Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
18. september 2018

Sassi di Matera a Alberobello. Skryté perly južného Talianska

Dva tipy na jesenný výlet -- ak chcete spoznať trochu iné Taliansko (+fotogaléria)
Sassi di Matera a Alberobello. Skryté perly južného Talianska
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dva tipy na jesenný výlet -- ak chcete spoznať trochu iné Taliansko (+fotogaléria)

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom v slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu. 

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú.  Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja


Juh Talianska sa ľuďom často spája s chudobou a "ničotou". Na čo by chodili na juh, keď Toskánsko je omnoho krajšie a hlavne bližšie. No aj juh má čo ukázať a nie sú to len krásne pláže.

Mňa očarili dve úplne odlišné mestá vzdialené od seba len hodinu cesty autom. A ani jedno z nich by ste nečakali v Taliansku. Teda aspoň ja určite nie. A predsa majú niečo spoločné. Obe sú na zozname UNESCO. Ani v jednom nehľadajte konkrétnu kultúrnu pamiatku, lebo sú ňou oni samé. Sassi di Matera a Alberobello. 

Sassi di Matera - mesto v skale

Viete si v dnešnej dobe novostávb predstaviť, že by ste bývali v tom istom dome ako vaši predkovia pred stovkami rokov? V Sassi di Matera je to úplne bežné. Veľmi charizmatické a príťažlivé, no zároveň v histórii drsné a chudobné mestečko na východe Bazilikáty. 

Mesto vtesané do vápencovej skaly vzniklo ešte v paleolite a pôvodne tu ľudia bývali naozaj v jaskyniach. Postupne si v skale a jaskyniach vybudovali domy a tie tu stoja ešte dnes. 

Kaskádové kamenné domčeky sú tesne jeden vedľa druhého a doslova jeden na druhom. Vďaka úzkym uličkám vyzerá ako labyrint. Uličky sú dokonca tak úzke, že do starého mesta sa nedostanú ani autobusy, a preto tam nenájdete veľa turistov. 

Okolo vzniklo moderné mesto Matera, ale ľudia naďalej bývajú aj v starom kamennom meste. Podmienky na život tu boli vždy chudobné. Keď sa tu v 50-tych rokoch minulého storočia rozmohla malária, obyvateľov sa snažili presťahovať do nového mesta, ale oni aj tak ostali radšej bývať v chudobe a nehygienických podmienkach. 

V minulosti sa považovalo za hanbu Talianska. Tým, že sa mesto počas histórie takmer vôbec nezmenilo, dostalo sa medzi pamiatky UNESCO a postupne začalo zaujímať aj turistov. Pre  svoj neeurópsky a historický vzhľad si Sassi di Materu obľúbilo aj viacero filmových režisérov. 

K téme: 
Najzvláštnejší kút Talianska Zdieľať

Keďže mesto nazývajú aj malý Jeruzalem, Mel Gibson tu natáčal Umučenie Krista a ešte 40 rokov pred ním Pier Pablo Pasolini biblický film Evanjelium sv. Matúša. Dnes je pýchou regiónu Basilicata. Postupne ho reštaurujú a budúci rok bude dokonca Európskym hlavným mestom kultúry. 

No aj napriek tomu je stále skrytým klenotom a oproti iným mestám v Taliansku je tu turistov minimum. Reštaurácií nájdete v Sassi di Matera len zopár, obchodov tak isto, za to tu nájdete domácich, ako vešajú bielizeň z okna alebo vysedávajú na priedomí.

Pod mestom sú historické chodby, ktoré sa oplatí preskúmať. My sme sa túlali len uličkami mesta a aj to nám dalo s kočíkom zabrať. Celé mesto je v kopci, a preto sa pri prechádzke po ňom aj zapotíte. 

Inzercia

Alberobello - mestečko ako z rozprávky

Oproti dlhej a ťažkej histórii Sassi di Matera je príbeh Alberobella skôr na usmiatie. Bolo by to úplne obyčajné mestečko, keby v 16. storočí neprišiel kráľ, ktorý zaviedol daň za každú novú postavenú stavbu. To sa nepáčilo miestnemu grófovi, a tak začali stavať domy bez malty len poukladaním kameňov na seba, aby sa dali v prípade daňovej kontroly kedykoľvek rozobrať a po kontrole naukladať naspäť. 

Vznikol tak typický kužeľový tvar trullo domčekov. Neskôr stavali domy tak, aby sa dala rozobrať len strecha. Vďaka tomuto obchádzaniu daní sa stálo známe svojou architektúrou. Aspoň tak nám to s úsmevom rozprával miestny sprievodca.

Vďaka domčekom trullo je dnes Alberobello na zozname UNESCO.  Pôvodný trullo mal len jednu miestnosť, novšie trulli ich už majú viacero a každá má vlastnú kužeľovitú strechu. Domčeky sú namaľované jasnou bielou farbou a na strechách majú viaceré z nich namaľované rôzne symboly ako slnko, srdce, polmesiac či kríž. V niektorých domčekoch sú dnes obchody so suvenírmi alebo múzeá, v iných stále bývajú domáci. 

Ak niekedy navštívite toto mestečko, určite odporúčam prejsť sa aj do obytnej časti. Je tu ticho, pokojná atmosféra a krásny výhľad na "turistickú" časť, ktorá je preplnená turistami hlavne počas dňa. 

Ak sa rozhodnete navštíviť Alberobello na viac ako jeden deň, stojí za to bývať priamo v trullo domčeku. Budete sa cítiť ako v hobitíne. Navyše si tak môžete užiť prázdne romantické tiché mesto ráno a večer, pretože väčšina turistov sem chodí len na jeden deň.

Obidve mestá, Alberobello aj Sassi di Matera, sú vo vnútrozemí, takže je v nich príjemne hlavne mimo leta. Preto sú ideálnym tipom na jesenný výlet. Najmä, ak chcete spoznať trochu iné Taliansko. 

Foto: Marka Zacková

Odporúčame