamená konsolidáciu strany, všetko drží v rukách predseda.

Ak pôjde Smer do vlády, pre Fica bude dôležité, aby bol jej členom, aj keď nie ako premiér, alebo aby kontroloval ľudí, ktorí tam budú a mal popri tom inú vysokú funkciu, ako predseda parlamentu napríklad. Nesmie vzniknúť iná svorka, to je životné ohrozenie strany – a vláda na to dáva možnosti. Pozri minulosť HZDS či SDKÚ.

Preto bola včerajšia tlačovka s Glváčom dôležitejšia ako jeho odstúpenie niekedy v blízkej dobe.

Odporúčame