Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. október 2019

Jesenné Írsko - výlet za osadníkmi z Katanu

Hlavní obyvatelia Írska sú ovce. Podľa posledného prieskumu je ich dokonca viac ako ľudí.
Jesenné Írsko - výlet za osadníkmi z Katanu
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hlavní obyvatelia Írska sú ovce. Podľa posledného prieskumu je ich dokonca viac ako ľudí.

Posledné roky máme radi mimosezónne jesenné výlety. Jednak sú lepšie ceny, menej turistov, väčší výber ubytovania a pre rodinu s dieťaťom väčšia pohoda.

Minulý rok sme sa vybrali do Írska.Tentokrát ale úplne naslepo, bez akýchkoľvek plánov či predstáv. Čo, mimochodom, u mňa nie je bežné.

Od ľudí žijúcich na tomto ostrove sme dostali len jednu radu - začnite na juhu a pokračujte po západnom pobreží až na sever.

Pri cestovaní po Írsku sme sa celý čas cítili ako Osadníci z Katanu. Írsko má všetko z tejto hry, od skalnatého pobrežia, cez zelené (až neuveriteľne photoshopovej farby) pasienky s ovečkami až po malé mestečká.

Hlavní obyvatelia Írska sú ovce. Podľa posledného prieskumu je ich dokonca viac ako ľudí. Vidíte ich pásť sa na lúkach, chodiť popri ceste a rady pohodovo kempujú v strede cesty a neuhnú sa ani za nič.

Ovce sú pre Írsku ekonomiku naozaj dôležité kvôli mäsu a vlne.

Prečítajte si tiež:
Sassi di Matera a Alberobello. Skryté perly južného Talianska Zdieľať

Skutoční obyvatelia Írska sú veľmi milí a pokorní ľudia. V Írsku bola historicky veľká chudoba a hlad. Ľudia cestovali často za prácou do Ameriky. Boli pod nadvládou Britov, ktorí im zakazovali používať ich vlastný jazyk a katolícke náboženstvo. Vznikali preto tajné školy, kde učili deti írštinu. A možno práve to z nich robí skromných ľudí a človek sa vôbec necíti ako v Anglicku.

Jednou z našich tradícií je počas výletu si pozrieť film o danej krajine. V Írsku sme si pozreli film Brooklyn. Je to film z obdobia po druhej svetovej vojne, kedy veľa mladých Írov cestuje do Ameriky kvôli práci. Človek tak lepšie pochopí situáciu, v ktorej títo ľudia boli a zároveň vidí úžasné scenérie krajiny, ktorá ho pohltí ešte viac.

Čo sa týka scenérie, tú si vychutnáte dostatočne hlavne kvôli pomalej jazde krajinou, keďže cesty sú úzke a kľukaté. Jazdí sa po ľavej strane, ale väčšina ciest má len jednu stranu, takže nad tým až tak nemusíte rozmýšľať.

Naše najobľúbenejšie miesta juhozápadného a západného pobrežia sú tieto:

1. Mizen Head

Jedno z najznámejších miest Írska a naša prvá zastávka. Prechádzkou po impozantnom moste sme sa dostali na skalnaté útesy rovno nad Atlantikom.

Z tohto miesta Marconi prvýkrát cez rádio prepojil Európu s Amerikou.

My sme tu strávili niekoľko hodín prechádzaním sa v údive popri útesoch a mali sme aj šťastie a mohli pozorovať celkom zblízka tulene.

2. Národný park Killarney

Jazerá, prechádzky, výhľady a hrady. Asi takto by som definovala tento národný park.

Už samotná cesta bola pre nás zážitkom a museli sme zastaviť niekoľkrát, aby sme si poriadne vychutnali všetky výhľady.

Navštívili sme dva hrady a jeden kláštor, prešli sa popri jazere a okolo jeleňov a vychutnávali si čistú prírodu.

3. Polostrov Dingle

Dingle je pre mňa asi najkrajšia časť Írska. Krásne čisté pláže, zelené pasienky posiate ovečkami a nádherné výhľady z útesov na útesy. Na celom polostrove žije len okolo dvetisíc obyvateľov, takže ak cestujete mimo sezóny možno za celý deň nenarazíte na žiadnych turistov.

My sme narazili len na surferov, ktorým sme v tom vetre a chlade veľmi nezávideli. Najviac sa mi páčila prechádzka na Dunmore Head, kde sa natáčala scéna z Hvieznych vojen.

Tip nielen pre fotografov: odporúčam vychutnať si západ slnka nad Atlantikom na Dunquin Pier s kľukatou cestou, ktorá naň vedie.

Inzercia

4. Moherské útesy

Ak začnete googliť obrázky Írska, prvý z nich bude zaručene z tohto miesta. Moherské útesy sú totiž po Dubline druhou hlavnou destináciou tejto krajiny.

Po vysokých skalných útesoch sa dá prechádzať celé hodiny, vychutnávať si silu prírody a robiť parádne fotky.

To, že je to najznámejšie a najnavštevovanejšie miesto Írska, pokiaľ ide o prírodné atrakcie, hovorí aj počet turistov. Preto odporúčam prísť sem skoro ráno alebo večer a vychutnať si toto úžasné miesto vo väčšom pokoji.

5. Opátstvo Kylemore

V Írsku je pomerne málo hradov a zámkov v porovnaní so Škótskom alebo Anglickom. A aj preto opátstvo Kylemore naozaj vyniká. Krásna stavba pri jazere s nádhernými záhradami má však smutný príbeh. Postavil ju bývalý lekár z Anglicka ako víkendové sídlo pre svoju rodinu. Po smrti jeho manželky sídlo chátralo.

Následne ho za pár libier dostali Benediktínky a takmer do dnešnej doby tu bola prestížna dievčenská škola. Benediktínky sa starajú o panstvo dodnes.

Okrem náštevy budovy školy odporúčam prechádzku po krásnom parku. Zaujímavosťou je, že hoci v Írsku nenájdete veľa hradov a zámkov, za to zrúcaniny sú na každom rohu a to hlavne kvôli zákonu, podľa ktorého je zakázané búrať staré stavby.

6. Donegal

Úprimne, na cestu až sem, na sever Írska, som prehovárala celú rodinu kvôli fotografickému zážitku. Mojím snom bolo nafotiť západ slnka pri zrúcanine kostola bez strechy. Niečo ako slovenské Haluzice. A moju túžbu mi splnili.

Okrem toho sme našli ale ešte krajšie miesto, o ktorom sme dovtedy vôbec netušili - najvyššie útesy v Európe - Slieve League. Dosahujú výšku až 600 metrov a dostanete sa k nim príjemnou prechádzkou po asfaltovej ceste s neustálymi výhľadmi na oceán a prírodu. Spoločnosť vám budú robiť kamarátske ovce.

Okrem známych turistických destinácií sme našli aj jednu pútnickú - mariánske mestečko Knock.

Na tomto mieste sa v roku 1879 zjavila dedinčanom Panna Mária, svätý Jozef a svätý Ján Evanjelista a dnes je tu veľká svätyňa.

Prišli sme mesiac po pápežovi Františkovi a celé pútnické miesto sme mali naozaj len pre seba.

V Írsku sa okrem prírody a krásnych výhľadov môžete tešiť na ešte jednu vec. A to sú tradičné írske raňajky. Zasýtili nás vždy tak, že do večera nám už stačila len výborná rybacia polievka chowder.

Na tomto výlete nás prekvapilo, aká je Írsko veľká krajina a netreba mať v pláne prejsť ju celú. Jazdí sa tu celkom pomaly po úzkych cestičkách, po serpentínach, medzi farmami a po kopcoch, nikto sa nenáhli a všade je čo pozerať. My sme vyrazili po Wild Atlantic Way a za 10 dní sme stihli objaviť len západné pobrežie.

Ak teda ešte nemáte plány na jeseň, odporúčam. Do Dublinu sa lieta priamo z Bratislavy.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.