Zomrel spevák Karel Gott

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zomrel spevák Karel Gott

FOTO TASR – Pavel Neubauer

Legenda československej hudobnej scény, ktorá sa nezmazateľne zapísala do sŕdc miliónov fanúšikov, zomrela v kruhu svojej rodiny.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Český spevák Karel Gott zomrel v utorok krátko pred polnocou vo veku 80 rokov. Informovala o tom televízia Nova na svojej stránke tn.cz.

Legenda českej a československej hudobnej scény, ktorá sa nezmazateľne zapísala do sŕdc miliónov fanúšikov, zomrela v kruhu svojej rodiny.

Spevák v polovici septembra oznámil, že trpí akútnou leukémiou. Poruchu krvotvorby mu lekári diagnostikovali už pred rokom a pol.

Gott so zákernou chorobou bojoval už skôr. V roku 2015 mu lekári oznámili, že trpí zhubnou rakovinu lymfatických uzlín, o niekoľko mesiacov neskôr informoval, že je zdravý. Zápasil však aj s ďalšími zdravotnými problémami vrátane zápalu pľúc, s ktorým bol hospitalizovaný aj koncom júla tohto roku.

Spevák za svoju dlhú kariéru získal celý rad ocenení. Stal sa legendou ankety Zlatý slávik, ktorú vyhral 42-krát, od roku 1963 mu víťazstvo ušlo len osemkrát.

Gott ako jeden z mála českých umelcov prerazil aj v zahraničí, veľkej popularite sa teší najmä v Nemecku.

Český premiér Andrej Babiš povedal, že navrhne, aby mal Karel Gott štátny pohreb v Katedrále sv. Víta. „Myslím, že by si pán Gott zaslúžil, aby sa s ním mohli ľudia takto rozlúčiť,“ vyhlásil Babiš. 

O úmrtí Karla Gotta informujú aj všetky hlavné spravodajské televízie a weby v Nemecku. 
 

Profil Karla Gotta


Karel Gott. Foto: TASR/Bohdan Kopčák

Karel Gott sa narodil v 14. júla 1939 v Plzni. Po presťahovaní sa do Prahy sa vyučil za elektromontéra v ČKD. Jeho otec vždy trval na tom, aby sa vyučil a získal poctivé remeslo. Matka zase podporovala jeho lásku k hudbe.

Od roku 1957 začal amatérsky spievať, rok nato sa zúčastnil na súťaži Hledáme nové talenty v pražskom Slovanskom dome. V publiku mal úspech, medzi odbornou porotou však nie.

Začal pravidelne vystupovať v známych pražských kaviarňach Alfa a Vltava. V roku 1960 urobil skúšky na konzervatórium, študoval spev u Konstantina Karenina.

Prvým výraznejším úspechom bola jeho účasť v programe Československej televízie Hledáme písničku pro všední den, kde spieval spolu s Vlastou Průchovou pieseň Až nám bude dvakrát tolik. S orchestrom Karla Vlacha nahral Písničku pro Martinu. Vo výsledkoch ankety Zlatý slávik sa objavil už v prvom ročníku v roku 1962. Vyhral Waldemar Matuška, Gottovi patrilo 49. miesto, dostal tri hlasy. Rok nato už anketu vyhral.

V roku 1963 dostal angažmán v pražskom Divadle Semafor. Prvým predstavením, v ktorom účinkoval, bolo Zuzana není pro nikoho doma. Gott v ňom spieval tri piesne – Sáňe, Oči sněhem zaváté a Zdvořilý Woody. Pieseň Oči sněhem zaváté sa stala najväčším hitom roka 1963.

V Semafore sa spoznal s bratmi Ladislavom a Jiřím Štaidlovcami, v roku 1965 odišli, aby založili vlastné Divadlo Apollo. Prvú premiéru mal program z názvom Pouť pro dva.

V roku 1965 vydal Supraphon prvú LP platňu s názvom Zpívá Karel Gott. V júni 1966 súťažil na Bratislavskej lýre s piesňami Mám rozprávkový dom Vieroslava Matušíka a Pošli to dál, ktorú mu zložil kolega z divadla Apollo Jaromír Klempíř. Rozprávkový dom získal Zlatú lýru. Artia vydala do zahraničia Gottovu prvú platňu pod názvom The Golden Voice Of Prague, ktorá mala úspech hlavne v Nemecku.

Začiatkom roka 1967 podpísal zmluvu s nemeckou firmou Polydor, kde mu vyšiel prvý singel so skladbou Weisst du wohin? aj prvý album Die goldene Stimme aus Prag. V nemecky hovoriacich krajinách so predalo 450 000 platní a Gott dostal skutočne prívlastok Zlatý hlas z Prahy.

Karel Gott so skupinou koncertoval v československom pavilóne na svetovej výstave v Montreale, od júna 1967 potom účinkoval so skupinou Ladislava Štaidla v hoteli Frontier v Las Vegas, na pódiu, kde spieval aj Elvis Presley. V marci 1968 zastupoval Rakúsko na Veľkej cene Eurovízie s piesňou Tausend Fenster, ktorú zložil Udo Jürgens.

V októbri 1968 získal zlatú medailu na festivale Zlatý kohút v Riu de Janeiro za pieseň Karla Svobodu a Jiřího Štaidla Lady karneval. Jeho popularita stále rástla, čo dokazuje predaj platní aj anketa Zlatý slávik, v ktorej bol v rokoch 1969 – 1982 vždy prvý. Za výnimočnú umeleckú činnosť dostal 3. mája 1977 titul zaslúžilý umelec a 30. apríla 1985 aj titul národný umelec.

Gott je držiteľom 22 československých a 20 českých zlatých slávikov, vlastní viac ako 60 zlatých platní, sedem diamantových platní, nahral približne 2600 pesničiek. V americkom meste Las Vegas sa 7. januára 2008 oženil, za manželku si zobral Ivanu Macháčkovú. Spolu majú dve dcéry Nelly Sofiu a Charlotte Ellu.

Z nemanželského vzťahu má Gott dve dospelé dcéry Dominiku a Luciu. K 70. narodeninám vyšla v júli 2009 trojkompilácia Karel Gott 70 hitů a mesiac nato albumová kolekcia 36 CD s názvom Mé písně — Zlatá albumová kolekce. Tá obsahuje 33 albumov z rokov 1965 – 1992 a tri bonusové CD.


Helena Vondráčková a Karel Gott. Foto – TASR/Štefan Puškáš

V apríli 2010 vyšiel Gottovi album s nahrávkami ľudových piesní s názvom Lidovky mého srdce, ktorý nahral v sprievode cimbalovej muziky Ladislava Pavluša. Vo februári 2011 vyšla dvojkompilácia Za lásku pálím svíci a v októbri 2011 swingový album Sentiment.

V septembri 2012 nasledoval album Dotek lásky, v januári 2013 trojkompilácia s názvom Karel Gott zpívá písně s textami Jiřího Štaidla s podtitulom Konec ptačích árií a v máji 2013 DVD so záznamom koncertu Karel Gott: O2 Aréna 2012.

V novembri 2013 vyšiel album Láska je nádhera (Dotek lásky 2) a v júni 2014 DVD s názvom Noční král, na ktorom sú hity prvej dekády 21. storočia. V septembri 2014 vyšiel album S pomocí přátel a v decembri 2014 komplet piatich DVD 50 Let/Skladby z let 1963 – 2010.

V októbri 2015 vyšla na piatich CD kompilácia Duety, ktorá ponúkla výber piesní z rokov 1962 – 2014, v septembri 2016 dvojkompilácia 40 Slavíků.

V pražskom Hudobnom divadle Karlín mal 16. marca 2017 premiéru muzikál Čas růží s najväčšími hitmi Karla Gotta, ktorý bol 1. júla jedným z hlavných hostí na festivale Topfest v Piešťanoch. V júni 2018 vydal štúdiový album Ta pravá.


Karel Gott v roku 2013. Foto – TASR/Oliver Ondráš

K významnému životnému jubileu vydal Supraphon „božskému Kájovi“ dve špeciálne kolekcie mapujúce najobľúbenejšie piesne počas takmer šiestich dekád jeho hudobnej kariéry. Výberovky vyšli 14. júna v dvoch kompletoch: prvý s názvom Karel Gott 80/80 – Největší hity 1964 – 2019 na 4CD, druhý v exkluzívnom výpravnom 15CD Boxe pod názvom Karel Gott Singly – 300 písní z let 1962 – 2019.

Ani na jednom titule nechýba aktuálny hit Srdce nehasnou, ktorý pre Gotta a jeho dcéru Charlotte Ellu zložil Richard Krajčo.

Fanúšikovia českého speváka Karla Gotta si pri príležitosti jeho osemdesiatky, ktorú oslávil v júli 2019, mohli kúpiť pamätnú eurobankovku s jeho portrétom.
 


Český prezident Miloš Zeman uviedol, že úmrtie Karla Gotta, ktorý zomrel v utorok vo veku 80 rokov, je nesmierne zarmucujúcou správou pre celú krajinu.

„Karel Gott bol skutočný umelec, ktorý sa rozdával druhým. To je vyčerpávajúce, ale práve to robí umelca umelcom. Karel Gott daroval svoj život generáciám, daroval sa nám všetkým,“ citoval Zemanove slová pre TASR jeho hovorca Jiří Ovčáček.

Český premiér Andrej Babiš označil Gotta za jedného z najväčších Čechov, „ktorých sme mali tú česť zažiť“. „Sprevádzal ma od mladosti. A každého z nás. Veril som, že tu bude navždy. Je mi to nesmierne ľúto. Zapálim sviečku a vypočujem si niečo od neho zo 60. rokov. Majstre, vážil som si Vás. Viac, než dokážem povedať,“ uviedol Babiš pre TASR prostredníctvom svojej hovorkyne Jany Adamcovej.

„Pre mňa Karel nikdy nezomrel, je súčasťou nielen mňa, ale celej českej krajiny. Jeho piesne nám ho budú neustále pripomínať,“ uviedol podľa televízie ČT24 dlhoročný Gottov spolupracovník, hudobník Felix Slováček.

„Jeden z najúžasnejších hlasov, ktorý celé desaťročia vnášal radosť do duší Čechov i Slovákov, už nikdy nezaznie,“ reagoval slovenský premiér Peter Pellegrini. „Zbohom, maestro, nech váš hlas ostane navždy v srdciach ľudí, ktorým právom učaroval,“ dodal Pellegrini na sociálnej sieti.

Gottovo úmrtie potvrdila jeho manželka Ivana. „S najhlbším zármutkom v srdci oznamujem, že nás včera (v utorok) krátko pred polnocou po ťažkej a dlhej chorobe opustil môj milovaný manžel Karel Gott. Odišiel doma, v tichom spánku, v kruhu svojej rodiny,“ uviedla Gottová.

Tieň spolupráce s komunistickým režimom

Nad Gottom sa popri jeho sláve vznášal tieň spolupráce s komunistickým režimom, za čo si vyslúžil pomenovanie „normalizačný spevák“. Hoci v roku 1968 spolu s mnohými osobnosťami podpísal protirežimný manifest Dva tisíce slov, ktorého autorom bol Ludvík Vaculík, po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy sa prihlásil k normalizácii.

V roku 1971 s dvomi svojimi spolupracovníkmi na krátky čas odišiel do západného Nemecka. V spise, ktorý na neho viedla ŠtB, sa z tohto obdobia zachoval jeho list Gustávovi Husákovi, v ktorom vysvetľoval dôvody svojho odchodu. Uviedol v ňom, že normalizáciu si vždy „úprimne prial“ a „jasne to vyjadril činmi“, preto sa čudoval, že mu režim robil problémy. Neskôr Gott priznal, že práve Husák zabezpečil, že sa mohol so svojimi spolupracovníkmi vrátiť. (K spomínanému listu sa síce v roku 2009 prihlásil zamestnanec Supraphonu Oldřich Bukovský, z analýzy spisu ŠtB a z viacerých svedectiev Gotta podľa portálu Aktuality.cz vyplynulo, že ho naozaj písal Gott.)

Takisto je známy jeho podpis Anticharty – dokumentu, ktorým prorežimné osobnosti odsudzovali Chartu 77 vedenú Václavom Havlom a za ktorú boli mnohí jej signatári režimom prenasledovaní. V rozhovore pre Český rozhlas z júla 2019 sa navyše vyhranil voči umelcom, ktorí boli k režimu v tej dobe kritickí. „Pokládal jsem to za zbytečné, stát se protest-zpěvákem... museli počítat s tím, že budou mít potíže. Ale když odejdou do zahraničí, tak nám nejsou nic platní...“


Karel Gott na koncerte v Košiciach v roku 2012. Foto – TASR/František Iván

Ku všetkým kolegom bol Karel Gott vždy milý, spomína Vašo Patejdl

Český spevák Karel Gott býval na všetkých kolegov, vrátane tých mladých, vždy milý a usmiaty. Takto si na neho spomína slovenský skladateľ a spevák Vašo Patejdl. V roku 2014 vydal Gott album S pomocí přátel. Jednu z pesničiek s názvom Chci tě mu zložili Patejdl a textár Ľuboš Zeman.

„Poznali sme sa dlho, ešte z čias Bratislavskej lýry, za tie roky sme sa stretávali na rôznych koncertoch a programoch. Ku všetkým kolegom, vrátane tých mladých, bol vždy milý, usmiaty. Koľkokrát sme sa stretli, vždy ma žiadal, aby som už aj jemu napísal pesničku. Naša prvá bližšia spolupráca bola pri duete Neznámy pár, ktorú naspievali s Marikou Gombitovou,“ zaspomínal si pre TASR Patejdl.

Neskôr podľa jeho slov naspieval parádne skladbu Voľnosť, ktorú napísal do filmu Cinka Panna režiséra Dušana Rapoša. „Žiaľ, naša posledná spolupráca bola na albume S pomocí přátel, na ktorý sme prispeli s textárom Ľubošom Zemanom pesničkou Chci tě. Plánovali sme ešte ďalšie, k tomu už, žiaľ, nedôjde. V posledných rokoch som ho veľmi obdivoval, ako statočne bojuje s chorobou, nezavrel sa do ústrania a vlastne zomrel na pódiu. Želám mu z celého srdca, aby mal v nebi toľko priateľov ako tu na zemi,“ zhrnul Patejdl.

Úmrtie Karla Gotta si všímajú mnohé zahraničné médiá

Úmrtie českého speváka Karla Gotta si v stredu všímajú viaceré médiá v zahraničí vrátane Nemecka, Rakúska, Poľska či Ruska. Gott sa v Nemecku tešil veľkej popularite vďaka naspievaniu šlágrov alebo titulnej piesne pre seriál Včielka Maja, pripomína spravodajský server ČT24.

„S Karlom Gottom zomrel jeden z najväčších tenorov a spevákov šlágrov. Počas viac ako 60 rokov, ktoré strávil na pódiách, predal 50 miliónov albumov,“ uviedol server nemeckého denníka Bild.

Taktiež server týždenníka Die Zeit upozorňuje, že Gott bol jednou z najväčších hviezd sveta šlágrov, takého obľúbeného najmä v Nemecku. „Klasicky vzdelaný tenor si vyslúžil pomenovanie Sinatra Východu,“ píše Die Zeit a pripomína, že neprekonateľnou legendou bol spevák aj vo svojej domovine, kde získal 42 Zlatých slávikov.

Rakúsky denník Kurier uviedol, že bol nielen Zlatým hlasom z Prahy, ale taktiež Sinatrom východu. Dodal, že podobne ako Barbra Streisandová alebo práve Frank Sinatra vydržal na scéne celé desaťročia.

Francúzska tlačová agentúra AFP spomína jeho ďalšiu prezývku božský Karel a pripomína, že naspieval tiež Pretty Woman od Roya Orbisona alebo Forever Young od skupiny Alphaville. Gott bol tiež zručným maliarom a príležitostným hercom. Ocenenia zbieral vo viacerých krajinách vrátane Nemecka, Poľska a Ruska, uvádza AFP.

Agentúra AP pripomína, že počas svojej kariéry vydal 300 albumov a konštatuje, že bol vzácnym prípadom východoeurópskeho speváka, ktorý sa stal populárnym aj za železnou oponou v západoeurópskych krajinách.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo